1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Na Zachodzie bez zmian” – o czym opowiada film, który zdobył dziewięć nominacji do Oscara?

Kadr z filmu „Na Zachodzie bez zmian” (Fot. materiały prasowe)
Planujecie seanse nominowanych do Oscara filmów? Na większość z nich można wybrać się do kina, niektóre dostępne są również na platformach streamingowych. Najnowszy film Edwarda Bergera „Na Zachodzie bez zmian” można już oglądać na platformie Netflix. I warto, bo został nominowany w aż dziewięciu kategoriach.

Za scenariusz, charakteryzację i fryzury, muzykę, scenografię, efekty specjalne, zdjęcia, dźwięk, najlepszy film międzynarodowy i ta najważniejsza: za najlepszy film – w tych kategoriach Akademia Filmowa postanowiła wyróżnić najnowsze dzieło Edwarda Bergera. „Na Zachodzie bez zmian” to filmowa adaptacja książki Ericha Marii Remarque’a z 1928 roku o tym samym tytule, która do dziś uchodzi za najlepszą powieść antywojenną wszech czasów.

Jej pierwsza filmowa adaptacja również przeszła do historii. Wydawnictwo Ullstein Verlag opublikowało pacyfistyczny manifest Remarque’a, weterana wojennego i wówczas szanowanego dziennikarza, w czasach, w których każda krytyka I wojny światowej była bardzo niemile widziana. Zarówno książka, jak i jej nagrodzona Oscarem adaptacja filmowa z 1930 roku padły ofiarą nazistowskiej cenzury, a Remarque został zmuszony do emigracji do Szwajcarii.

Ponad 90 lat po jej premierze reżyser Edward Berger zgromadził na planie grupę świetnych aktorów, którzy na zlecenie platformy Netflix po raz kolejny ożywili tę humanistyczną odezwę przeciwko okropnościom wojny. Tak powstał film „Na Zachodzie bez zmian”, czyli porywająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia wojny przemienia się w desperację i strach, gdy walczą w okopach o swoje życie.

W roli głównej występuje Felix Kammerer. W pozostałe postaci wcielają się między innymi: Albrecht Schuch, Moritz Klaus, Aaron Hilmer, Edin Hasanovic, Daniel Brühl, Adrian Grünewald, Devid Striesow, Andreas Döhler, Sebastian Hülk, Alexander Schuster, Luc Feit, Michael Wittenborn, Michael Stange, André Marcon, Tobias Langhoff oraz Anton von Lucke.

Kadr z filmu „Na Zachodzie bez zmian” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Na Zachodzie bez zmian” (Fot. materiały prasowe)

Reżyserem filmu jest wspomniany wcześniej Edward Berger, znany między innymi z serialu „Patrick Melrose” i filmu „Jack”. Za produkcję odpowiada Malte Grunert (Amusement Park Film), a za scenariusz – Ian Stokell, Lesley Paterson i Edward Berger.

Film „Na Zachodzie bez zmian” można oglądać na platformie Netflix.

Źródło: materiały prasowe Netflix

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze