1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy o koniach – produkcje, które warto obejrzeć

Kadr z filmu „Zaklinacz koni” (1998) (Fot. Touchstone Picture/Entertainment Pictures/Forum)
Trzeba przyznać, że jest coś niezwykłego w koniach – są majestatyczne, piękne, a jednocześnie tajemnicze. Nic dziwnego, że uwielbiamy je oglądać – zarówno na żywo, jak i na ekranie. Polecamy filmy o koniach, które warto obejrzeć.

Bez względu na to, jaki gatunek filmowy jest naszym ulubionym, z przyjemnością oglądamy produkcje, w których występują zwierzęta. Jedne bawią do łez, inne wzruszają, a jeszcze inne poruszają fundamentalne kwestie, skłaniając do przemyśleń. Tak jest chociażby w przypadku „IO” Jerzego Skolimowskiego, polskiego kandydata do Oscara, który jest filmową alegorią i protestem przeciwko okrucieństwu ludzi wobec zwierząt.

Jak pisała Joanna Olekszyk na łamach „Zwierciadła”: „Okazuje się, że wystarczy postawić przed widzami zwierzę i pozwolić nam je oglądać, przebywać w jego otoczeniu, zaglądać w jego oczy, wsłuchiwać się w dźwięki, jakie wydaje, byśmy zrozumieli i poczuli, że ono myśli i czuje tak samo – a czasem mocniej – jak my. O ile wydaje się nam to oczywiste w przypadku psa czy kota, które udomowiliśmy już wieki temu, to jeśli chodzi o zwierzęta hodowlane, ciągle musimy sobie tę prawdę na nowo przypominać”.

O produkcjach z psami i kotami już pisaliśmy – teraz przyszła pora na filmy o koniach.

Filmy o koniach, które warto obejrzeć – 6 tytułów

„Wyścig marzeń”

Naszą listę „najlepsze filmy o koniach” otwiera „Wyścig marzeń” z 2005 roku w reżyserii Johna Garinsa z Kurtem Russellem i młodziutką Dakotą Fanning w rolach głównych. Benjamin Crane to utalentowany trener koni wyścigowych. Niestety, gdy pewnego dnia jedna z klaczy, Soñador, łamie nogę podczas wyścigu, pracodawca Bena obarcza go za to winą i zwalnia mężczyznę z pracy. Zamiast odprawy Ben otrzymuje klacz, która staje się bezwartościowa dla jej właściciela. Ben, wraz z córką Cale, postanawia przygotować zwierzę do startu w gonitwie. Tak zaczyna się wzruszająca historia o miłości, wierze, cierpliwości i poświęceniu. Czy uda im się zwyciężyć w prestiżowym wyścigu? Przekonajcie się.

„Zaklinacz koni”

Produkcje, które polecamy, to może nie najnowsze filmy o koniach, ale za to zdecydowanie godne uwagi. Jednym z nich jest „Zaklinacz koni”, czyli melodramat z 1998 roku, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Nicholsa Evansa o tym samym tytule. Reżyserem filmu jest Robert Redford, który zagrał również tytułowego zaklinacza Toma Bookera – utalentowanego trenera posiadającego niezwykły dar rozumienia koni. Gdy w wyniku tragicznego wypadku podczas konnej przejażdżki czternastoletnia Grace (Scarlett Johansson) i jej ukochany koń Pielgrzym odnoszą straszliwe obrażenia, mama dziewczynki (Kristin Scott Thomas) zatrudnia Toma, by pomógł wyleczyć Pielgrzyma po traumatycznym przejściu oraz naprawić więź między dziewczynką a koniem. Zdecydowanie polecamy!

„Czarny Książę”

„Czarny Książę” to wzruszająca historia życia i śmierci opowiedziana z perspektywy… konia. Podobnie jak wspomniany wcześniej „IO”, produkcja ta porusza kwestię okrucieństwa wobec zwierząt. Czarny Książę rozpoczyna swoje życie jako szczęśliwy rumak będący pod opieką życzliwych ludzi. Jednak sielanka nie trwa długo – zostaje bowiem sprzedany właścicielom, którzy wykorzystują go do ciężkiej i wyniszczającej pracy. Czy w jego życiu pojawią się jeszcze dobrzy ludzie, którzy na nowo rozpalą w nim nadzieję na szczęście? W obsadzie znaleźli się m.in. Sean Bean, David Thewlis, Jim Carter oraz Peter Davison. Ten film zdecydowanie warto obejrzeć, również ze względu na przepiękną muzykę Danny’ego Elfmana.

„Mustang z Dzikiej Doliny”

Do grupy „fajne filmy o koniach” zdecydowanie zaliczamy także film animowany „Mustang z Dzikiej Doliny”. Bajka zarówno dla młodszych, jak i starszych opowiada o przygodach Spirita – nieujarzmionego mustanga, który przemierza prerie Dzikiego Zachodu. Podczas pasjonującej i wymagającej wielkiej odwagi podróży zyskuje przyjaciela (młodego Indianina o imieniu Mały Strumyk), buntuje się przeciwko zniewoleniu, a także… zakochuje się w pięknej klaczy Rain. „Mustang z Dzikiej Doliny” to przepiękna animacja o odkrywaniu bohatera w sobie uzupełniona piosenkami, które zapadają w pamięć (zwłaszcza w polskim dubbingu). Zresztą sami posłuchajcie.

„Dogonić marzenia”

W zestawieniu „filmy o koniach, które warto obejrzeć” nie mogło zabraknąć filmu biograficznego „Dogonić marzenia” o Michelle Payne, którą gra Teresa Palmer. Michelle od dziecka wiedziała, co chce robić w życiu, marzyła o niemożliwym: zwycięstwie w Melbourne Cup – najtrudniejszym i najbardziej prestiżowym wyścigu konnym, którego nigdy nie wygrała żadna kobieta. Mając 15 lat, rzuciła szkołę, żeby zostać dżokejką, ale jej obiecującą karierę przerwały rodzinna tragedia oraz bardzo poważny wypadek na koniu. Pomimo wszelkich przeciwności Michelle, przy wsparciu ojca oraz brata, postanowiła zawalczyć o swoje marzenia. Piękny film z przesłaniem – w sam raz na styczniowy weekend.

„Czas wojny”

Ostatni na naszej liście „najlepsze filmy o koniach” jest „Czas wojny” – film wojenny w reżyserii Stevena Spielberga na podstawie powieści Michaela Morpurgo o tym samym tytule. To historia rodziny Narracottów, która prowadzi farmę w Devon w 1914 roku. Pewnego razu Ted Narracot kupuje na aukcji pięknego konia. Między synem Teda, Albertem, a rumakiem (nazwanym Joey) od razu powstaje niezwykła emocjonalna więź. Niestety, aby spłacić zaciągnięty dług u właściciela ziemskiego Lyonsa, Ted zmuszony jest sprzedać zwierzę kapitanowi Nichollsowi. To zapoczątkowuje jego dramatyczne losy podczas wojennej zawieruchy. Tymczasem Albert, choć nieletni, zaciąga się do wojska, mając nadzieję odnaleźć swego najwierniejszego przyjaciela. To piękna opowieść o lojalności, nadziei i wytrwałości. Na ekranie możemy zobaczyć m.in. Benedicta Cumberbatcha, Tima Hiddlestona, Emily Watson, Jeremy’ego Irvine’a, Petera Mullana czy Davida Thewlisa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze