1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Fenomen” – dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku jest już dostępny w wybranych kinach

„Fenomen” – dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku jest już dostępny w wybranych kinach

Jurek Owsiak (Fot. Marcin Michoń/materiały prasowe)
Jurek Owsiak (Fot. Marcin Michoń/materiały prasowe)
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, ale orkiestra gra w nas cały rok. O historii jej powstawania możemy dowiedzieć się więcej z filmu „Fenomen”, który możemy oglądać już w kinach w całej Polsce.

3 stycznia minęło dokładnie 30 lat od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji powstał film „Fenomen” – pierwszy kinowy film dokumentalny o Jurku Owsiaku i historii Orkiestry.

To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza, w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której Jurek na moment ustąpił ze stanowiska.

Film świetnie pokazuje przemianę Jurka – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też, jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)
(Fot. Andrzej Marzec/East News/materiały prasowe) (Fot. Andrzej Marzec/East News/materiały prasowe)
(Fot. Grzegorz Adamek Jesiotr/materiały prasowe) (Fot. Grzegorz Adamek Jesiotr/materiały prasowe)

„Fenomen” to jednak coś więcej niż opowieść o najbardziej znanej akcji społecznej w Polsce. 30 lat historii WOŚP to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać, jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jurka Owsiaka – od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy – to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach.

Reżyserką „Fenomenu” jest Małgorzata Kowalczyk. Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights.

Film można już oglądać w wybranych kinach w całej Polsce.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze