1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

4 książki, które warto przeczytać w lutym

(Fot. iStock)
Koreańska powieść „O zmierzchu”, przewodnik po kolorach, biografia Igora Mitoraja i animowana historia dla najmłodszych. Nowości książkowe na luty poleca Monika Stachura, redaktorka naczelna miesięcznika „Sens”.

„O zmiechrzu”, Hwang Sok-Yong, tłum. Dominika Chybowska-Jang, wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego

K-pop, koreańskie seriale, tzw. dramy – a od czasu Złotej Palmy do dramatu „Parasite” także filmy kinowe – są w Polsce coraz bardziej popularne. Jednak literatura z Korei Pd. nadal pozostaje niszowa, a jej twórcy praktycznie nieznani, jak np. Hwang Sok-Yong, mimo że po polsku ukazały się już trzy jego książki, a sam autor od lat jest najpoważniejszym kandydatem do literackiego Nobla w kraju. Bohaterem powieści „O zmierzchu” jest Park Min-u, architekt z sukcesami. Jednak jego największym osiągnięciem jest awans społeczny, którego nie powtórzył żaden kolega z dzieciństwa. Przy okazji publicznego wykładu mężczyzna dostaje wiadomość od swojej pierwszej miłości, kobieta nie pokazuje się, ale prosi go o kontakt. Zaskoczony, początkowo niezainteresowany Min-u wraca do miejsca, w którym się wychowywał. Czytelnik nie tylko towarzyszy bohaterowi w dojrzewaniu, ale i obserwuje zmiany, przez jakie przeszła Korea Południowa w końcu XX wieku, i ich społeczne koszty. Podkreślę i to, że powieść została przetłumaczona bezpośrednio z koreańskiego.

„O zmierzchu”, Hwang Sok-Yong, tłum. Dominika Chybowska-Jang, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Sekrety kolorów”, Kassia St Clair, tłum. Andrzej Wojtasik, wyd. Buchmann/GWF

Czyż to nie magiczne, że z trzech kolorów podstawowych może powstać aż 75 barw? I co więcej, każdej z nich towarzyszy opowieść: o historii, sztuce, modzie. O Platonie, Irlandczykach i Bursztynowej Komnacie. Już wyjaśniam: chodzi o książkę „Sekrety kolorów”. A wśród sekretów – teraz już ujawnionych – jest np. taki, że reputację Oscara Wilde'a zszargała niesiona pod pachą żółta książka, a niespodziewana zmiana mundurów Brytyjczyków z czerwonych na khaki w czasie bitwy pod Mons wprawiła armię niemiecką w totalne zaskoczenie. Taka książka to wspaniały prezent międzypokoleniowy.

„Sekrety kolorów”, Kassia St Clair, tłum. Andrzej Wojtasik, wyd. Buchmann/GWF

„Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”, Agnieszka Stabro, wyd. Rebis

Wielki napis „Grazie Maestro”, kilkudniowa żałoba i burmistrz, który przez łzy nie zdołał przeczytać pożegnalnego wiersza. Tak żegnało Igora Mitoraja toskańskie miasteczko Pietrasanta, gdzie mieszkał od lat. Rzeźbiarz zmarł niespełna 10 lat temu, to za krótko, by mogła powstać kompletna biografia, nie taka była chyba zresztą intencja autorki. Skupiła się raczej na odkrywaniu artystycznych inspiracji Mitoraja z jednej strony, a z drugiej – na tym, jaki był w kontakcie z ludźmi i jak go zapamiętano. Zdjęcia prac, samego artysty czy pejzażu pozwalają wyobrazić sobie kontekst, w jakim żył i tworzył.

„Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”, Agnieszka Stabro, wyd. Rebis

„Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana”, Charlie Mackesy, tłum. Marzena Wasilewska, wyd. Albatros

Na początku były rysunki na instagramowym profilu, z których potem narodziła się książka. A jeszcze później ktoś wpadł na pomysł, żeby nakręcić na jej podstawie animację (swoją drogą nominowaną do Oscara). Ale od początku: to opowieść o chłopcu, który szuka domu. Pomagają mu w tym kret, lis i koń. I jak to w opowieściach drogi bywa, spotykają ich różne przygody. No i oczywiście droga okazuje się ważniejsza od celu. Wzruszająca historia o przyjaźni, akceptacji, potrzebie przynależności i o tym, że każdy chce być kochany takim, jaki jest. Do wielokrotnego czytania.

„Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana”, Charlie Mackesy, tłum. Marzena Wasilewska, wyd. Albatros

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze