1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Namiętność nie ma wieku. „Jezioro Słone” Katarzyny Rosłaniec bierze pod lupę życie seksualne 60-latków

Namiętność nie ma wieku. „Jezioro Słone” Katarzyny Rosłaniec bierze pod lupę życie seksualne 60-latków

Katarzyna Butowtt i Jacek Poniedziałek jako Helena i Filip w filmie „Jezioro Słone” Katarzyny Rosłaniec (Fot. materiały prasowe)
Katarzyna Butowtt i Jacek Poniedziałek jako Helena i Filip w filmie „Jezioro Słone” Katarzyny Rosłaniec (Fot. materiały prasowe)
Katarzyna Rosłaniec, reżyserka głośnych „Galerianek”, powraca z nowym filmem. Tym razem na pierwszym planie stawia ludzi po sześćdziesiątce. Ich losy są dowodem na to, że namiętność nie ma wieku i nigdy na nic nie jest w życiu za późno.

Na ekranie opowiadała już o rozpustnych gimnazjalistkach sprzedających swoje ciała za markowe ubrania, nastolatce zmagającej się z trudami wczesnego macierzyństwa oraz młodej kobiecie będącej na skraju załamania nerwowego. Teraz Katarzyna Rosłaniec – naczelna skandalistka polskiego kina, której twórczość od zawsze wzbudzała wiele kontrowersji – powraca z nowym filmem. Reżyserka i scenarzystka odpowiedzialna za takie tytuły, jak „Galerianki” (2009), „Bejbi blues” (2012) czy „Szatan kazał tańczyć” (2016), tym razem bierze pod lupę seksualność ludzi w dojrzałym wieku. Tym samym ponownie łamie tabu i po raz kolejny zachęca do pogłębionej dyskusji.

„Jezioro Słone” opowiada historię 65-letniej Heleny (Katarzyna Butowtt), która miała w życiu tylko jednego kochanka – swojego męża (Krzysztof Stelmaszyk). Paweł zapewnił jej nie tylko erotyczne spełnienie, ale też finansowe bezpieczeństwo. Dziś mają troje dorosłych dzieci. Kiedy na jaw wychodzi, że mężczyzna ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy w życiu przejmuje kontrolę nad swoim życiem. Wszystko, co się dzieje, jest dla niej nowe, nieznane i ekscytujące. Chce go zdradzić? Chce się wyrwać spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Najważniejsze dla niej jest pozostanie wierną samej sobie.

Co o bohaterach filmu mówi sama Katarzyna Rosłaniec? – Mają więcej do stracenia, ale mniej czasu, żeby coś dla siebie zyskać. Wspaniałe jest, jak zmienia się postrzeganie wieku. Z jednej strony starsi ludzie w końcu przestali być niewidzialni. A z drugiej przestajemy się okłamywać, że wieku nie ma. Nie oszukasz plastikiem, że masz lat 35, co nie znaczy, że twój wiek to przeszkoda do piękna – mówi twórczyni. – Pokazujemy nagie ciała, żeby schować duszę, a żeby udowodnić swoją atrakcyjność, gromadzimy kochanków. Niedopuszczalne jest mieć w życiu jednego seksualnego partnera. I mimo że w tym pokrytym pajęczyną zależności i przynależności tłumie jesteśmy coraz bardziej samotni, wierność małżeńska to dla nas „fanaberie” kościoła katolickiego. A co, jeśli ta „społecznie chora” wierność nie ma nic wspólnego z religią czy kulturą, tylko wynika z nas samych? – pyta reżyserka.

Autorem plakatu do filmu jest Andrzej Pągowski. Ilustracja inspirowana jest „Narodzinami Wenus” Sandra Botticellego. – Moja sztuka od zawsze była pełna nagości. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego, gdy artysta pokaże kawałek piersi, od razu wzbudza to kontrowersje. Jakiś absurd! Nigdy nie sięgałem po nagość po to, by na siłę zwrócić uwagę na moje prace. Robiłem to tylko wtedy, gdy było to uzasadnione. W przypadku „Jeziora Słonego” wydawało mi się, że ta nagość jest jak najbardziej na miejscu. Temat akceptacji własnego ciała mocno wybrzmiewa z tego filmu – mówi artysta.

Jesienią ubiegłego roku „Jezioro Słone” pokazywano na słynnym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Obraz Katarzyny Rosłaniec zakwalifikował się do kategorii Industry Selects – jako jeden z dziesięciu emocjonalnie angażujących filmów o największym potencjale sprzedażowym. Na ekranach polskich kin obraz zadebiutował 17 marca. Oprócz dawno niewidzianej Katarzyny Butowtt i Krzysztofa Stelmaszyka zobaczyć możemy w nim również Dorotę Kolak, Jacka Poniedziałka, Adama Ferencego oraz Dagmarę Krasowską. Poniżej prezentujemy oficjalny zwiastun produkcji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze