Budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ma na koncie wiele prestiżowych nagród. Ostatnio został wyróżniony po raz kolejny – jako jedyny budynek z Polski znalazł się na liście 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie w przewodniku C.guide. Warto zobaczyć go na własne oczy, a najlepiej pójść do filharmonii na koncert i rozkoszować się również jej wnętrzem.
Dzieło współczesnej architektury – tak śmiało można powiedzieć o tym niezwykłym gmachu. Monumentalna bryła z charakterystyczną linią stromych dachów i trójwymiarową elewacją wzbudza ogromny podziw. Nie sprawia jednak wrażenia przytłaczającej – lekka biała elewacja ze szkła i aluminium wkomponowała się w strukturę neogotyckiej zabudowy Szczecina.
(Fot. Dariusz Górajski)
Wnętrze filharmonii to ponad 12 000 metrów kwadratowych przestrzeni rozłożonej na czterech kondygnacjach, w której znajdują się m.in.: sala symfoniczna, sala kameralna, sale prób, sklep muzyczny, kawiarnia, obszerne foyer oraz garderoby dla artystów, magazyn instrumentów i biura.
Wnętrze Filharmonii w Szczecinie zachwyca nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi. (Fot. Filip Kacalski)
Sala symfoniczna, zwana również Salą Słoneczną, może pomieścić 953-osobową publiczność. Doskonała akustyka Sali Słonecznej ma swoje źródło w specjalnej geometrii ścian i sufitów, opracowanej przez architektów wspólnie z dr. Higinim Arau, barcelońskim specjalistą w dziedzinie akustyki architektonicznej. Wszystkie parametry sali symfonicznej (siła, równomierność dźwięku, czas opóźnienia i współczynnik odbić bocznych) dają efekt porównywany do wzoru tego typu realizacji – sali koncertowej Musikverein w Wiedniu.
Sala koncertowa Filharmonii w Szczecinie (Fot. Bartek Barczyk)
W sali kameralnej – zaprojektowanej dla 192 osób – czas pogłosu jest zgodny z projektowanym do jednej setnej sekundy. Stąd też sala ta zyskała miano „akustycznej perełki”.
Co wieczór biała fasada filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji.
Fasada Filharmonii w Szczecinie jest podświetlana. (Fot. Wojciech Grzędziński)
Budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, otwarty w roku 2014, zaprojektowała pracownia Barozzi/Veiga z Barcelony. Jak mówili architekci, inspiracją były dla nich organy, ale projekt nawiązuje także do hanzeatyckiej zabudowy miasta.
Po niemal dziewięciu latach od otwarcia budynek filharmonii nadal znajduje uznanie i otrzymuje kolejne wyróżnienie – jako jedyna realizacja z Polski znalazł się ostatnio na liście 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie. Lista została stworzona przez globalny przewodnik po współczesnej architekturze C.guide autorstwa hiszpańskiej Fundacji Architektury Współczesnej. C.guide proponuje wybór 200 projektów, które zdaniem autorów odpowiadają na wyzwania i możliwości współczesnej architektury na świecie.