1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Sokół w poruszającym utworze z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Inspiracją był powstańczy ślub

Sokół w poruszającym utworze z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Inspiracją był powstańczy ślub

Ślub Alicji i Bolesława Biegów w sierpniu 1944 roku (Fot. materiały prasowe)
Ślub Alicji i Bolesława Biegów w sierpniu 1944 roku (Fot. materiały prasowe)
By upamiętnić zbliżającą się 79. rocznicę Powstania Warszawskiego raper Wojtek Sokół i reżyser Tadeusz Śliwa połączyli siły i stworzyli chwytający za serce spot i utwór. Inspiracją był ślub Alicji i Bolesława Biegów, którzy pobrali się w sierpniu 1944 roku.

„Miłość istnieje zawsze” to hasło obchodów tegorocznej, 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Z tej okazji powstał krótki film w reżyserii Tadeusza Śliwy z autorskim hiphopowym utworem Wojtka Sokoła „Miłość zawsze jest”.

Klip opowiada o uczuciach i emocjach: przyjaźni, strachu, lęku, przywiązaniu, wierności. Są one ponadczasowe zupełnie tak samo jak miłość – najsilniejsze z uczuć, które zawsze zwycięża. Potwierdzeniem tego jest historia pokazana w filmie. Oglądamy w nim ceremonię zaślubin plutonowego podchorążego Bolesława Biegi „Pałąka” i sanitariuszki Alicji Treutler „Jarmuż”, uwiecznionej m.in. w kronikach powstańczych i na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego „Broka”. Pełna emocji scena ukazuje moment, w którym miłość miesza się ze śmiercią.

Moc przekazu potęguje ścieżka dźwiękowa z utworem autorstwa Wojtka Sokoła. To pełna emocji hiphopowa opowieść o miłości istniejącej ponad wszelkimi podziałami i mimo przeciwności. – Swój pomysł na to, jak pokazać tematykę tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, przedstawił mi reżyser klipu, Tadzio Śliwa. Na początku podchodziłem do tego z dystansem, ale stwierdziłem, że kawałek, który będzie uniwersalny, bez słowa o Powstaniu, wojnie ani nawet o Warszawie, jest świeży i celny. Próbowałem nagrać ponadczasowy utwór, który będzie działać samodzielnie i dotyczyć również czasów współczesnych, a w kontekście historii opowiedzianej w teledysku Tadzia, przez pryzmat Powstania, nabiera dodatkowego znaczenia – powiedział Sokół.

Ślub Alicji i Bolesława Biegów w sierpniu 1944 roku (Fot. materiały prasowe) Ślub Alicji i Bolesława Biegów w sierpniu 1944 roku (Fot. materiały prasowe)

Wideo zachwyca również od strony realizatorskiej. Kamera porusza się wokół zastygniętych w bezruchu postaci znanych z fotografii Eugeniusza Lokajskiego. Wymagało to specjalnie usztywnianych kostiumów i czasochłonnej charakteryzacji aktorów, postprodukcji 3D detali, takich jak krople czy unoszący się pył, a także kilkudziesięciu statystów przypominających z wyglądu bohaterów ze zdjęć Lokajskiego.

– Bardzo ważne dla nas było, żeby nasz film miał ponadczasowy, ważny przekaz. Powstał film o miłości. O tym, że warto się kochać; o tym, że niezależnie od tego, gdzie jesteś, ile czasu ci zostało, jak wygląda świat wokoło, miłość istnieje zawsze – podsumowuje Tadeusz Śliwa.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze