1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Scorsese wciąż wielki. „Czas krwawego księżyca” – film na weekend

Scorsese wciąż wielki. „Czas krwawego księżyca” – film na weekend

Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)
Do kin właśnie trafił najnowszy film Martina Scorsesego, na który miłośnicy twórczości reżysera czekali od lat. „Czas krwawego księżyca” to nowoczesny western z krwi i kości, w którym na ekranie brylują między innymi: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone, Jesse Plemons, Tantoo Cardinal, Cara Jade Myers, JaNae Collins i Jillian Dion.

Po premierze „Czasu krwawego księżyca” na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes owacje trwały 9 minut. Sam film to aż 3 godziny i 26 minut seansu i mówi się o nim, że to ostatni taki western. Fabuła oparta jest na reportażowej książce „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” autorstwa Davida Granna, dziennikarza śledczego i utytułowanego autora bestsellerowych pozycji, znanego z wydobywania na światło dzienne zapomnianych historii. Martin Scorsese przeniósł więc na ekran prawdziwą historię i – według wielu krytyków – udowodnił, że wciąż jest wielki, a „Czas krwawego księżyca” jest jednym z najlepszych filmów w jego karierze.

Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)

„Czas krwawego księżyca” film – o czym opowiada?

Na początku XX wieku plemię północnoamerykańskich Indian Osagów niemalże z dnia na dzień doszło do ogromnej fortuny dzięki odkryciu na zamieszkiwanych przez siebie terenach złóż ropy naftowej. Pochodzące z wydobycia płynnego „złota” astronomiczne sumy i wizja oszałamiającego bogactwa jak magnes przyciągały typów spod ciemnej gwiazdy. Biali ludzie bez skrupułów nie tylko wykorzystywali, naciągali i okradali posiadaczy praw do złóż, lecz także w skrajnych, nierzadkich przypadkach uciekali się do mordowania członków plemienia Osagów, by zawłaszczyć ich majątek.

Przedstawione w filmie „Czas krwawego księżyca” wydarzenia są oparte na prawdziwej historii związku Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio) i Mollie Kyle (Lily Gladstone). Rozgrywają się w westernowej scenerii Dzikiego Zachodu, pokazując, jak miłość i zdrada przeplatają się w fascynującej wielkoekranowej narracji. I tak „Czas krwawego księżyca” to epicka westernowa saga kryminalna, w której ścieżki prawdziwej miłości przecinają się z niewypowiedzianą zdradą.

„Czas krwawego księżyca” film – obsada i twórcy

Oprócz DiCaprio i Gladstone na ekranie występują m.in.: Robert De Niro, Jesse Plemons, Tantoo Cardinal, Cara Jade Myers, JaNae Collins, Jillian Dion, William Belleau, Louis Cancelmi, Tatanka Means, Michael Abbott Jr., Pat Healy, Scott Shepherd, Jason Isbell i Sturgill Simpson. Autorami scenariusza są Eric Roth i Martin Scorsese, który również wyreżyserował film, czerpiąc inspirację z bestsellerowej książki Davida Granna. Za zdjęcia odpowiada Rodrigo Prieto, a za montaż Thelma Schoonmaker.

Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)

„Czas krwawego księżyca” – książka

„Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” to reportażowa książka autorstwa Davida Granna – doskonale udokumentowana, fascynująca i jednocześnie przerażająca historia chciwości, rasizmu i zbrodni. Historia dzieje się podczas schyłkowej ery Dzikiego Zachodu. Książka opisuje grabież ziem rdzennych mieszkańców Ameryki, a także narodziny sił sprawiedliwości, już na początku swego istnienia obarczonych własnymi wewnętrznymi problemami.

Odkrycie w 1894 roku złóż ropy na terenach rezerwatu Osagów uczyniło z rdzennych mieszkańców najbogatszych Indian Ameryki. Zagubieni w świecie niezwykłego bogactwa Osagowie, zachowując prawa do zasobów naturalnych, wynajmowali swoje pola co bardziej przedsiębiorczym białym zarządcom. Wywołało to szał aktywności wśród spekulantów, którzy widzieli w tym szansę na szybkie i łatwe pieniądze. Co istotne, wszystko odbywało się za zgodą rządu Stanów Zjednoczonych. Naciąganie Osagów kwitło nie tylko w przestępczych miasteczkach, ale także za przyzwoleniem rządu, który wprowadził otwarcie rasistowski system „opieki”, w ramach którego majątkiem Indian zarządzali biali, czerpiąc z tej działalności miliony dolarów zysków. Co więcej, w tym czasie dziesiątki Osagów zostało zamordowanych w tajemniczych okolicznościach, często za sprawą powolnego podtruwania. Kwitł również proceder wchodzenia w związki małżeńskie z Indiankami i nabywania tym sposobem lukratywnych praw do ziemi, obejmujących również udziały w zyskach z wydobycia ropy. W 1923 roku na wniosek Osagów świeżo utworzone FBI rozpoczęło śledztwo, które miało wykryć sprawców tajemniczych morderstw. Było to zdecydowanie spóźnione działanie, które ostatecznie odsłoniło jedne z najmroczniejszych kart w historii Stanów Zjednoczonych.

O książce Granna aktor i producent Leonardo DiCaprio mówi, że „była absolutnym objawieniem”. Sugeruje jednocześnie, że działanie białych ludzi było o tyle niegodne, że trwało wiele lat, a jego konsekwencje są odczuwalne do dzisiaj. Nabywając prawa do ekranizacji książki Granna w 2016 roku, jeszcze przed jej publikacją, zespół producencki na czele z DiCaprio zwrócił się z propozycją wyreżyserowania filmu do Martina Scorsesego. Miał to być szósty wspólny projekt DiCaprio–Scorsese po – między innymi – „Gangach Nowego Jorku”, „Infiltracji” i „Wilku z Wall Street”. Ekranizacja musiała jednak poczekać kilka lat, ponieważ reżyser musiał dokończyć wcześniej rozpoczęte projekty filmowe.

„Czas krwawego księżyca” film – premiera

Film „Czas krwawego księżyca” trafił do kin na całym świecie 20 października. Wkrótce będzie go można oglądać również online. Produkcja ma trafić na platformę Apple TV+ w październiku.

Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Czas krwawego księżyca” (Fot. materiały prasowe)

Źródło: materiały prasowe UIP

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze