Kryzys opioidowy od lat jest palącym problemem w Stanach Zjednoczonych. Teraz stał się również inspiracją dla twórców filmowych. Film „Recepta na przekręt” to ostre i odkrywcze spojrzenie na to, co jedni robią z desperacji, a inni z chciwości.
Był już osią fabuły w docenianym przez krytyków i widzów serialu „Lekomania” (dostępny online na platformie Disney+), miniserialu „Zabić ból” (Netflix) i przerażającym odcinkowym horrorze „Zagłada domu Usherów” (Netflix). Kilka dni temu na platformie Netflix zadebiutowała kolejna produkcja z fabułą osadzoną w świecie farmaceutycznego start-upu, którego działalność pod względem etycznym wzbudza szereg wątpliwości. Film „Recepta na przekręt” to jednak nie thriller, a czarna komedia, z którą zdecydowanie warto spędzić jesienny wieczór.
„Recepta na przekręt” – o czym opowiada?
Liza Drake (Emily Blunt) jest samotną matką, która właśnie straciła pracę. Przypadkowe spotkanie z przedstawicielem handlowym firmy farmaceutycznej Pete’em Brennerem (Chris Evans) sprawia, że wkracza na ścieżkę korzystną pod względem ekonomicznym, ale wątpliwą pod względem etycznym, angażując się w nielegalną działalność. Problemy z coraz bardziej niezrównoważonym szefem (Andy Garcia), pogarszający się stan zdrowia córki (Chloe Coleman) i rosnąca świadomość szkód, jakie powoduje jej firma, zmuszają Lizę do ponownego zastanowienia się nad życiowymi wyborami.
Film „Recepta na przekręt” Netflixa powstał na podstawie prawdziwej historii, jednak nie jest jej całkowitym odzwierciedleniem, a raczej luźną interpretacją twórców. Inspiracją do scenariusza był artykuł z magazynu „New York Times” z 2018 roku, który jego autor, Evan Hughes, przekształcił później w książkę o tytule „Pain Hustlers”. Obie publikacje opowiadały historię start-upu firmy farmaceutycznej o nazwie Insys, która wprowadziła na rynek lek na bazie fentanylu, silnego opioidu. Lek powinien być stosowany wyłącznie w celu łagodzenia bólu u pacjentów chorych na raka. Firma płaciła jednak lekarzom honoraria za promowanie leku i wprowadzała ubezpieczycieli w błąd, by dotrzeć ze swoim produktem do jak największej grupy odbiorców poza chorymi na raka.
Produkcja „Recepta na przekręt” jest fabularyzowana, ale w wielu postaciach można odnaleźć inspiracje z artykułu i książki Evana Hughesa. Insys założył miliarder dr John Kapoor, który najprawdopodobniej stał się inspiracją dla postaci Neela (Andy Garcia). Liza Drake (Emily Blunt) to z kolei postać posiadająca cechy kilku prawdziwych osób, podobnie jak Pete Brennar (Chris Evans), który najbardziej przypomina prawdziwego menedżera sprzedaży – Aleca Burlakoffa. W filmie zmieniono również nazwę firmy Insys i jej leku Subsys. W „Recepcie na przekręt” nazwa firmy to Zanna, a jej lek to Lonafen.
Kadr z filmu „Recepta na przekręt” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Recepta na przekręt” (Fot. materiały prasowe)
„Recepta na przekręt” – obsada i twórcy
W filmie „Recepta na przekręt” występują: Emily Blunt, Chris Evans, Amit Shah, Andy Garcia, Catherine O'Hara, Jay Duplass, Brian d'Arcy James oraz Chloe Coleman. Produkcję wyreżyserował zdobywca nagrody BAFTA David Yates, a jej producentem jest Lawrence Grey.
„Recepta na przekręt” – premiera
„Recepta na przekręt” miała swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto 11 września 2023 roku, a do wybranych kin w Stanach Zjednoczonych trafiła 20 października 2023. Na platformie Netflix film zadebiutował 27 października.
Kadr z filmu „Recepta na przekręt” (Fot. materiały prasowe)
Źródło: materiały prasowe Netflix