1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Festiwal Eufonie – niecodzienne koncerty w Warszawie

Festiwal Eufonie – niecodzienne koncerty w Warszawie

Leonora Armellini, włoska pianistka (Fot. materiały prasowe)
Leonora Armellini, włoska pianistka (Fot. materiały prasowe)
BBC Symphony Orchestra, Armellini, L.U.C. i muzyka filmowa do „Chłopów” oraz „Jutrznia” Pendereckiego – to tylko wybrane koncerty muzycznego festiwalu Eufonie, odbywającego się w Warszawie, który potrwa tylko do 25 listopada 2023 roku.

Eufonie to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, który prezentuje bogactwo muzyczne regionu rozciągającego się od Bałkanów po kraje bałtyckie i skandynawskie. W tym roku różnorodny repertuar – rzadko prezentowany na innych koncertach – nawiązuje do tematu przewodniego, czyli tradycji ludowych.

Wielką inauguracją piątej już edycji był koncert BBC Symphony Orchestra, która przyjechała prosto z Londynu. Swoim występem zachwyciła także włoska pianistka Leonora Armellini, która podbiła serca publiczności podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego. – W tegorocznym repertuarze Eufonii bardzo podoba mi się kombinacja utworów klasycznych z muzyką współczesną, ludową, a nawet filmową. To daje niezwykle szerokie i intersujące spojrzenie na złożony muzyczny dorobek Europy Środkowo-Wschodniej od stuleci aż po dziś. […] Przyjeżdżam do Polski regularnie od 13 lat i mam wiele cennych i drogich mi wspomnień z tych pobytów! Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Polska zmieniła moje życie dzięki Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu, w którym brałam udział, ale też dzięki wielu innym doświadczeniom. Zawsze jestem wzruszona bardzo ciepłym przyjęciem, z jakim spotykam się ze strony polskiej publiczności – skomentowała artystka.

Weekendowym hitem okazał się zaś koncert muzyki filmowej do malowanej ekranizacji filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana – polskiego kandydata do Oscara. W Filharmonii Narodowej – pod dyrekcją Anny Sułkowskiej-Migoń – zaprezentowano premierowe, pełne wykonanie koncertowe kompozycji Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, który przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu inspirował się właśnie ludowym pejzażem dźwiękowym Europy Środkowo-Wschodniej. – Byłam niezwykle podekscytowana. To był fantastyczny koncert. Weszliśmy w świat muzyki etnicznej, która łączy się z instrumentami klasycznymi, prezentuje szeroki wachlarz kolorów, brzmienia oraz emocji. Takie rzeczy nie zdarzają się często, tym bardziej było to dla mnie wspaniałe wyróżnienie – powiedziała Anna Sułkowska-Migoń.

Anna Sułkowska Migoń (Fot. Jean-Baptiste Millot) Anna Sułkowska Migoń (Fot. Jean-Baptiste Millot)

Oprócz tego w programie znalazły się m.in. utwory Karola Szymanowskiego, Bedřicha Smetany, Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wałentyna Sylwestrowa, Henryka Mikołaja Góreckiego, Gustava Mahlera i wielu innych kompozytorów. Łącznie przez 9 dni festiwalu wystąpi 700 artystów z 12 państw (Estonia, Armenia, Słowenia, Polska, Włochy, Niemcy, Węgry, Wielka Brytania, Izrael, Słowacja, Czechy, Ukraina), w tym 8 orkiestr, 3 chóry, 9 dyrygentów, 12 solistów. Na 14 koncertach w Warszawie wybrzmi zaś muzyka 44 kompozytorów z 15 państw (Finlandia, Czechy, Słowenia, Polska, Austria, Węgry, Ukraina, Włochy, Rumunia, Kanada, USA, Estonia, Armenia, Serbia, Wielka Brytania). A chociaż większość występów już za nami, zostało jeszcze kilka dni na obcowanie z ludowymi klimatami.

Eufonie – co przed nami?

W czwartek 23.11 w muzyczną podróż w czasie i przestrzeni zabierze nas Hover State Chamber Choir – chór armeński, który w Polsce gości niezwykle rzadko. Z kolei w piątek 24.11 w Małej Warszawie do wspólnego śpiewu i tańca porwie publiczność Zespół Pieśni i Tańca Olza oraz Kapela Lipka (w planie dla chętnych nauka tanecznych kroków). W sobotę 25.11. festiwal zakończy się kameralnym koncertem na harfę i gitarę w wykonaniu AChDuo. W repertuarze Bartok, Tansman, Bogdanović, Sessler i Mikołaj Piotr Górecki, którego kompozycja zabrzmi w Polsce prapremierowo. O 19.30 tego dnia odbędzie się także wielki finał – będzie nim wykonanie „Jutrzni” Krzysztofa Pendereckiego, które uczci 90. rocznicę urodzin Mistrza (23.11.1933). Po raz pierwszy od 1971 r. w Warszawie (w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim) zabrzmią na jednym koncercie obydwie części monumentalnego dzieła w wykonaniu 230 artystów! Siły połączą: orkiestra Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej, Poznański Chór Chłopięcy oraz znakomici soliści: Bożena Bujnicka, Agnieszka Rehlis, Rafał Bartmiński, Tomasz Konieczny, Volodymyr Tyshkov. Całością pokieruje ceniony dyrygent węgierski Zsolt Nagy.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Streaming na żywo lub odtworzenie wybranych koncertów możliwe są na kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury.

Źródło: materiały prasowe Festiwalu Eufonie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze