1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Książki z sensem, które warto przeczytać w styczniu

Książki z sensem, które warto przeczytać w styczniu

Polecamy książki, które warto przeczytać w styczniu. (Fot. Hobo_018/Getty Images)
Polecamy książki, które warto przeczytać w styczniu. (Fot. Hobo_018/Getty Images)
Nowości książkowe, które warto przeczytać w styczniu, polecają redaktorka naczelna miesięcznika „Sens” Monika Stachura i dziennikarka Karolina Morelowska-Siluk. Życzymy miłej lektury.

„Ucisz swojego wewnętrznego krytyka”, Julia Bueno

Wyobraź sobie, że twoja najlepsza przyjaciółka traci pracę. Co jej powiesz? Czy usłyszy od ciebie, że jej się należało, bo jest beznadziejnym pracownikiem? Czy koleżanka, którą zostawił mąż, usłyszy od ciebie, że nie dziwisz się, iż znalazł sobie kochankę, bo kto chciałby żyć z taką partnerką? Na pewno tego nie powiesz, to dlaczego w ten sposób mówisz do siebie? Psychoterapeutka Julia Bueno tłumaczy, skąd bierze się w naszym wnętrzu destrukcyjny głos, który sabotuje wszystkie działania, karci, podcina skrzydła, odbiera motywację, a czasem wręcz na tyle paraliżuje, że nie jesteśmy w stanie zrobić ani kroku. I podpowiada, jak go uciszyć.

„Ucisz swojego wewnętrznego krytyka”, Julia Bueno, wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego „Ucisz swojego wewnętrznego krytyka”, Julia Bueno, wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Klub”, Ellery Lloyd

Czy są takie miejsca, w których chciałbyś znaleźć się niemal za wszelką cenę? Oto sieć klubów, do których chciałby właśnie dołączyć każdy. Każdy bogaty, piękny i sławny… Tym najbardziej spektakularnym wśród nich jest Island Home – pilnie strzeżony, ultraluksusowy kurort u wybrzeży Anglii. Każdy pragnie dostać zaproszenie na jego trzydniową imprezę inauguracyjną. „Ławice makreli, chmury meduz, dna łodzi, słońce igrające na falach ponad naszymi głowami. Ned chciał, żeby to była ostatnia rzecz, jaką zapamiętają goście przed opuszczeniem wyspy, tak by całymi tygodniami nie chcieli rozmawiać o niczym innym, tylko o tym, jak wielkie wrażenie zrobił na nich Island Home”. I rzeczywiście to się udaje, czas spędzony w Island Home pozostawia niezapomniane wrażenia… Liczba martwych ciał rośnie z każdą godziną, aż w końcu ci, którzy byli gotowi zrobić wszystko, by się dostać do środka, zaczynają żałować, że znaleźli się na liście gości… Thriller, który wciąga od pierwszej strony.

„Klub”, Ellery Lloyd, wyd. Czwarta Strona „Klub”, Ellery Lloyd, wyd. Czwarta Strona

„Tajemnica Dworu Helmersbruk” , Eva Frantz

W tym roku w Boże Narodzenie wszystko będzie dla Flory inaczej. Przede wszystkim nie będzie taty, którego zabrała choroba. Razem z mamą spędzi święta w sennym nadmorskim miasteczku, gdzie wynajęły stróżówkę przy opuszczonym dworze. To ponoć obłożone klątwami miejsce przyjmuje dziewczynkę jak swoją. Musi kryć się za tym jakiś sekret... A tajemniczą atmosferę wzmagają dodatkowo piękne ilustracje.

„Tajemnica Dworu Helmersbruk” , Eva Frantz, ilust. Elin Sandström, tłum. Agata Teperek, wyd. Widnokrąg „Tajemnica Dworu Helmersbruk” , Eva Frantz, ilust. Elin Sandström, tłum. Agata Teperek, wyd. Widnokrąg

„Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej”, Katarzyna Droga

Mimo upływu lat i pojawienia się poczytnych nowych autorek Joanna Chmielewska nie traci pozycji królowej kryminału. I do inspirowania się jej prozą wiele tych autorek się przyznaje. Czytelnicy zwykle dopatrują się w powieściach Chmielewskiej odzwierciedlenia jej życia, choćby dlatego że główną bohaterkę obdarzyła swoimi danymi, zawodem i wieloma doświadczeniami. A jak było naprawdę? Odpowiedzi na to pytanie Katarzyna Droga szukała m.in. w autobiografii pisarki i w wywiadach z nią, a także w dokumencie „Studnie przodków” i rozmowach z osobami, które ją znały.

„Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej”, Katarzyna Droga, wyd. Znak JednymSłowem „Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej”, Katarzyna Droga, wyd. Znak JednymSłowem

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze