1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Anouk Aimée nie żyje. Gwiazda „Słodkiego życia” miała 92 lata

Anouk Aimée nie żyje. Gwiazda „Słodkiego życia” miała 92 lata

(Fot. Serge Benhamou/Gamma-Rapho/Getty Images)
(Fot. Serge Benhamou/Gamma-Rapho/Getty Images)
W latach 60. wykreowała niezapomniane postacie u Federica Felliniego, Claude'a Leloucha i Jacques'a Demy'ego. Ostatni raz na wielkim ekranie pojawiła się w 2019 roku w filmie „Najlepsze lata życia”, który okazał się jej finalnym aktorskim popisem. Wczoraj dotarły do nas z Paryża wieści o śmierci Anouk Aimée. Gwiazda zmarła w wieku 92 lat.

Zmarła francuska aktorka Anouk Aimée

„Wraz z moją córką Galaad i wnuczką Milą z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że odeszła moja matka, Anouk Aimée. Zmarła dziś rano w swoim domu w Paryżu. Byłam przy niej do samego końca” – poinformowała na Instagramie Manuela Papatakis. Aktorkę żegnają kinomani i francuscy politycy. Ministra kultury Rachida Dati pisze o odejściu „światowej sławy ikony”. Na przestrzeni ośmiu dekad kariery Anouk grywała u najbardziej wpływowych europejskich reżyserów. Za rolę w filmie „Mężczyzna i kobieta” dostała nagrodę BAFTA i Złoty Glob oraz była nominowana do Oscara. Uznanie przyniosły jej również występy w „Słodkim życiu”, „Loli” i „Ośmiu i pół”. W późniejszych latach oglądano ją w produkcjach: „Niech żyje życie”, „Tragedia niedorzecznego człowieka”, „Prêt-à-Porter”, „I żyli długo i szczęśliwie” i docenionym na canneńskim festiwalu „Skoku w pustkę” w reżyserii Marca Bellocchio. W 2002 roku odebrała statuetkę Cezara Honorowego za całokształt twórczości.

Życie i kariera ikony europejskiego kina

Anouk Aimée, a właściwie Nicole Françoise Florence Dreyfus, urodziła się w aktorskiej rodzinie i od najmłodszych lat uczyła się scenicznego fachu. Odziedziczony po rodzicach talent szlifowała w Operze Marsylskiej. Podczas wojny pobierała nauki z zakresu sztuki dramatycznej w angielskim teatrze i uczyła się tańca u Andrée Bauer-Théronda. Jako aktorka zadebiutowała w wieku czternastu lat w dramacie „La Maison sous la mer” Henriego Calefa. Od imienia zagranej przez siebie bohaterki zaczerpnęła pierwszy człon swojego artystycznego pseudonimu. Szersza publiczność poznała ją w 1949 roku za sprawą „Kochanków z Werony” André Cayatte'a, gdzie wcieliła się we współczesną wersję szekspirowskiej Julii.

Dzięki swojej urodzie bywała porównywana do Jacqueline Kennedy. Była czterokrotnie zamężna. Z drugim mężem, reżyserem Nikosem Papatakisem, doczekała się swojej jedynej córki. Była także związana z francuskim aktorem i reżyserem Pierrem Barouhem, którego poznała na planie „Mężczyzny i kobiety”, brytyjskim aktorem Albertem Finneyem oraz niemieckim dziennikarzem Édouardem Zimmermannem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze