1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Aga Zaryan Ambasadorem Młodej Polskiej Filharmonii!

Aga Zaryan Ambasadorem Młodej Polskiej Filharmonii!

Znakomita wokalistka jazzowa Aga Zaryan została Ambasadorem Młodej Polskiej Filharmonii. Artystka przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Wokalistce udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerszej publiczności, co zaowocowało nagraniem sześciu albumów, w tym złotego, platynowych i multiplatynowych. Aga jest pierwszą oraz jedyną polską artystką, której płyty ukazują się w legendarnej wytwórni Blue Note Records.

Jej najnowszy album "A Book of Luminous Things" poświęcony postaci jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku Czesława Miłosza.  Artystka znana przede wszystkim jako wokalistka jazzowa znów zaskoczyła swoją muzyką tworząc klasyczny album z towarzystwem orkiestry smyczkowej oraz wyśmienitych instrumentalistów. To największe dzieło w dotychczasowym dorobku artystki. Płyta została nagrana Live w studiu Castle Oaks w Los Angeles, w Warszawie miały miejsce nagrania Polskiej Orkiestry Radiowej.

Idea Młodej Polskiej Filharmonii, przedsięwzięcia przygotowywanego przez Grupę Zwierciadło i Fundację Pro Bono PL – orkiestry dla szczególnie uzdolnionej polskiej młodzieży – jest wokalistce niezwykle bliska.
 
To niezwykle ważna akcja wspierająca trud młodych muzyków -  mówi Aga Zaryan. Godziny mozolnych ćwiczeń, poświecenie dla doskonalenia się w grze na instrumencie to długa droga. Trzeba mieć w sobie wiele samozaparcia i konsekwencji, żeby nie zrezygnować i widzieć dalszy sens. Warsztaty i współpraca z najlepszymi to cudowna perspektywa rozwoju dla zdolnych muzyków. Kiedy zaczynałam śpiewać jazz dostałam stypendium i uczyłam się na warsztatach jazzowych w Stanach.  Wracałam dwukrotnie. Te kilka tygodni zmieniło moje życie, otworzyło mi oczy na różne ważne niuanse.  To była niezwykła przygoda i początek drogi, którą od 15 lat podążam. Mam nadzieję, że perspektywy, które stwarza młodym muzykom akcja " Młoda Polska Filharmonia"  również pomoże tym wybrańcom nabrać wiatru w żagle.  Jazz i muzyka poważna ma ze sobą coś wspólnego - to niszowa muzyka, która ma wspaniałych wrażliwych odbiorców. Mam nadzieję, że polska publiczność przybędzie  posłuchać dokonań  Młodej Polskiej Filharmonii  podczas jednego z ich koncertów. W końcu nie ma to jak dobra muzyka na żywo. Ja się wybieram – dodaje artystka.

Celem organizatorów przedsięwzięcia  Młoda Polska Filharmonia  jest stworzenie szansy rozwoju szczególnie uzdolnionej muzycznie  polskiej młodzieży  - warsztaty z wirtuozami  oraz debiut na najbardziej prestiżowych scenach w całej Polsce. Dzięki grupie Ambasadorów, którzy wspierają młodą orkiestrę  -  Adze Zaryan, Alicji Węgorzewskiej – Whiskerd, zespołowi Me, Myself And I, Robertowi Kubiszynowi, chopinolożce Marcie Alban Juarez oraz Magdzie Navarrete, rówieśnicy młodych muzyków, ich młodsi koledzy i rodzice przekonają się jaką wartość niesie ze sobą muzyka klasyczna, jak w nowatorski sposób może być wykorzystywana w muzyce rozrywkowej oraz jak ważny stanowi element w edukacji kulturalnej całego społeczeństwa.

Aga Zaryan:

 • uznawana za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia
 • pierwsza polska artystka w wytwórni Blue Note Records
 • mianowana tytułem honorowego Ambasadora Kultury Miasta Stołecznego Warszawy
 • uznana za jedną z pięćdziesięciu najważniejszych Dam Stolicy w plebiscycie Życia Warszawy


W roku 2008 Aga została uhonorowana przyznaniem prestiżowej w polskim świecie muzycznym nagrody Fryderyka za album "Umiera Piękno". Była także nominowana przez Wysokie Obcasy – magazyn Gazety Wyborczej -  do tytułu Kobiety Roku 2008. W latach 2007, 2008, 2009, 2010 Aga otrzymała tytuł wokalistki roku w rankingu magazynu Jazz Forum.

Artystka występuje z powodzeniem na niezliczonych polskich i zagranicznych scenach, m.in. w renomowanych klubach europejskich i amerykańskich w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Belgii, Izraelu, Francji, Szwecji, Norwegii, Czechach, Montenegro, Bułgarii, Turcji, Portugalii, Rosji oraz Islandii. Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, znakomitym umiejętnościom wokalnym, charyzmie scenicznej i możliwości współpracy z najznamienitszymi muzykami.  

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze