1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Dwa wyjątkowe dzieła Janusza Korczaka trafią do bibliotek

</a>
Nakładem Rzecznika Praw Dziecka ukazały się właśnie dwie długo wyczekiwane książki autorstwa Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku” oraz „Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie”. Wyjątkowe dzieła zawierające najważniejszą myśl pedagogiczną Starego Doktora trafią do bibliotek w całej Polsce.

</a>

Obie książki powinny być obowiązkową lekturą nie tylko dla rodziców, ale także dla wszystkich wychowawców i osób, którym dobro dziecka nie jest obojętne. Janusz Korczak, pisząc swoje eseje, chciał edukować współczesnych mu dorosłych, przybliżyć świat dziecka i jego spostrzeganie, a także pokazać, że dziecko, choć jeszcze małe, jest już człowiekiem, istotą rozumną, ze swoimi przemyśleniami, potrzebami i prawami.

Dzisiaj, choć tak wiele wiemy o rozwoju dziecka, wciąż odnajdujemy cenne myśli i spostrzeżenia w dziełach Starego Doktora. Mimo upływu wielu lat od ich powstania wciąż zachwycają swoją aktualnością i szerokim spojrzeniem na problemy z jakimi spotyka się dziecko.

W związku z tym Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak postanowił przekazać książki do wszystkich bibliotek publicznych, pedagogicznych oraz uczelnianych w Polsce, aby każdy zainteresowany mógł z nich korzystać.

„Prawo dziecka do szacunku” po raz pierwszy wydane zostało w 1928 roku. Zawiera  deklarację praw dziecka, w tym najważniejsze prawo dziecka - prawo do szacunku. Ta cienka książeczka powstawała w ciągu wielu lat niestrudzonej pracy pedagogicznej i wychowawczej Starego Doktora. Korczak żąda w niej dla dziecka nie tylko prawa do szacunku, ale także prawa do jego niewiedzy, do pracy poznania czy własnego budżetu. Uczy nas, dorosłych, jak postępować z młodym człowiekiem, jak go wychować ale przede wszystkim, jak szanować jego prawa i uczyć go szacunku dla innych.

„Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie”, stanowi najważniejsze dzieło Janusza Korczaka. Jest pierwszą z czterech części eseju o wychowaniu „Jak kochać dziecko”. Stanowi przemyślenia, jakie Korczak spisał podczas pobytu na frontach I wojny światowej, gdzie pracował jako lekarz. W swoim eseju pisze o rzeczach podstawowych: rodzeniu dzieci, wychowaniu ich i mądrej miłości. Uczy takiego patrzenia na dziecko, by dostrzec i zrozumieć jego potrzeby.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze