1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Filmy
  4. >
  5. Kate Winslet w brawurowej roli Lee Miller, modelki „Vogue’a” i reporterki wojennej. Zobacz zwiastun filmu „Lee. Na własne oczy”

Kate Winslet w brawurowej roli Lee Miller, modelki „Vogue’a” i reporterki wojennej. Zobacz zwiastun filmu „Lee. Na własne oczy”

„Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)
„Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)
Lee Miller była modelką i muza artystów. Porzuciła jednak bezpieczne i dostatnie życie, aby – uzbrojona jedynie w aparat fotograficzny – wyruszyć na front. Jej fotografie pokazały światu horror II wojny światowej i przeszły do historii. Szczegóły z życia słynnej korespondentki wojennej przybliży nowy dramat biograficzny w reżyserii Ellen Kuras. „Lee. Na własne oczy” to opowieść o kobiecej sile, odwadze i pasji, która zachęca do tego, aby nawet ryzykując życie i działając wbrew wszelkim normom społecznym, robić to, co uważa się za słuszne i ważne.

Gdy wybuchła wojna, Lee Miller była jedną z niewielu kobiet, które ruszyły z aparatem na front. Fotografowała okaleczonych weteranów wojennych, nagie wychudzone ciała, przemęczony personel medyczny, przerażone dzieci w sierocińcach, robiła zdjęcia kremacyjnych pieców i stosów kości w obozie koncentracyjnym w Dachau. Nie uciekała od dokumentowania najgorszych potworności, bo wiedziała, że są one namacalnym dowodem na okrucieństwo Nazistów.

„Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films) „Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

– Lee to kobieta, którą niesamowicie podziwiam. Była niezwykłą myślicielką, kochającą matką, pełną pasji kochanką, która uwielbiała życie. Dzięki swej pracy na froncie została bohaterką i prawdziwą ikoną – mówi Kate Winslet, odtwórczyni roli słynnej amerykańskiej korespondentki wojennej w filmie „Lee. Na własne oczy”.

„Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films) „Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

Co ciekawe, gdyby syn Lee Miller nie odnalazł na strychu setek tysięcy klisz i stykówek, które jego matka zrobiła w czasie wojny, świat mógłby ją zapamiętać jedynie jako piękną muzę surrealistów i modelkę „Vogue” o subtelnej urodzie. Początkowo bohaterami jej zdjęć była śmietanka bohemy paryskiej: Pablo Picasso i Salvador Dalí, ale to nie z ich powodu zapisała się w historii.

Reżyserce „Lee. Na własne oczy” Ellen Kuras i operatorowi Pawłowi Edelmanowi udało się odtworzyć z niezwykłą precyzją brutalne wojenne sceny i wzruszające obrazy, zarejestrowane przez Miller: bo Lee potrafiła patrzeć na otaczający ją wojenny świat wrażliwym okiem i miała dostęp do miejsc, do których nie mógł wejść mężczyzna. Odwiedzała np. kwatery, w których odpoczywały zmęczone brytyjskie żołnierki – dostrzegała wtedy detale pośród wojennej zawieruchy, np. pedantycznie wyprane suszące się pończochy – dowód na to, że kobiety w najtrudniejszych warunkach chcą zachować godność.

„Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films) „Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

„Lee. Na własne oczy”: o czym opowie film?

Akcja filmu „Lee. Na własne oczy” rozgrywa się w 1938 roku. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami. Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.

„Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films) „Lee. Na własne oczy” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

„Lee. Na własne oczy”: obsada i twórcy

Zdjęcia do filmu w reżyserii Ellen Kuras („Ozark”, „Paragraf 22”) wykonał jeden z najwybitniejszych operatorów filmowych na świecie Paweł Edelman, współtwórca m.in. oscarowego „Pianisty” oraz filmów „Katyń”, „Autor widmo”, „Pan Tadeusz”, „Kamienie na szaniec”, „Rzeź”, „Wenus w futrze” i „Oficer i szpieg”. W roli głównej zobaczymy natomiast laureatkę Oscara Kate Winslet („Lektor”, „Titanic”, „Avatar: Istota wody”, „Holiday”, „Niezgodna”, „Droga do szczęścia”, „Zakochany bez pamięci”, „Mare z Easttown”).

W filmie występują również Alexander Skarsgard („Wiking”, „Tarzan: Legenda”, „Wielkie kłamstewka”, „Niedobrani”, „Godzilla vs. Kong”), Marion Cotillard („Niczego nie żałuję – Edith Piaf”, „Makbet”, „Dwa dni, jedna noc”, „Sprzymierzeni”, „Assasin’s Creed”, „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka”) oraz Andy Samberg („Palm Springs”, „To tylko seks”, „Sąsiedzi”, „Do zaliczenia”).

„Lee. Na własne oczy”: zwiastun i data premiery

Dramat biograficzny „Lee. Na własne oczy” zadebiutuje na ekranach kin 13 września 2024 roku. Zwiastun produkcji prezentujemy poniżej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze