1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Igrzyska paraolimpijskie 2024: kto wystartuje, gdzie oglądać i jaka jest historia drugiego największego sportowego wydarzenia sezonu?

Igrzyska paraolimpijskie 2024: kto wystartuje, gdzie oglądać i jaka jest historia drugiego największego sportowego wydarzenia sezonu?

Finał sprintu mężczyzn na 100 metrów podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie (Fot. Anna Gowthorpe – PA Images/Contributor/Getty Images)
Finał sprintu mężczyzn na 100 metrów podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie (Fot. Anna Gowthorpe – PA Images/Contributor/Getty Images)
Ponad 4 tysiące sportowców z całego świata będzie rywalizować w 22 dziedzinach sportowych. Igrzyska paraolimpijskie 2024 rozpoczną się 28 sierpnia i potrwają do 8 września. Po raz pierwszy w historii odbędą się w Paryżu. Oto, co warto o nich wiedzieć.

Igrzyska paraolimpijskie 2024: ile będzie dyscyplin?

Paraolimpijczycy rywalizować będą o złote, srebrne i brązowe medale w 22 dyscyplinach sportu, m.in. w lekkoatletyce, koszykówce na wózkach, rugby na wózkach, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, szermierce sportowej, kajakarstwie, kolarstwie, piłce nożnej 5-osobowej i siatkówce na siedząco. Pojawią się też dwie najmłodsze paraolimpijskie konkurencje: badminton i taekwondo (obydwie zadebiutowały na paraolimpiadzie w Tokio cztery lata temu).

Podczas paraolimpiady można będzie zobaczyć też zmagania sportowców w dwóch dyscyplinach, których nie ma na olimpiadzie. To boccia (sport paraolimpijski skierowany do osób m.in. z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, tj. z mózgowym porażeniem dziecięcym) oraz goalball – najpopularniejsza obecnie w Polsce gra zespołowa uprawiana przez osoby niewidome i słabo widzące.

Podczas paraolimpiady, tak jak w czasie igrzysk olimpijskich, dołożono starań, by udział kobiet był większy. W tym roku przewidziano więcej konkurencji przeznaczonych dla kobiet – aż 235 (dwa razy więcej niż podczas igrzysk paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku).

Igrzyska paraolimpijskie 2024: kiedy ceremonia otwarcia?

Uroczystość otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Paryżu w 2024 odbędzie się w środę 28 sierpnia. Rozpoczęcie przewidziane jest na godzinę 20.00. Będzie to pierwsza ceremonia otwarcia paraolimpiady, która odbędzie się w otwartej przestrzeni, a nie na stadionie. Rozpocznie ją tradycyjna parada narodów, w której weźmie udział 4400 startujących paraolimpijczyków. Przejdą słynnymi Polami Elizejskimi aż do placu Zgody, który na jeden wieczór zmieni się w gigantyczną scenę. Organizatorzy przewidują, że na miejscu spektakl obejrzy 65 tysięcy widzów.

Igrzyska paraolimpijskie 2024: gdzie zobaczyć?

Wyłączne prawa do transmisji z letnich igrzysk paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku zakupiła Telewizja Polsat. Polsat zapowiedział nawet 300 godzin transmisji.

Medale igrzysk paraolimpijskich 2024 – czym się różnią od medali olimpijskich?

Zostały zaprojektowane przez Chaumet – pierwszą paryską firmę jubilerską, która otworzyła butik na słynnym placu Vendôme.

Złote, srebrne i brązowe medale paraolimpijskie mają czerwone wstążki z motywem wieży Eiffla i pełno ukrytych symboli. W ich centralnym miejscu (na awersie) znajduje się heksagon – to nawiązanie do konturu Francji na mapie. Ten element waży 18 gramów i został wykonany z fragmentów wieży Eiffla, a dokładnie ze stali uzyskanej po przetopieniu elementów konstrukcji wieży, które podczas niedawnej renowacji wymieniono na nowe. Heksagon ze stali osadzono w medalu taką samą metodą, jak osadza się kamienie szlachetne w biżuterii – to z kolei ukłon w stronę firmy Chaumet. Wygrawerowane dokoła heksagonu promienie nawiązują do samego Paryża, nazywanego „miastem świateł”.

Na rewersie wygrawerowany jest widok, który zna niejeden turysta – wieża Eiffla widziana od dołu. Jest też hasło „Paris 2024”, wytłoczone w języku Braille, co jest hołdem dla twórcy tego języka, Francuza Louisa Braille’a.

Historia igrzysk paraolimpijskich – od kiedy odbywa się paraolimpiada?

Pierwsze igrzyska paraolimpijskie odbyły się 76 lat temu. Do 1948 roku, do czasu igrzysk olimpijskich w Londynie, sportowcy z niepełnosprawnością brali udział w olimpiadzie razem ze sportowcami pełnosprawnymi.

Po II wojnie światowej zaistniała silna potrzeba uhonorowania weteranów wojennych, którzy na skutek poniesionych obrażeń stali się osobami z niepełnosprawnością. W 1944 roku rząd brytyjski zwrócił się do dr. Ludwiga Guttmanna, aby otworzył dla tych weteranów Centrum Urazów Kręgosłupa. Cztery lata później, w dniu ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie, dr Guttmann postanowił zorganizować w swoim ośrodku zawody, w których wzięło udział 16 sportowców na wózkach inwalidzkich. Nazwał je Stoke Mandeville Games.

Nazwa „paraolimpiada” została użyta po raz pierwszy w 1960 roku, podczas pierwszych letnich igrzysk w Rzymie. Dopiero rok temu została oficjalnie zmieniona na „igrzyska paraolimpijskie”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze