fbpx

Oscary 2020 – kto otrzymał statuetkę?

Oscary 2020 - kto otrzymał statuetkę?
W nocy z 9 na 10 lutego przyznano Oscary 2020. Na zdjęciu: Joaquin Phoenix (najlepszy aktor pierwszoplanowy), Renée Zellweger (najlepsza aktorka pierwszoplanowa) i Brad Pitt (najlepszy aktor drugoplanowy). (Fot. BEW PHOTO)

Oscarowa noc za nami! 92. gala wręczenia najważniejszych nagród w branży filmowej odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego, tradycyjnie w hollywoodzkim Dolby Theatre w Los Angeles. Kogo nagrodzono w tym roku? Pełną listę laureatów prezentujemy poniżej.

Na tę noc z podekscytowaniem czekali wszyscy miłośnicy kina. Ceremonia wręczenia Oscarów, czyli nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to wydarzenie, które zawsze wzbudza wiele emocji. Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy dziś w nocy.

W tym roku najwięcej nominacji, bo aż jedenaście otrzymał „Joker”. Dziesięć szans na Oscara otrzymały filmy „1917”, „Irlandczyk” oraz „Pewnego razu… w Hollywood”. Akademia doceniła też „Historię małżeńską”, „Jojo Rabbit”, „Małe kobietki” oraz „Parasite” – na ich konto trafiło po sześć nominacji. Wśród nominowanych znalazł się także polski film Jana Komasy, „Boże Ciało”.

Uroczysta ceremonia wręczenia Oscarów 2020 rozpoczęła się o godzinie 2:00 czasu polskiego. Pierwsze gwiazdy przybyły jednak już około północy. O tej godzinie rozpoczęła się transmisja z czerwonego dywanu.

Tegoroczna gala po raz kolejny odbyła się bez prowadzącego. Statuetki przyznano w 24 kategoriach, a wręczyli je m.in. Timothée Chalamet i Natalie Portman, Diane Keaton i Keanu Reeves, James Corden i Rebel Wilson, a także Penélope Cruz, Mindy Kaling i Mark Ruffalo. Oscarową noc uświetniły również występy największych gwiazd muzyki. Ceremonię otworzyła Janelle Monáe, która zaśpiewała razem z Billym Porterem. Na scenie wystąpili też Elton John, Cynthia Erivo, Eminem oraz Billie Eilish.

W kwestii samych nagród – po raz kolejny obyło się bez zaskoczeń, a wszystkie prognozy i przewidywania krytyków w wielu przypadkach sprawdziły się. Największą liczbę statuetek otrzymała południowokoreańska tragikomedia „Parasite” w reżyserii Bonga Joon-ho – na konto produkcji trafiły aż cztery Oscary w kategoriach: najlepszy film, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser oraz najlepszy scenariusz oryginalny. Tuż za nią uplasował się film „1917” Sama Mendesa, którego nagrodzono za najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i najlepsze efekty specjalne.

Oscary 2020 - kto otrzymał statuetkę?
„Parasite”, reż. Bong Joon-ho. (Fot. materiały prasowe Gutek Film)

Oscary 2020 – laureaci

Najbardziej wyczekiwaną i wzbudzającą najwięcej emocji kategorią jest zwykle „najlepszy film”. W tym roku zwycięzcą okazał się bezkonkurencyjny „Parasite”, którego nagrodzono też za najlepszy film nieanglojęzyczny, co oznacza, że twórcy nominowanego w tej kategorii „Bożego Ciała” powrócą do domu bez Oscara. Reżyser filmu „Parasite”, Bong Joon-ho odebrał również statuetkę w kategorii „najlepszy reżyser”.

View this post on Instagram

When you make history. #Oscars

A post shared by The Academy (@theacademy) on

Oscary w kategoriach aktorskich nie przyniosły większych zaskoczeń. Nagroda dla najlepszego aktora pierwszoplanowego trafiła do Joaquina Phoenixa („Joker”), a dla najlepszej aktorki do Renée Zelweger („Judy”). Statuetki za role drugoplanowe odebrali natomiast Brad Pitt („Pewnego razu… w Hollywood”) oraz Laura Dern („Historia małżeńska”).

Oscarem za muzykę nagrodzono „Jokera” Todda Philipsa, a statuetka za najlepszą piosenkę trafiła do Eltona Johna.

Najlepszym filmem krótkometrażowym okazał się „The Neighbor’s Window”. Oscary za filmy animowane trafiły z kolei do pełnometrażowego „Toy Story 4” i krótkometrażowego „Hairlove”. Jeśli chodzi natomiast o filmy dokumentalne, nagrodzono „Amerykańską fabrykę” oraz „Learning To Skateboard in a War Zone If You’re a Girl”.

Filmem z najlepszym scenariuszem oryginalnym został „Parasite”. Za scenariusz adaptowany nagrodzono z kolei czarną komedię „Jojo Rabbit” (reż. Taika Waititi).

W kategoriach „najlepsze zdjęcia”, „najlepszy dźwięk” i „najlepsze efekty specjalne” triumfował „1917” Sama Mendesa, a filmem z najlepszym montażem, a także najlepszym montażem dźwięku okazał się dramat sportowy „Le Mans ’66” w reżyserii Jamesa Mangolda. Oscar za najlepsze kostiumy powędrował natomiast do „Małych kobietek” Grety Gerwig. Nagrodę za najlepszą charakteryzację przyznano filmowi „Gorący temat” Jaya Roacha, a za najlepszą scenografię – „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino.

Oscary 2020 - kto otrzymał statuetkę?
„1917” (reż. Sam Mendes). (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze