fbpx

Oscary 2020 – kto otrzymał statuetkę?

Oscary 2020 - kto otrzymał statuetkę?
W nocy z 9 na 10 lutego przyznano Oscary 2020. Na zdjęciu: Joaquin Phoenix (najlepszy aktor pierwszoplanowy), Renée Zellweger (najlepsza aktorka pierwszoplanowa) i Brad Pitt (najlepszy aktor drugoplanowy). (Fot. BEW PHOTO)

Oscarowa noc za nami! Najważniejsze nagrody branży filmowej przyznano w tym roku po raz dziewięćdziesiąty drugi, a uroczysta gala ich wręczenia odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego, tradycyjnie w hollywoodzkim Dolby Theatre w Los Angeles. Kogo nagrodzono w tym roku? Pełną listę laureatów prezentujemy poniżej.

Na tę noc z podekscytowaniem czekali wszyscy miłośnicy kina. Ceremonia wręczenia Oscarów, czyli nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to wydarzenie, które zawsze wzbudza wiele emocji. Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy dziś w nocy.

W tym roku najwięcej nominacji, bo aż jedenaście otrzymał „Joker”. Dziesięć szans na Oscara otrzymały filmy „1917”, „Irlandczyk” oraz „Pewnego razu… w Hollywood”. Akademia doceniła też „Historię małżeńską”, „Jojo Rabbit”, „Małe kobietki” oraz „Parasite” – na ich konto trafiło po sześć nominacji. Wśród nominowanych znalazł się także polski film Jana Komasy, „Boże Ciało”.

Uroczysta ceremonia wręczenia Oscarów 2020 rozpoczęła się o godzinie 2:00 czasu polskiego. Pierwsze gwiazdy przybyły jednak już około północy. O tej godzinie rozpoczęła się transmisja z czerwonego dywanu.

Tegoroczna gala po raz kolejny odbyła się bez prowadzącego. Statuetki przyznano w 24 kategoriach, a wręczyli je m.in. Timothée Chalamet i Natalie Portman, Diane Keaton i Keanu Reeves, James Corden i Rebel Wilson, a także Penélope Cruz, Mindy Kaling i Mark Ruffalo. Oscarową noc uświetniły również występy największych gwiazd muzyki. Ceremonię otworzyła Janelle Monáe, która wystąpiła razem z Billym Porterem. Na scenie zaśpiewali też Elton John, Cynthia Erivo, Eminem oraz Billie Eilish.

W kwestii samych nagród – po raz kolejny obyło się bez zaskoczeń, a wszystkie prognozy i przewidywania krytyków w wielu przypadkach sprawdziły się. Największą liczbę statuetek otrzymała południowokoreańska tragikomedia „Parasite” w reżyserii Bonga Joon-ho – na konto produkcji trafiły aż cztery Oscary w kategoriach: najlepszy film, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser oraz najlepszy scenariusz oryginalny. Tuż za nią uplasował się film „1917” Sama Mendesa, którego nagrodzono za najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i najlepsze efekty specjalne.

Oscary 2020 - kto otrzymał statuetkę?
„Parasite”, reż. Bong Joon-ho. (Fot. materiały prasowe Gutek Film)

Oscary 2020 – laureaci

Najbardziej wyczekiwaną i wzbudzającą najwięcej emocji kategorią jest zwykle „najlepszy film”. W tym roku zwycięzcą okazał się bezkonkurencyjny „Parasite”, który nagrodzono też za najlepszy film nieanglojęzyczny, co oznacza, że twórcy nominowanego w tej kategorii „Bożego Ciała” powrócą do domu bez Oscara. Reżyser filmu „Parasite”, Bong Joon-ho odebrał również statuetkę w kategorii „najlepszy reżyser”.

View this post on Instagram

When you make history. #Oscars

A post shared by The Academy (@theacademy) on

Oscary w kategoriach aktorskich nie przyniosły większych zaskoczeń. Nagroda dla najlepszego aktora pierwszoplanowego trafiła do Joaquina Phoenixa („Joker”), a dla najlepszej aktorki do Renée Zelweger („Judy”). Statuetki za role drugoplanowe odebrali: Brad Pitt („Pewnego razu… w Hollywood”) oraz Laura Dern („Historia małżeńska”).

Oscarem za muzykę nagrodzono „Jokera” Todda Philipsa, natomiast statuetka za najlepszą piosenkę trafiła do Eltona Johna.

Najlepszym filmem krótkometrażowym okazał się „The Neighbor’s Window”. Oscary za filmy animowane trafiły z kolei do pełnometrażowego „Toy Story 4” i krótkometrażowego „Hairlove”. Jeśli chodzi natomiast o filmy dokumentalne, nagrodzono „Amerykańską fabrykę” oraz „Learning To Skateboard in a War Zone If You’re a Girl”.

Filmem z najlepszym scenariuszem oryginalnym został „Parasite”. Za scenariusz adaptowany nagrodzono z kolei czarną komedię „Jojo Rabbit” (reż. Taika Waititi).

W kategoriach „najlepsze zdjęcia”, „najlepszy dźwięk” i „najlepsze efekty specjalne” triumfował „1917” Sama Mendesa. Filmem z najlepszym montażem, a także najlepszym montażem dźwięku okazał się dramat sportowy „Le Mans ’66” w reżyserii Jamesa Mangolda. Oscar za najlepsze kostiumy powędrował natomiast do „Małych kobietek” Grety Gerwig. Nagrodę za najlepszą charakteryzację przyznano filmowi „Gorący temat” Jaya Roacha, a za najlepszą scenografię – „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino.

Oscary 2020 - kto otrzymał statuetkę?
„1917” (reż. Sam Mendes). (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>