1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Retro
 4. >
 5. Cyngielki w akcji. Polskie terrorystki sprzed stu lat

Cyngielki w akcji. Polskie terrorystki sprzed stu lat

Na zdjęciach (od lewej) Aleksandra Szczerbińska i Faustyna Morzycka. (Fot. BEW PHOTO, Wikimedia Commons)
Na zdjęciach (od lewej) Aleksandra Szczerbińska i Faustyna Morzycka. (Fot. BEW PHOTO, Wikimedia Commons)
Słysząc „terrorystki”, mamy przed oczami obwieszone ładunkami wybuchowymi islamskie szahidki. Tym razem chodzi o Polki, dziewczyny z dobrych domów. Ponad sto lat temu kilkadziesiąt z nich utworzyło komando skupione wokół charyzmatycznego „Ziuka” – Józefa Piłsudskiego.

Niezwykła była rozprawa z patrolem na rogu Gęsiej i Dzikiej. Do policjanta znajdującego się w towarzystwie dwóch żołnierzy, zbliżyła się z uśmiechem na ustach młoda piękna panna. Gdy znalazła się w odległości jakich dwóch kroków od patrolu, bojowczyni dała pięć strzałów i po chwili policjant i żołnierze leżeli wyciągnięci na bruku. Żaden z nich nie żył. Nadbiegający żołnierz z patrolu lotnego strzelał do dziewczyny, ta jednak pełzała prawie na czworakach i szybko znikła na Kupieckiej. Pościg za nią nie dał żadnego rezultatu […].
Oto obrazek z Warszawy 1906 roku. Nigdy nie udało się zidentyfikować akurat tej terrorystki, ale jest i wiele takich, które znamy z imienia i nazwiska.

Pomarańczowe granaty

Dziwne, że odzyskany przez Muzeum Narodowe w Warszawie obraz „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego zrabowali po powstaniu warszawskim Niemcy, a nie wywieźli przed pierwszą wojną światową Rosjanie. Bo to właśnie „Pomarańczarka”, a w zasadzie „Żydówka z pomarańczami” chyba najbardziej nadaje się na symbol wojujących z rosyjskim zaborcą kobiet.

Zacznijmy jednak od początku. Kielecka filia Frakcji Rewolucyjnej PPS-u trzymała swój arsenał u „Bronki” – Bronisławy Nawrot-Optołowicz. Znana w środowisku bojowców, nie tylko zajmowała się przechowywaniem broni, często również robiła z niej użytek. Niestety, wpadła. Żandarmi znaleźli u niej pięć mauzerów, dziesięć browningów, trzy gotowe bomby i kilka funtów dynamitu, który miał posłużyć do stworzenia kolejnych ładunków. Centrala w Warszawie postanowiła Bronkę odbić. Zajęli się tym sprawdzeni bojowcy Piłsudskiego – Edward Gibalski i Józef Kobiałko. Plan mieli prosty. Do kieleckiego sądu wpłynęło kolejne zawiadomienie o przestępstwie. Tym razem niejaka Felicja Śledź oskarżyła Bronkę, że ta winna jest jej 15 rubli zaległego długu. Dużo czy nie, proces musiał się odbyć. Oskarżona została przewieziona z aresztu do sądu, gdzie czekała na główną rozprawę. Gdy tylko zatrzasnęły się za nią bramy, okazało się, że Śledź jest tylko wabikiem. Gibalski i Kobiałko rozstrzelali eskortę więźniarki i razem z nią wskoczyli do powozu. Pędził na tyle, na ile sił starczało koniom, pościg wąskimi uliczkami Kielc nic nie dał. Bronka zdołała się ukryć.

I tu wracamy do Gierymskiego, bo Nawrot-Optołowicz przebrała się za Żydówkę handlującą cytrusami. Zarzuciła na głowę chustę, przez łokieć przewiesiła kosz i wsiadła do pociągu do Krakowa. O mały włos nie została zdemaskowana. Rosyjscy policjanci wiedząc, że terrorystka spróbuje wydostać się z miasta pociągiem, rozpoczynają brutalną rewizję kobiet. Robi się naprawdę gorąco: w pewnym momencie żandarm zanurza rękę w koszu, być może szukając broni, a może tylko ma ochotę na owoce? Fałszywa handlarka podnosi lament. Co prawda żandarm kopie ją w plecy, ale na szczęście zaraz po tym idzie dalej.

Kilka dni później na biurku oberpolicmajstra ląduje list. Zbiegła terrorystka informuje w nim, żeby na przyszłość jego podwładni z większym respektem traktowali kobiety, zwłaszcza te, które handlują pomarańczami. W przeciwnym razie wróci do Kielc, a zamiast owoców będzie miała granaty.

Lewa dłoń, prawa dłoń

Zarządzanie „priwislańskim krajem” to nie był dla Rosjan łatwy chleb. Polacy ciągle się buntowali, urządzali manifestacje, aż w końcu, kiedy podkręcono śrubę terroru, sami sięgnęli po broń. Tu najaktywniejsza była Polska Partia Socjalistyczna. Ale nawet w jej łonie pojawiły się dwie frakcje. Jedna na terror chciała odpowiadać jeszcze większym terrorem. Frakcja Piłsudskiego zaś, obawiając się zwiększonych represji, zaproponowała precyzyjne uderzenia w wybrane cele. Tak na celowniku bojowców pojawił się generał-gubernator Gieorgij Skałon, jeden z najbardziej zaufanych ludzi cara. Człowiek, który obiecał, że opór Polaków wypali żywym ogniem. I rzeczywiście to, co zaczęło się dziać na ulicach polskich miast, przypominało już typowy stan wojenny. Doszło do tego, że w samej tylko Warszawie Skałon podpisał w 1905 roku kilkaset wyroków śmierci. Opór zaczął słabnąć. Policja wpadła na trop centrali PPS-u, Piłsudski musiał uciekać. Nie pierwszy raz zresztą. Już raz z Syberii udało mu się wrócić. I właśnie wtedy do akcji wchodzą one, cyngielki. Aleksandra Szczerbińska, w przyszłości żona Marszałka, na razie szeregowa działaczka, dwoi się i troi, żeby każdą komórkę zaopatrzyć w broń, dostarczyć pieniądze i gazetki. Werbuje kolejne kobiety, te zaś kolejne i kolejne. Dochodzi do tego, że Piłsudski decyduje się otworzyć w Krakowie akademię terroru, szkołę, która kształci bojowców w obsłudze broni, ładunków wybuchowych i walce wręcz. Chętnych kobiet jest tyle, że pojawia się potrzeba zorganizowania osobnego kursu. W maju 1906 roku Piłsudski postanawia wrócić do Warszawy. Młodziutka Szczerbińska czeka na niego w zakonspirowanym lokalu, między koszami z browningami, mauzerami i amunicją. „Najciekawszy był kontrast między jego prawą i lewą ręką” – pisała we „Wspomnieniach”. „Lewa dłoń – wąska i nerwowa, kształtna i delikatna, zakończona kobiecymi niemal palcami, to ręka artysty i marzyciela. Prawa była o wiele większa, jakby innego człowieka. Silna, nawet brutalna, z równymi, kwadratowo zakończonymi palcami [...]; była to ręka żołnierza i człowieka czynu”. Czy tak uważna i spostrzegawcza mogła być kobieta obojętna na wdzięki legendy podziemia? Aleksandra i Józef wkrótce zostają parą.

Karabiny pod spódnicą

Ona stanie się kurierską legendą. Trzeba było nie lada sprytu i niezłej tężyzny fizycznej, aby przewieźć 200 lub 300 browningów lub do 80 funtów dynamitu przez dwie linie kordonów. Dwa karabiny można schować pod spódnicą i przywiązać do nóg, rewolwery, dynamit znakomicie nadawały się pod gorset. Na szczęście pracy „dromaderek”, bo tak je ochrzcili bojowcy, sprzyjała ówczesna moda: obszerne spódnice, płaszcze, peleryny. Można było schować pod nimi nawet 20 kilo trotylu. Dynamit sprawiał najwięcej kłopotu. Nie tylko był trujący, ale zwykłe potarcie fiszbiną groziło detonacją. „Ciasno upakowany, ściskał ciało jak wąż z żelaza – odnotowała Szczerbińska. – Ciążył coraz nieznośniej, zapierał dech tak, że w końcu muskuły drętwiały i trudno było ruszyć z miejsca”.

Pewnego razu Aleksandra transportowała z dość korpulentną towarzyszką ładunek dynamitu i rewolwery. Kobieta owinęła się w pasie dynamitem, Szczerbińska ukryła rewolwery. Ruszyły. Bojowcy mieli użyć broni w najbliższej akcji.

40 kilogramów okazało się jednak za dużo na jedną osobę. W pewnym momencie koleżanka Szczerbińskiej potknęła się i przysiadła na chodniku. Za nic nie mogła się podnieść. Widząc na trotuarze damę, pomoc zaoferował carski oficer. Z wielką galanterią podał dłoń. Jakież było jego zdziwienie, gdy spływająca potem kobieta ani drgnęła. Szamotaninie z oddali przyglądał się stójkowy. Coś zaczął przeczuwać, bo nagle ruszył przez tłum i pewnie wszyscy wylecieliby w powietrze, gdyby Szczerbińska nie pospieszyła oficera i razem nie szarpnęli przerażonej kobiety.

Innym razem z inną PPS-owską działaczką Hanną Paschalską miała przewieźć 800 naboi na prowincję. Sama zwykła zaszywać je w pasie, koleżanka jednak wsypała pociski do szerokich majtek wiązanych nad kolanami. Gdy dziewczyny szły dostojnym krokiem ulicą Marszałkowską, Hanka nachyliła się do Szczerbińskiej i wysyczała przez zęby: – Taśma od majtek pękła!

„Jeden nabój już leżał koło jej stóp. Za chwilę wypadł drugi i potoczył się do nóg żołnierza, szczęśliwie stojącego do nas tyłem. Po chwili istny deszcz naboi lunął spod spódnicy do rynsztoka, wywołując zrozumiałe zdziwienie przechodniów” – wspominała Aleksandra. Ale i z tej opresji jakimś cudem wyszła bez szwanku.

Olśnienie

Sierpień 1906 roku. Dokładnie na połowę miesiąca PPS zaplanował po raz pierwszy na taką skalę wielką akcję terroru w kilkunastu miastach. Polegać miała na brutalnych mordach. Do żandarmów, policjantów, urzędników podchodzić mieli bojowcy i strzelać. Ewentualnie rzucać bomby. Wszystko po to, żeby pokazać okupantowi, że duch w narodzie nie ginie. Piłsudski nie poparł tej akcji. Dlaczego?

Dokładnie trzy miesiące wcześniej, 1 maja, odbyła się w Warszawie gigantyczna manifestacja robotników. Po godzinie 17 do swojego mieszkania w Alejach Jerozolimskich wracał austriacki konsul, pan Ugron. Rosyjski żołnierz wylegitymował go i nakazał iść inną drogą. Konsul puścił jednak uwagę mimo uszu i kontynuował spacer. W pewnym momencie dostał kolbą w plecy, zaś w twarz kułakiem. Wybuchł skandal. Pobić austriackiego dyplomatę! W biały dzień!

Słysząc o tym zdarzeniu, Józef Piłsudski doznał nagłego olśnienia. Oto pojawił się sposób na Skałona! Zabicie carskiego oprawcy mogło zakończyć rozlew krwi. Problem w tym, że generał-gubernator był chyba najlepiej chronionym satrapą w historii. Poruszał się tylko w eskorcie kozaków i żandarmów, całymi dniami urzędował w Belwederze. Trzeba go było stamtąd wywabić.

Ustalono plan. Zgodnie z nim 13 sierpnia wicekonsul niemiecki został spoliczkowany na ulicy. Dokonał tego przed kasynem przebrany w mundur rosyjski podstawiony bojowiec. Zdzielił dyplomatę i się ulotnił. Ponieważ skandal był jeszcze groźniejszy w skutkach niż poprzednio, wicekonsul interweniował u niemieckiego cesarza Wilhelma, ten poskarżył się carowi, a car nakazał Skałonowi naprawić krzywdę. Ponieważ rosyjski żołnierz winowajca jakby się pod ziemię zapadł, Skałon musiał zadośćuczynić osobiście. Musiał pojechać do wicekonsula do domu i złożyć mu szczere wyrazy ubolewania. Nie mógł wiedzieć, że to tylko początek misternie obmyślanego planu.

I tu do akcji wkraczają trzy dziewczyny: Wanda Krahelska, Maria Owczarkówna i Albertyna Helbertówna. Wszystkie koło dwudziestki. Wynajęły na rogu ulic Natolińskiej i Koszykowej mieszkanie. Oczywiście, to, że dokładnie pod ich balkonem przejeżdżać miał Skałon w odwiedziny do barona nie było kwestią przypadku. Dokładnie 18 sierpnia pod powozem znienawidzonego Rosjanina eksploduje bomba. Skałon przeżyje ten zamach, ale rozsierdzi tym tylko polskie podziemie. Jego likwidacja stanie się priorytetem. Tym razem do roboty wynajęta zostaje prawdziwa „siłaczka”. To właśnie Faustyna Morzycka posłuży Stefanowi Żeromskiemu do stworzenia literackiej postaci z kanonu lektur szkolnych.

Deszcz szyb

Życiorys Morzyckiej to historia Polski w pigułce. Córka katorżnika przyszła na świat w więziennej celi. Jako nastolatka udzielała się społecznie, w końcu została nauczycielką w Nałęczowie. W 1908 roku spełniły się wreszcie jej marzenia. W tym roku na progu jej chałupy pojawiło się bowiem kilku bojowców. Bez broni, za to wszyscy umazani od stóp do głów, cuchnący na kilometr.

Co się okazało? Wydział inżynieryjny partii odkrył, że istnieje droga ucieczki z ciężkiego więzienia na zamku w Lublinie. W potężnej wieży, która istnieje do dziś, mieściła się latryna i to ona okazała się bramą do wolności: dwa metry pod powierzchnią ekskrementów znajdowało się połączenie z kanalizacją. Wystarczyło tylko zanurzyć się w cuchnącej cieczy i wejść do odpowiedniego kanału. Na ucieczkę zdecydowało się 40 osadzonych, którzy wyszli na powierzchnię prawie dwa kilometry poza murami twierdzy. Kilku z nich trafiło do szkoły pani Faustyny. Będzie musiała za to odpokutować.

Policja – jak po nitce – trafiła na jej trop. Nauczycielka została aresztowana za pomoc uciekinierom. Właśnie to zdecydowało o dalszych jej losach. Odtąd młoda działaczka nie myślała o niczym innym jak o zemście. Okazja nadarzyła się wkrótce. 10 października 1909 roku w Warszawie Faustyna rzuca bombę w samochód generała żandarmerii Uthoffa. Znowu z wynajętego mieszkania. Chodziło o to, aby zabić generała i wywabić Skałona na jego pogrzeb. Dopiero na cmentarzu kolejna, tym razem większa, bomba miała wyeliminować oprawcę, a razem z nim całą rosyjską wierchuszkę. Niestety, nastąpiła katastrofa, a ofiarą wcale nie był rosyjski policjant.

Pierwsza bomba eksplodowała z morderczą siłą. Zamach miał miejsce na ulicy Świętokrzyskiej, posypał się deszcz rozbitych szyb i fragmentów auta. Zginęły dwie niewinne osoby, 13 zostało ciężko rannych. Wśród pokaleczonych były dzieci. Faustyna nigdy sobie tego nie wybaczyła. Popełniła samobójstwo, a PPS dalej polował na Skałona, który zmarł zresztą śmiercią naturalną w roku 1914.

Bohaterskie czyny polskich terrorystek na tym się nie kończą. Dziewczyny dalej siały terror, a gdy Piłsudski zaczął organizować słynne legiony, ruszyły mu na pomoc. Do dziś mówi się o kilku legendarnych cyngielkach, które zgoliły włosy, ukryły piersi pod bandażami i wdziały męskie mundury. Ich wyczyny w okopach to jednak już zupełnie inna historia.

Korzystałem m.in. z książek: „Wspomnienia” Aleksandry Szczerbińskiej, wyd. Novum, Warszawa 1989 i „Polscy terroryści” Wojciecha Lady, wyd. Znak, Kraków 2014.

Tekst pochodzi z archiwalnego numeru "Zwierciadła". 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny.
Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje?
Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować.
Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania.
W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze.
W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta?
Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja. 
O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł?
Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów?
W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego?
Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo.
Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy.
Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom!
Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów?
Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami?
Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania?
Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych?
Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle?
Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli.
Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek.
Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.

 1. Zwierciadło

Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy darczyńcy?

Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Zróżnicowanie preferencji, upodobań, gustów, marzeń i potrzeb sprawia, że znalezienie idealnego prezentu pasującego do każdego wydaje się niemożliwe. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę realia względnego dobrobytu, które pozwalają zaspokoić znaczącą większość ważnych życiowych potrzeb. Prezenty, które przekazujemy sobie z okazji świąt Bożego Narodzenia, w coraz większym stopniu przestają pełnić funkcję uzupełniającą stan gospodarstwa domowego i stosunkowo rzadko służą wspieraniu rodzinnego budżetu.

W czasach, gdy większość towarów jest łatwo dostępna, dobrem, którego brak odczuwamy coraz mocniej staje się bliskość i uwaga. Doświadczamy deficytów dotyczących przede wszystkim dostrzegalnych wymiarów pozytywnych uczuć takich jak dotyk, przytulenie, możliwość bycia razem i spędzania ze sobą czasu. Oczywiście wiele osób ma konkretne pragnienia dotyczące np. nowego modelu telefonu czy torebki, jednak niejednokrotnie w toku rozmowy o rzeczywistych potrzebach okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem na prezent będzie wspólny bilet do kina, wyjazd lub spacer. Również dzieci warto wcześniej zapytać jakiego rodzaju prezenty niepochodzące ze sklepów chciałaby otrzymać. Kolejnym krokiem może być sporządzenie listy tego rodzaju podarunków i ustalenie, które z nich są dla córki lub syna najważniejsze i dlaczego.

Otrzymywanie prezentu często wiąże się z uczuciem radości u osoby obdarowanej. Jednak wyniki badania przeprowadzone przez psycholog Larę Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie jednoznacznie wskazują, że w sytuacji, gdy dochodzi do wręczenia prezentu, o wiele większego zadowolenia doświadczają wręczający podarunek. W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup, badaczka przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa przeprowadzonego w latach 2006 – 2008 na próbie 234 917 osób reprezentujących 120 państw. Wyniki otrzymane przez jej zespół wskazują, że niezależnie od regionu, pochodzenia i posiadanych dochodów, samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na potrzeby innych, a nie zaś na własne.

Choć nie wydaje się to oczywiste, radość z otrzymanego prezentu może łatwo zastąpić przykrość, jeśli podarunek przewyższa możliwości finansowe osoby obdarowanej. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. W sytuacji, gdy otrzymujemy zbyt drogi podarunek odczuwamy dyskomfort i napięcie związane z kulturową zasadą odwdzięczenia się ofiarodawcy równie wartościowym prezentem. Pojawia się poczucie winy i uczucie przykrości wynikające z faktu, że nie stać nas na równie drogi dar.

Nietrafiony prezent wyzwala innego rodzaju reakcje i wiąże się przede wszystkim z ujawnionym lub zatajonym niezadowoleniem. Do pewnego wieku najmłodsi odbiorcy prezentów świątecznych, nie kryją się z wyrażaniem emocji i opinii, gdy podarunki nie spełniają ich oczekiwań lub są zupełnie inne niż te opisane w liście do Świętego Mikołaja. Z czasem jednak dzieci przyswajają zasady życia społecznego w tym zakresie i uczą się ukrywania uczucia zawodu lub niechęci. To na ile dorośli decydują się na ujawnienie prawdziwych uczuć w sytuacji otrzymywania niechcianego prezentu, zależy od rodzaju relacji z ofiarodawcą.

Najtrudniej tego rodzaju sytuacje znoszą osoby, które łączy silna więź oraz przekonanie o znajomości gustów np. matki i córki. Rozczarowanie spotyka zarówno matki, które są pewne swoich wyborów gwiazdkowych dotyczących np. odzieży, biżuterii dla córek, jak i córki, które były pewne, że ich podarunki z pewnością ucieszą mamy. Złotym środkiem pomiędzy bezpośrednią krytyką nietrafionego prezentu, a radością pokrywającą niezadowolenie jest dyplomacja. Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji ofiarodawcy. Zawsze warto dziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w zakresie wyboru wymarzonego prezentu.

W przypadku problemów z podjęciem decyzji odnośnie prezentu świątecznego, wybierzmy to, co najlepiej wyraża naszą miłość do drugiej osoby. Postarajmy się ofiarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację – tego rodzaju prezenty nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego. Okazujmy sobie miłość, nie tylko na Święta ale każdego dnia.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi (materiały prasowe Uniwersytet SWPS).