1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Sztuka
  4. >
  5. Czy awangarda ma jeszcze sens? Przed nami kolejna edycja Ery Schaeffera

Czy awangarda ma jeszcze sens? Przed nami kolejna edycja Ery Schaeffera

Era Schaeffera odbywa się w Warszawie od 2009 roku. (Fot. Maciej Gillert/AKPA)
Era Schaeffera odbywa się w Warszawie od 2009 roku. (Fot. Maciej Gillert/AKPA)
W tegorocznej edycji „Ery Schaeffera” widzowie wezmą udział w multimedialnym happeningu z udziałem wybitnych muzyków i aktorów, w którym zabrzmią utwory muzyczne Bogusława Schaeffera. Usłyszymy inspirowane jego twórczością improwizacje muzyczno-wokalne, łączące jazz z muzyką klasyczną. Autorem scenariusza i reżyserem 16. edycji festiwalu jest Łukasz Czuj, dyrektor artystyczny Teatru im. Horzycy w Toruniu, autor ponad 50 spektakli teatralnych, który z ciekawością przygląda się, na ile twórczość genialnego kompozytora i dramaturga może być inspirująca dla współczesnych artystów i zaskakująca dla widzów.

– Bogusław Schaeffer – twórca totalny, łączący w swojej twórczości najróżniejsze dziedziny sztuki – jest dla mnie jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy lat 60. Obok Tadeusza Kantora, Józefa Szajny czy Władysława Hasiora jego dzieła literackie i muzyczne stanowią olbrzymie źródło inspiracji. Schaeffer stawia wciąż aktualne pytania o rolę sztuki, o to kim jest współczesny artysta, na ile potrzebna nam jest awangarda. I co ona dziś oznacza, czy wciąż eksperymenty z dawnych lat oburzają, budzą ciekawość czy są już tylko wyblakłym echem dawnej sławy. Multimedialne widowisko Era Schaeffera jest dla mnie okazją do zmierzenia się z tymi pytaniami, ale też okazją do przypomnienia twórczości tego wybitnego artysty – mówi reżyser Łukasz Czuj.

Wśród wykonawców znakomici muzycy: Elbląska Orkiestra Kameralna prowadzona przez charyzmatycznego dyrygenta Sebastiana Perłowskiego, artystę który od lat łączy w swojej twórczości zarówno świat muzyki klasycznej, jak i jazzu; Kwartet jazzowy w składzie Piotr Zaufal bas, Mateusz Adamczyk skrzypce, Krzysztof Nowakowski perkusja, Bartosz Kalicki piano; Bernard Maseli – jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce wibrafonistów, ale także kompozytor i aranżer; Łukasz Poprawski, ceniony saksofonista; Łukasz Długosz, wybitny flecista; Wojciech Myrczek, improwizujący wokalista; Andy Ninvalle – światowej klasy beatboxer od lat związany z Erą Schaeffera. Na scenie pojawią się również znakomici aktorzy i tancerze, którzy wzbogacą spektakl o dodatkowe formy wyrazu artystycznego: Izabela Baran, Izabela Bukowska-Chądzyńska, Witold Jurewicz i Paweł Zaufal.

– Era Schaeffera to projekt, który organizujemy nieprzerwanie od 16 lat, docierając z dziełami mistrza Schaeffera do publiczności w Polsce i za granicą. W tym roku zaprezentowaliśmy spektakl muzyczno-teatralny pt. „Schaefferowskie Deliberacje” w Elblągu. Zorganizowaliśmy też warsztaty dla dzieci „Przestrzeń, symetria i figury” w Pałacu w Miechowicach w Bytomiu. Uczestnicy spotkania mieli okazję odkrywać geometrię w muzyce, sztuce i matematyce, inspirując się twórczością Bogusława Schaeffera – mówi Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywny Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta i dodaje: – Wydarzenie główne festiwalu – multimedialne widowisko, łączące świat rzeczywisty z wirtualnym – realizujemy w przestrzeni postindustrialnej hali dawnej warszawskiej drukarni. Na bazie oryginalnych zapisów kompozycji Schaeffera i jego grafik powstaje animacyjna przestrzeń video opowieści, tworząc dodatkowy kontekst dla improwizacji aktorskich i przestrzeni muzycznej. Liczymy, że jak zawsze uda się nam zaskoczyć publiczność.

16. edycja Festiwalu Era Schaeffera „Trzeci nurt – czyli nowa propozycja w hybrydzie dwóch stylów: jazzu i klasyki” w reżyserii Łukasza Czuja odbędzie się w niedzielę, 27 października 2024 roku o godzinie 19:00 w Pin Up Studio przy ul. Nowogrodzkiej 84/86.

Bogusław Schaeffer (1929-2019) to jedna z najwybitniejszych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Kompozytor, dramaturg, teoretyk muzyki, grafik, jeden z najważniejszych przedstawicieli awangardy w polskiej sztuce współczesnej. Autore 17 książek, ponad 400 kompozycji muzycznych. Jako pierwszy w Polsce podjął gatunek teatru instrumentalnego. W swojej twórczości łączył doświadczenie kompozytora muzyki współczesnej i dramaturga, tworzył utwory balansujące na granicy koncertu, spektaklu, performance’u. W tekstach pisanych dla teatru (autor 40 dramatów) wielokrotnie zadawał pytania o rolę artysty, dzieła sztuki, bawiąc się formą oraz podważając powagę i patos sztuki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze