fbpx

Wybrano najpiękniejsze zdjęcia Ziemi widziane z kosmosu

Najpiękniejsze zdjęcie Ziemi z kosmosu
Zwycięska fotografia Adama Wasilewskiego w konkursie "Seize the beauty of our planet". (Fot. cloudferro.com)

Konkurs „Seize the beauty of our planet” na najpiękniejsze zdjęcie satelitarne Ziemi został rozstrzygnięty. Zwyciężyła niezwykła fotografia obszaru granicznego między Kanadą a Grenlandią autorstwa Adama Wasilewskiego.

„Once upon a time on Ice Floe” – tak Adam Wasilewski zatytułował zdjęcie satelitarne, wykonane w lipcu 2020 roku na platformie Creodias, które później, decyzją internautów, zostało wybrane najpiękniejszym zdjęciem Ziemi w konkursie „Seize the beauty of our planet”. Zdjęcie przedstawia obszar na granicy Kanady z Grenlandią i pochodzi z satelity Sentinel-2 programu Copernicus.

Najpiękniejsze zdjęcie Ziemi z kosmosu
„Once Upon a Time on Ice Floe”, Adam Wasilewski. (Fot. cloudferro.com)

Na drugim miejscu znalazła się fotografia autorstwa Magdaleny Świerczek-Gryboś, przedstawiająca okolice miasta Aubari położonego w południowo-zachodniej Libii.

Natomiast na trzecim miejscu uplasowało się zdjęcie pozyskane przez Adrianę Marcinkowską-Ochtyrę, na którym widać Triest we Włoszech.

Najpiękniejsze zdjęcie Ziemi z kosmosu
Triest, Włochy, Adriana Marcinkowska-Ochtyra. (Fot. cloudferro.com)

Konkurs „Seize the beauty of our planet” został zorganizowany przez CloudFerro, dostawcę innowacyjnych usług przetwarzania w chmurze. Wybierano w nim najpiękniejsze zdjęcie Ziemi, wykonane za pośrednictwem platformy CREODIAS, która jest jedną z pięciu platform DIAS (Data and Information Access Services), zbudowanych i obsługiwanych przez CloudFerro w imieniu ESA w ramach programu Copernicus. Zapewnia ona łatwy i otwarty dostęp do ponad 18 petabajtów danych satelitarnych.

Oprócz trzech zwycięskich zdjęć, w konkursie wyróżniono jeszcze 10 – siedem pierwszych miejsc przyznali internauci w drodze otwartego głosowania online, kolejnych sześciu zwycięzców wybrało jury złożone z przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy CloudFerro. Zwycięskie zdjęcia będą tworzyły kalendarz CloudFerro 2021, który trafi do najważniejszych instytucji i organizacji, które zajmują się obserwacją satelitarną Ziemi. Ponadto, autorzy wyróżnionych zdjęć zostali nagrodzeni voucherami na korzystanie z zasobów chmury obliczeniowej platformy CREODIAS, a laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe.

W kosmosie krąży ponad dwa tysiące satelitów, które zbierają obrazy i najważniejsze informacje o Ziemi i przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim pozyskiwana jest ogromna ilość danych, które mogą pomóc służbom publicznym, firmom prywatnym, instytucjom naukowym w zapewnieniu różnorodnych zastosowań i rozwiązań poprawiających jakość naszego życia. Copernicus to ważny program obserwacji Ziemi Unii Europejskiej, koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską i realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), którego celem jest świadczenie usług dostarczania danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, aby pomóc nam lepiej zrozumieć naszą planetę i prowadzić bardziej zrównoważoną gospodarkę.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze