1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 130 lat temu Statua Wolności przypłynęła do Nowego Jorku

130 lat temu Statua Wolności przypłynęła do Nowego Jorku

123rf.com
123rf.com
Zobacz galerię 9 zdjęć
Polacy dostali od Stalina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Niewiele osób pamięta jednak, że Statua Wolności, symbol Wielkiego Jabłka, pomnik narodowy USA, to także dar dla narodu. Inicjatorem przedsięwzięcia był francuski parlamentarzysta, wielki admirator amerykańskiej demokracji. Zbudowana w Paryżu statua dotarła do Nowego Jorku między 17 a 19 czerwca 1885.

Pomysł narodził się w 1865. Poseł Edouard Laboulaye zaproponował, żeby uczcić stulecie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych i przymierze francusko-amerykańskie podczas wojny o niepodległości kolonii w Ameryce Północnej. Sojusznika znalazł w swoim przyjacielu rzeźbiarzu, Frédéricu Auguste Bartholdim, który podjął się pracy nad pomnikiem. Podczas podróży za ocean Bartholdi odkrył wyspę na rzece Hudson (wtedy nazywała się Bedloe's Island, dziś to Liberty Island) i uznał ją za doskonałą lokalizację dla reprezentacji „Wolności oświetlającej świat".

W 1874 powstało francusko-amerykańskie stowarzyszenie, które miało zebrać środki na realizację projektu. O pieniądze apelowano w prasie, organizowano loterie i zbiórki na przyjęciach. Prace ruszyły w 1875, w 1876 na wystawie w Filadelfii zaprezentowano rękę postaci, dwa lata później na wystawie światowej w Paryżu można było podziwiać głowę i popiersie. Bartholdi od początku współpracował ze specjalistami od inżynierii. Początkowo był to Viollet-le-Duc (w Polsce według jego projektów odbudowano zamek w Gołuchowie oraz wykonano ołtarz do krypty św. Leonarda na Wawelu), a po jego śmierci, od 1879 sam Eiffel, wybitny konstruktor, twórca słynnej paryskiej wieży, która do dziś pozostaje jednym z symboli całej Francji. Eiffel dostosował ostateczną konstrukcję do trudnego klimatu Nowego Jorku.

Gotową statuę trzeba było przewieźć do Nowego Jorku. Za rozmontowanie i ponowne złożenie pomnika na miejscu odpowiadała ta sama ekipa robotników. Demontaż zajął trzy miesiące, poszczególne elementy numerowano i pakowano w ściśle określonym porządku. W Nowym Jorku statek przywitały salwy armatnie i wiwatujące tłumy. Montaż całości opóźnił się trochę z powodu problemów z pieniędzmi na cokół, ale ostatecznie dzięki zaangażowaniu magnata prasowego Josepha Pulitzera udało się zebrać brakujące fundusze. Oficjalna inauguracja odbyła się 28 października 1886. W 1927 Statua Wolności zyskała status pomnika narodowego, a w 1984 trafiła na listę dziedzictwa Unesco.

źródło: Le Figaro/własne

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze