1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jesienne wyprawy w góry

Jesienne wyprawy w góry

123rf.com
123rf.com
Z danych TOPR wynika, że szczytowy pod względem liczy wypadków w górach jest okres od lipca do września. Jesienne wędrówki po szczytach to m.in. ryzyko upadków, zejścia ze szlaku i maszerowania w mroku. O czym pamiętać, wybierając się w góry?

Ryzyko można zminimalizować poprzez staranne i przemyślane przygotowanie do wyjścia. Warto sięgnąć po mapę, przewodnik, poczytać o spodziewanych trudnościach. Należy też śledzić ostrzeżenia GOPR dla danego obszaru i sprawdzać aktualną prognozę pogody. Te informacje lepiej pozwolą dobrać niezbędny ekwipunek.

Jesienią niezbędna jest ciepła bluza, przeciwdeszczowa kurtka lub peleryna oraz buty z antypoślizgową podeszwą. Lepiej też zabrać termos z gorącym napojem, który w przypadku nagłego załamania pogody będzie nieoceniony. Na szlaku niezbędny jest też naładowany telefon komórkowy, a nawet latarka. Najlepiej czołowa, która daje swobodę rękom i zapewnia dobrą widoczność po zmroku.

„Czołówka pozwala lepiej widzieć ścieżkę, ale też sygnalizuje obecność turysty. Modele dedykowane wielbicielom gór posiadają dodatkowe kolorowe diody sygnalizacyjne na koszyku z bateriami. To znak dla innych ludzi na szlaku oraz ratowników udzielających pomocy. Podobną rolę mogą spełniać specjalne dyski sygnalizacyjne, te jednak nie poprawią komfortu widzenia nocą a jedynie pomogą w określeniu pozycji turysty”, mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds.oświetlenia przenośnego w Mactronic.

Sprzęt, jakie zabieramy jesienią w trasę, zależy od przewidywanego czasu wędrówki. Głównie z uwagi na szybko zapadające wieczory. Dlatego najlepszym wyborem będą lampki, ale też inne urządzenia elektroniczne, zasilane bateryjnie i zapasowe baterie w kieszeni. Należy też pamiętać, że w schronisku może zabraknąć energii, dobrze jest więc mieć źródła światła z dodatkową opcją ciepłej barwy, co pozwoli wykonywać drobne czynności i nie spowoduje zjawiska powidoku. Chodząc po wyższych partiach gór, warto też zabrać ze sobą raki, koc termiczny i rękawiczki. Długie wędrówki ułatwią popularne ostatnio kije trekkingowe.

Oczywiście sam ekwipunek to tylko jeden z elementów bezpiecznych wędrówek w górach. Ważne jest mierzenie sił na zamiary – wiele osób potrzebuje interwencji ratowniczej tylko dlatego, że zabrakło im sił na dalszą wędrówkę. Należy też dokładnie obserwować przebieg szlaku i nie wychodzić poza wytyczone ścieżki. Jesienią problemem może być mniejsza przejrzystość powietrza. W razie zgubienia najważniejszy jest spokój i opanowanie – poinformowanie odpowiednich służb oraz unikanie prób wędrówki w dowolnym kierunku.

Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK radzi:

  • Przed wyruszeniem w góry oceń swoje doświadczenie i kondycję.
  • Przygotuj wcześniej plan wycieczki
  • Weź pod uwagę zmiany pogody. Zabierz odzież chroniącą przed zimnem i wilgocią.
  • Informację o celu podróży i planowanym terminie powrotu pozostaw w domu, schronisku, u znajomych.
  • Tempo marszu dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki.
  • Nie zbaczaj ze szlaku.
  • Nie strącaj kamieni.
  • Jeżeli potrzebujesz, zawróć ze szlaku.
  • Szanuj przyrodę i porządek w górach.
  • W razie wypadku, zachowaj spokój.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze