1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Włoskie zwyczaje na Nowy Rok

Włoskie zwyczaje na Nowy Rok

123rf.com
123rf.com
Sylwester w Italii obchodzony jest najczęściej w gronie rodziny lub przyjaciół. Chcąc przywołać południowy klimat na własnym przyjęciu, warto poznać potrawy bez których Włosi nie wyobrażają sobie tej okazji.

Warto wspomnieć, że w ostatnią noc roku mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego wracają do starodawnych zwyczajów. Jeden z nich mówi, że  31 grudnia należy pozbyć się złych myśli i emocji, zostawić je w starym roku i wejść w nowy rok z uśmiechem i pogodą ducha. Zapala się wówczas bożonarodzeniowe polano – kawałek rozłupanego drewna ma symbolizować oczyszczenie, a poza tym skutecznie ogrzewa. Wielu Włochów w ostatni dzień roku praktykuje również zwyczaj wyrzucania przez okno drobiazgów związanych ze starym rokiem. Ma to uchronić przed pechem i utworzyć przestrzeń dla nowych rzeczy, które nadejdą wraz z nowym kalendarzem. Zwyczaj ten jest charakterystyczny dla południowych Włoch. Jeśli więc zdarzy nam się trafić w tamte rejony w sylwestrową noc, nie zdziwmy się widokiem porzuconych przedmiotów – to znak, że Włosi weszli w Nowy Rok.

W te dni na włoskim stole nie może zabraknąć takich produktów, jak wieprzowina, soczewica, granat czy tamtejszy  specjał – wino Nero d’Avola. Typowa sylwestrowa kolacja to między innymi właśnie pieczona wieprzowina i gulasz z soczewicy (lenticchie). Oba te specjały niosą  za sobą pewną symbolikę: wieprzowina pozwala zachować dobre zdrowie, a z kolei soczewica - przypominając kształtem monety - ma przynieść biesiadnikom dostatek i bogactwo. Nieodłącznym elementem jest również kiełbaska z surowego wieprzowego mięsa i słoniny, czyli cotechino. Oczywiście na stole nie może zabraknąć także sztandarowego włoskiego przysmaku, czyli makaronu. Najczęściej podaje się go właśnie z wieprzowiną, serami pleśniowymi czy owocami morza. Noworoczna uczta w Italii to także owoce i słodkości, m.in.Panettone  pochodząca z Mediolanu babka z rodzynkami i kandyzowanymi cytrusami czy winogronami oraz owoc granatu -zjadany z ukochaną osobą zapewnia szczęście w miłości.

na podst. mat. pras. Malma

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze