1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Rodzinna wycieczka do Krakowa: co warto zobaczyć?

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
W okresie wakacyjnym rodziny z dziećmi chętnie wykorzystują swoje urlopy po to, aby spędzić razem czas i odwiedzić nowe miejsca. W Polsce często wybieranym kierunkiem jest Kraków i jego okolice. Te rejony mają naprawdę wiele do zaoferowania - można zatem zarówno wypocząć, jak i zwiedzić mnóstwo interesujących miejsc. Co warto zobaczyć w Krakowie podczas rodzinnej wycieczki?

Rynek Główny

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od obejrzenia Starego Miasta, którego centrum stanowi urokliwy rynek. Słynne Sukiennice, przebudowane w XIX wieku wg projektu architekta Tomasza Prylińskiego, czy Kościół Mariacki, to tylko niektóre z obiektów znajdujących się bezpośrednio na terenie, lub w pobliżu rynku. Warto poświęcić trochę więcej czasu na przyjrzenie się zabytkowej architekturze, z którą niejednokrotnie łączą się te popularne, a także mniej znane legendy. Przepiękny rynek jest idealnym miejscem na rodzinny spacer i poznanie historii. W tym celu możemy również zajrzeć do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a kiedy nadejdzie pora obiadowa, to nie zabraknie lokali, w których można dobrze zjeść i wyruszyć w dalszą drogę.

Krakowski Kazimierz

W przeszłości było to miejsce zdominowane przez dwie kultury - chrześcijańską i żydowską. Można obejrzeć tutaj przepiękne synagogi, zjeść tradycyjne żydowskie dania i kupić wyjątkowe pamiątki. Miłośnicy wszelkiego rodzaju antyków również mogą znaleźć tutaj coś dla siebie. Oprócz tego, jest również okazja, aby w Muzeum Inżynierii Miejskiej zobaczyć zabytkowe pojazdy. Poza tym, cała dzielnica prezentuje się niezwykle malowniczo - kamienice nie są zaniedbane, lecz odnowione i prezentują się znakomicie. Wizyta w Centrum Kultury Żydowskiej pomoże nam wczuć się w niesamowity klimat tej dzielnicy.

Park Planty

Kiedy zapragniemy odrobinę odetchnąć, świetnym rozwiązaniem może okazać się spacer po parku - Planty powstały w miejscu, w którym za dawnych czasów znajdowały się mury obronne Krakowa. Obecnie są tam ławki, przepiękne otoczenie zieleni i niezwykła atmosfera. Jest to więc idealne miejsce na chwilę wytchnienia i nabranie sił do zwiedzania kolejnych atrakcji. Planty dzielą się na osiem ogrodów, ponieważ cały obszar zajmuje 21 hektarów. Wystarczy jednak przysiąść z rodziną na ławeczce, aby po niedługim czasie odpoczynku móc dalej cieszyć się wszystkimi urokami Krakowa.

Zamek Królewski na Wawelu

Goszcząc w Krakowie, nie możemy zapomnieć o Wawelu. To w końcu stąd pochodzi słynny Smok Wawelski. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiekt architektoniczny każdemu może zaprzeć dech w piersi. Monumentalny zamek powinien zwiedzić każdy, kto odwiedza Kraków. Teren ten przez lata ewoluował i przechodził liczne przemiany, a także rozbudowy. Do ostatecznego kształtu zamku przyczynili się, między innymi, tacy architekci jak Przemysław Szafer, Alfred Majewski, czy Witold Minkiewicz. To dzięki ich pracom dziś możemy podziwiać tak wspaniały zabytek.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Nie powinniśmy również zapominać o okolicach Krakowa, które również są bardzo interesujące. Bardzo ciekawe mogą być odwiedziny w kopalniach soli, z których najsłynniejsza jest ta w Wieliczce. Zagraniczni turyści kojarzą te miejsca raczej z nazwą salt mines krakow, czyli kopalnia soli Kraków. Kopalnia Soli w Wieliczce również zajmuje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ci, którzy myślą, że można tam zobaczyć tylko zwyczajną kopalnię, są w ogromnym błędzie. Podziemne kaplice i muzeum to coś, czego nie spotyka się codziennie. Warto zobaczyć, chociażby z czystej ciekawości.

Kraków jest miejscem bardzo bogatym kulturowo i historycznie. Wyjazd rodzinny powinien być okazją do dobrej zabawy, ale również do poszerzenia horyzontów, a liczne atrakcje właśnie to umożliwiają. Bez względu na to, ile czasu zamierzamy spędzić w Krakowie, z pewnością nie będziemy się nudzić. Zabytków jest bowiem całe mnóstwo, podobnie jak obiektów gastronomicznych i rozrywkowych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze