1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak przygotować samochód do podróży?

Podróż własnym samochodem dla wielu osób może być ciekawych doświadczeniem. W tym przypadku nie mamy żadnego ograniczenia bagażowego, a sama podróż trwa często znacznie dłużej, niż na przykład wylot na wakacje samolotem. Przed każdą podróżą, zwłaszcza tą dłuższą, samochód należy przygotować do drogi. Aby zrobić to odpowiedzialnie i skrupulatnie, warto trzymać się kilku przydatnych wskazówek, które opracowane zostały poniżej.

Czy podróż samochodem to dobry pomysł?

Wiele osób przed wyjazdem może zastanawiać się, czy podróż samochodem to w ogóle dobry pomysł? Na trasie mogą zdarzyć się usterki, a sam proces transportu samochodu do mechanika lub do miejsca zamieszkania może być kosztowny i problematyczny. Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na to, czy warto udać się na wakacje własnym pojazdem, czy też pociągiem lub samolotem. To indywidualna sprawa. Podkreślamy jednak, że odpowiednie przygotowanie i sprawdzenie pojazdu może stanowić dobrą profilaktykę przed ewentualnymi awariami, które oczywiście mogą wydarzyć się na drodze.

Jak przygotować samochód do podróży?

Przegląd podzespołów

Od tego powinno się rozpoczynać każdy dokładny przegląd samochodu, jeżeli zamierzamy udać się nim w nieco dłuższą trasę. To najważniejsza rzecz, jaką należy sprawdzić przed udaniem się w podróż po Europie. Dzięki takiemu badaniu można ustrzec się przed wieloma przykrymi niespodziankami. W tym celu warto odwiedzić profesjonalny warsztat, w którym specjaliści sprawdzą to, w jakim stanie w naszym samochodzie jest układ chłodzenia, układ hamulcowy, czy wydech i zawieszenie.

Sprawdzenie akumulatora

Akumulator to bardzo ważny podzespół w każdym samochodzie, czy motocyklu. Niestety wielu kierowców przypomina sobie o nim dopiero w momencie, kiedy samochód nie chce odpalić. Przed planowaniem długiej podróży warto więc sprawdzić poziom jego naładowania oraz poziom czystości. Niestety nawet niewielki brud na powierzchni akumulatora może powodować jego szybsze zużycie. Warto pamiętać, że stan akumulatora sprawdzamy specjalnym woltomierzem, najlepiej około 3 godzin po ostatnim wyłączeniu silnika. W przypadku, kiedy akumulator jest niedoładowany, warto naprawić sytuację za pomocą prostownika. Jeżeli stan akumulatora od dłuższego czasu pozostawia wiele do życzenia- wówczas warto go wymienić. Zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy się na ferie, na przykład w Alpy.

Sprawdzenie terminu ważności OC i przeglądu technicznego

W przypadku nieaktualnego przeglądu technicznego, dalsza podróż pojazdem będzie niemożliwa. To niemal pewne, że podczas kontroli dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, a samochód będzie musiał być odholowany. Szczególnie ostre obwarowania dotyczą takiej sytuacja poza granicami kraju, gdzie koszty transportu samochodu do kraju mogą być olbrzymie. Warto zadbać o sprawdzenie takich rzeczy wcześniej. Jeżeli wybieramy się samochodem poza terytorium granic państw członkowskich Unii Europejskiej, musimy wykupić wcześniej tak zwaną zieloną kartę. Nabyć można ją w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. W niektórych przypadkach jest to pakiet, który w sposób darmowy dodawany jest do standardowego ubezpieczenia OC.

Wyposażenie dodatkowe

Przed podróżą należy także sprawdzić, czy w samochodzie znajduje się , takie jak gaśnica, czy trójkąt ostrzegawczy. Co prawda posiadanie apteczki nie jest już konieczne, jednak warto mieć ją przy sobie w razie kolizji drogowej lub nagłego pogorszenia się samopoczucia któregoś z pasażerów. Wyposażenie dodatkowe samochodu można nabyć na .

Limity prędkości

Każdy kraj ma swoje limity prędkości, których przekroczenie może być związane z nałożeniem często wysokich kar pieniężnych oraz utratą punktów. Przed wyjazdem warto wiec zapoznać się z poszczególnymi przepisami, jakie obowiązują na terenie poszczególnych krajów, przez jakie zamierzamy przejechać. W niektórych krajach oprócz trójkąta i gaśnicy konieczne jest także posiadanie kamizelki odblaskowej oraz innych elementów wyposażenia samochodu. Należy więc przygotować się na taką ewentualność.

Linka holownicza oraz dodatkowe narzędzia

Niektóre usterki w samochodzie można bardzo łatwo naprawić dzięki chwili cierpliwości i wiedzy. Można mieć nawet dwie lewe ręce w dziedzinie mechaniki i majsterkowania, jednak komplet dodatkowych narzędzi może uchronić kierowcę przed wysokimi kosztami związanymi z niektórymi awariami. Linka holownicza przyda się oczywiście wówczas, kiedy samochód odmówi posłuszeństwa, a inny kierowca zaproponuje pomoc w przypadku holowania samochodu do najbliższego warsztatu samochodowego.

Powietrze w kole zapasowym

Wielu kierowców w ogóle nie sprawdza poziomu powietrza w kole zapasowym. Niestety jeżdżenie z nim przez dłuższy czas może doprowadzić do tego, że mimo iż opona nie jest używana, może stracić swoją twardość, a co za tym idzie, powodować problemy po zmianie na drodze. W takim przypadku warto mieć przy sobie niewielki kompresor lub wyposażyć samochód w opony, które po przebiciu samodzielnie się regenerują i umożliwiają pokonanie np. 100 km.

Aktualizacja map samochodowych

Osoby, które nie korzystają z popularnych nawigacji, które na bieżąco samodzielnie się aktualizują, muszą zadbać o to, aby mapy, które wgrane są w nawigacji samochodowej, były aktualne. W przeciwnym wypadku kierowca podczas podróży będzie sfrustrowany  z powodu błądzenia.

Dodatkowe ubezpieczenie Assistance

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia koszt to około 7-8 zł miesięcznie. Przed długą podróżą warto je wykupić, jeżeli nie zostało wykupione w momencie aktualizacji i wykupu ubezpieczenia.

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze