1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Dom minimalistyczny

123RF.com
123RF.com
Prostota, perfekcja, oszczędność – tak można w skrócie opisać styl minimalistyczny, który od pewnego czasu coraz częściej gości we wnętrzach. Jeśli więc jednym z Twoich noworocznych postanowień jest utrzymywanie nienagannego porządku w mieszkaniu, pomyśl nad urządzeniem go właśnie w tym stylu.

Na początek pozbądź się z widoku wszystkiego, co niepotrzebne. Opanuj chaos. Niech z półek znikną bibeloty, a sprzęty codziennego użytku znajdą miejsce w szafkach. Zostaw jedynie te, które same w sobie są ozdobą i kwintesencją nowoczesnego, prostego designu. Tutaj liczy się jakość, a nie ilość.

Lubiłeś w szkole lekcje z geometrii? W takim razie na pewno doskonale poradzisz sobie z dalszym urządzaniem. Kupując meble, wybieraj te o gładkich frontach, z wyrazistymi krawędziami, najlepiej bez uchwytów. Pamiętaj, że ważne są linie proste, geometryczne kształty i umiar. Ta ostatnia zasada dotyczy także kolorów. Zapomnij więc o wielokolorowym graffiti na ścianie i wybierz pastelowe barwy, które sprawdzą się w roli tła dla sprzętów z drewna i metalu. Wybierz jeden kolor przewodni, który zagości na przykład na zasłonach lub poduszkach i przełamie monotonię wnętrza. Czerwony będzie doskonały, jeśli jesteś wulkanem energii. Jeśli natomiast masz charakter zupełnie przeciwny, zdecyduj się na przykład na turkus.

Styl minimalistyczny kocha przestrzeń. To jedyny wypadek, gdy możemy powiedzieć, że czegoś ma być tu dużo. Może więc odważysz się chwycić za młotek i wyburzyć jakąś ścianę. Doskonałym pomysłem będzie połączenie kuchni z salonem. Dzięki takiemu otwarciu pomieszczenia będą wydawać się mniej zatłoczone, a zamiast brudnych garów będzie dominowało poczucie lekkości i harmonii.

Niech Ci się jednak nie wydaje, że minimalizm to styl ponury, pozbawiony pięknych przedmiotów, których rolą jest jedynie cieszenie naszych oczu. Możesz pomyśleć o dekoracjach, ale kieruj się zasadą: minimum formy, maksimum treści. Duży, piękny kwiat, wielka, ceramiczna misa lub szklany wazon w ciekawym kształcie doskonale sprawdzą się w tej roli. Nie zapominaj też o oświetleniu. Odpowiednio zastosowane potrafi pięknie dekorować wydobywając detale i faktury.

Jeśli lubisz proste, nowoczesne wnętrza, ten styl jest stworzony dla Ciebie. Jeśli jednak masz naturę zbieracza, z którą nie chcesz walczyć, zastanów się – może warto zaczerpnąć z niego i pozbyć się tego co już niepotrzebne, aby zrobić miejsce na nowe przyjemności?

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze