1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Dom minimalistyczny

Dom minimalistyczny

123RF.com
123RF.com
Prostota, perfekcja, oszczędność – tak można w skrócie opisać styl minimalistyczny, który od pewnego czasu coraz częściej gości we wnętrzach. Jeśli więc jednym z Twoich noworocznych postanowień jest utrzymywanie nienagannego porządku w mieszkaniu, pomyśl nad urządzeniem go właśnie w tym stylu.

Na początek pozbądź się z widoku wszystkiego, co niepotrzebne. Opanuj chaos. Niech z półek znikną bibeloty, a sprzęty codziennego użytku znajdą miejsce w szafkach. Zostaw jedynie te, które same w sobie są ozdobą i kwintesencją nowoczesnego, prostego designu. Tutaj liczy się jakość, a nie ilość.

Lubiłeś w szkole lekcje z geometrii? W takim razie na pewno doskonale poradzisz sobie z dalszym urządzaniem. Kupując meble, wybieraj te o gładkich frontach, z wyrazistymi krawędziami, najlepiej bez uchwytów. Pamiętaj, że ważne są linie proste, geometryczne kształty i umiar. Ta ostatnia zasada dotyczy także kolorów. Zapomnij więc o wielokolorowym graffiti na ścianie i wybierz pastelowe barwy, które sprawdzą się w roli tła dla sprzętów z drewna i metalu. Wybierz jeden kolor przewodni, który zagości na przykład na zasłonach lub poduszkach i przełamie monotonię wnętrza. Czerwony będzie doskonały, jeśli jesteś wulkanem energii. Jeśli natomiast masz charakter zupełnie przeciwny, zdecyduj się na przykład na turkus.

</a>

Styl minimalistyczny kocha przestrzeń. To jedyny wypadek, gdy możemy powiedzieć, że czegoś ma być tu dużo. Może więc odważysz się chwycić za młotek i wyburzyć jakąś ścianę. Doskonałym pomysłem będzie połączenie kuchni z salonem. Dzięki takiemu otwarciu pomieszczenia będą wydawać się mniej zatłoczone, a zamiast brudnych garów będzie dominowało poczucie lekkości i harmonii.

Niech Ci się jednak nie wydaje, że minimalizm to styl ponury, pozbawiony pięknych przedmiotów, których rolą jest jedynie cieszenie naszych oczu. Możesz pomyśleć o dekoracjach, ale kieruj się zasadą: minimum formy, maksimum treści. Duży, piękny kwiat, wielka, ceramiczna misa lub szklany wazon w ciekawym kształcie doskonale sprawdzą się w tej roli. Nie zapominaj też o oświetleniu. Odpowiednio zastosowane potrafi pięknie dekorować wydobywając detale i faktury.

Jeśli lubisz proste, nowoczesne wnętrza, ten styl jest stworzony dla Ciebie. Jeśli jednak masz naturę zbieracza, z którą nie chcesz walczyć, zastanów się – może warto zaczerpnąć z niego i pozbyć się tego co już niepotrzebne, aby zrobić miejsce na nowe przyjemności?

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze