1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Chcesz odpocząć w niezwykłym miejscu? Wybierz Alentejo!

Chcesz odpocząć w niezwykłym miejscu? Wybierz Alentejo!

materiały prasowe
materiały prasowe
Zobacz galerię 9 zdjęć
O regionie Alentejo mówi się, że życie płynie w nim tak wolno i spokojnie, że nawet jego mieszkańcy mówią niezwykle powoli, będąc obiektem żartów pozostałej części kraju.

Dla spragnionych spokoju i uciekających od nadmiernego tempa życia, te słowa powinny brzmieć jak najwyższa rekomendacja. W Portugalii znanej z cudownych plaż, surferskich wiosek i filmowych klimatów Lizbony i Porto, Alentejo pozostaje dla większości nieodkrytym skarbem.

Alentejo to niezwykle spokojny i urozmaicony region, który zajmuje prawie jedną trzecią powierzchni Portugalii. Jego nazwa pochodzi od słów „além Tejo”, czyli „za Tagiem”, a na jego obszarze znajdziemy same cuda natury i cywilizacji.

Północna część regionu obfituje  w budowle megalityczne, jak 6-metrowy dolmen Zambujeiro, który uchodzi za największy na Półwyspie Iberyjskim, oraz kromlech Almendres, złożony z dziewięćdziesięciu pięciu kamieni ustawionych w kształcie owalu.

Ze wzgórza, na którym znajduje się ten ostatni, rozpościera się wspaniały widok na Évorę - stolicę regionu i równinę.

W regionie widoczne są także ślady bytności Rzymian. Na samym środku rynku w Évorze stoją doskonale zachowane ruiny Templo Romano. Ich widok - na tle kilkaset lat młodszych budynków - budzi niesamowite wrażenie. Natomiast blisko wybrzeża Alentejo, niedaleko Santiago do Cacém, znajdują się ruiny rzymskiego miasteczka Miróbriga.  Co więcej, na obrzeżach Miróbriga znajduje się jedyny zachowany w Portugalii hipodrom, czyli plac w kształcie elipsy, na którym Rzymianie urządzali wyścigi rydwanów. Zasłużoną chwałą cieszyła się tu portugalska rasa koni -  luzytanów. (Rasa ta nadal jest hodowana, a najsłynniejsza stadnina znajduje się w Alter do Chão na północy Alentejo.)

Charakterystycznym elementem krajobrazu Alentejo są położone na wzgórzach, średniowieczne zamki, wieże strażnicze oraz ufortyfikowane miasta i wioski. Najciekawszymi przykładami portugalskich orlich gniazd (Ninhos das Águias) są dwie warownie położone przy granicy z Hiszpanią: Marvão i Monsaraz. Z wysokości ich murów rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Położona na urwistym wzgórzu, masywna, granitowa osada Marvão uchodziła za najbardziej niezdobytą w całym Królestwie Portugalii (udało się to tylko raz). Może właśnie dlatego tak dobrze się zachowała.

</a> materiały prasowe materiały prasowe

Ciekawym miejscem jest również Estremoz. Na górującym ponad miastem wzgórzu wznosi się pałac królewski zbudowany przez Dionizego I dla swojej żony – Izabeli. Obecnie pełni on rolę eleganckiego hotelu – Pousada de Rainha Santa Isabel, zachwycającego wystrojem: zabytkowymi meblami i królewskimi proporcami, jak również pałacowymi ogrodami oraz pięknym widokiem z okien. Położone poniżej miasteczko jest w większości zbudowane z białego marmuru, a to dzięki znajdującym się w okolicy, bogatym złożom tego kamienia. Portugalia jest w końcu drugim, największym eksporterem marmuru na świecie.

Alentejo żyje z rolnictwa. Zobaczymy tu piękne winnice, gaje oliwne i wiecznie zielone lasy dębów korkowych. Tę charakterystyczną dla regionu, żółto-zielono-brązową mozaikę można podziwiać także z góry, podczas lotu kolorowym balonem lub też skacząc ze spadochronu. Jest to możliwe m.in. w Évorze, gdzie znajduje się siedziba Portugalskiej Federacji Spadochroniarzy. Tutaj też co dwa lata odbywa się Portugal Air Show.

Kuchnia Alentejo obfituje w dania z wieprzowiny, jagnięciny, dziczyzny oraz chleba, a wszystko to przygotowane przy użyciu wytłaczanej w Alentejo, wysokiej jakości oliwy z pierwszego tłoczenia.  Typowymi potrawami tego regionu są m.in. wieprzowina z migas (puree z chleba z oliwą i czosnkiem) oraz açorda à Alentejana (zupa z chleba z oliwą, kolendrą i czosnkiem). Na uwagę zasługują także tutejsze sery (zwłaszcza z Serpy, Évory i Nisy) oraz wina z miejscowości Borba, Redondo, Reguengos i Vidigueira.

Kolejnym choć mało znanym, skarbem Alentejo są plaże ciągnące się wzdłuż wybrzeża atlantyckiego na długości ponad 100 km: piaszczyste i dzikie, niekiedy ukryte w zatoczkach otoczonych klifami. W sumie jest ich ok. 50. Co prawda, woda jest tu zimniejsza niż w Algarve, jednak ich zaletą jest brak tłumów turystów, co jest normą w innych nadmorskich kurortach. Fani surfingu i bodybordingu z pewnością docenią silny wiatr znad Atlantyku, dzięki któremu można tu liczyć na idealne fale do uprawiania tych sportów.

Najbardziej znane kurorty na wybrzeżu Alentejo to Porto Covo (malownicza wioska rybacka, skąd jedną z kolorowych łodzi można się wybrać na wycieczkę na pobliską wyspę Ilha do Pessegueiro), Vila Nova de Milfontes (znajduje się u ujścia rzeki Miry, dzięki czemu turyści mogą wybierać między plażą oceaniczną lub rzeczną) oraz Zambujeira do Mar. Ta ostatnia miejscowość słynie z jednego z czterech największych festiwali rockowych w Portugalii - TMN Festival Sudoeste (SWtmn). Odbywa się on co roku, w lipcu, w Herdade da Casa Branca, a fani tego typu muzyki mogą wybierać spośród zespołów grających na 3 scenach.

Dużą atrakcją wybrzeża Alentejo jest także Badoca Safari Park w miejscowości Santo André. Zwłaszcza dzieciom wycieczka do parku sprawi wiele radości. Można tu zobaczyć kangury, lamy i jaki oraz afrykańskie zwierzęta, takie jak tygrysy, majestatyczne żyrafy, zebry czy szympansy.

 

 

 

 

Korzystałam ze strony visitportugal.com.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze