1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji

Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji

Zacheta, fot. © Maciej Landsberg
Konkurs na projekt polskiej ekspozycji wygrała Katarzyna Krakowiak.

Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji potrwa od 29 sierpnia do 25 grudnia 2012.  Podczas poprzedniej edycji Polskę reprezentowała instalacja Emergency Exit, zaprojektowana przez Agnieszkę Kurant i Aleksandrę Wasilkowską, której kuratorem był Elias Redstone.

W konkursie na tegoroczną ekspozycję  jury pod przewodnictwem architekta Jerzego Grochulskiego wybrało projekt Katarzyny Krakowiak o roboczym tytule Każdy ma prawo do dźwięku.

„ Projekt, którego kuratorem jest Michał Libera, niniejszym uznajemy za zwycięski w konkursie na projekt wystawy w Polskim Pawilonie na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2012.  Projekt przenosi to, co dzieje się w przestrzeni wspólnej na zewnątrz, do wnętrza pawilonu. Projekt zakłada „podsłuchiwanie” innych, kwestionując ostrość podziału na to, co intymne i to, co publiczne. Czyni to poprzez transfer dźwięku — z jednej więc strony odrywa się od dosłowności przestrzeni i materii, z drugiej, poprzez sposób konstruowania projektu — ingerencję w infrastrukturę techniczną, zakładanie nieprzewidywalności stanu zastanego oraz negocjacji formalno-prawnych — dotyka samego sedna tego, czym dziś jest praca architekta. Idea common ground jest potraktowana w sposób nowatorski, realizowana zarówno na poziomie idei, jak i konstrukcji oraz funkcjonowania ekspozycji.”

Skład Jury konkursu: Krzysztof Domaradzki, Jerzy Grochulski, Krzysztof Ingarden, Zina Jarmoszuk, Jarosław Lubiak, Krzysztof Nawratek, Paweł Potoroczyn, Elias Redstone, Marcin Szczelina, Gabriela Świtek, Aleksandra Wasilkowska, Hanna Wróblewska.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze