1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji

Zacheta, fot. © Maciej Landsberg
Konkurs na projekt polskiej ekspozycji wygrała Katarzyna Krakowiak.

Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji potrwa od 29 sierpnia do 25 grudnia 2012.  Podczas poprzedniej edycji Polskę reprezentowała instalacja Emergency Exit, zaprojektowana przez Agnieszkę Kurant i Aleksandrę Wasilkowską, której kuratorem był Elias Redstone.

W konkursie na tegoroczną ekspozycję  jury pod przewodnictwem architekta Jerzego Grochulskiego wybrało projekt Katarzyny Krakowiak o roboczym tytule Każdy ma prawo do dźwięku.

„ Projekt, którego kuratorem jest Michał Libera, niniejszym uznajemy za zwycięski w konkursie na projekt wystawy w Polskim Pawilonie na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2012.  Projekt przenosi to, co dzieje się w przestrzeni wspólnej na zewnątrz, do wnętrza pawilonu. Projekt zakłada „podsłuchiwanie” innych, kwestionując ostrość podziału na to, co intymne i to, co publiczne. Czyni to poprzez transfer dźwięku — z jednej więc strony odrywa się od dosłowności przestrzeni i materii, z drugiej, poprzez sposób konstruowania projektu — ingerencję w infrastrukturę techniczną, zakładanie nieprzewidywalności stanu zastanego oraz negocjacji formalno-prawnych — dotyka samego sedna tego, czym dziś jest praca architekta. Idea common ground jest potraktowana w sposób nowatorski, realizowana zarówno na poziomie idei, jak i konstrukcji oraz funkcjonowania ekspozycji.”

Skład Jury konkursu: Krzysztof Domaradzki, Jerzy Grochulski, Krzysztof Ingarden, Zina Jarmoszuk, Jarosław Lubiak, Krzysztof Nawratek, Paweł Potoroczyn, Elias Redstone, Marcin Szczelina, Gabriela Świtek, Aleksandra Wasilkowska, Hanna Wróblewska.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze