1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. „Nie mam już paliwa, aby dobrze wykonywać swoją pracę” – Jacinda Ardern ogłosiła rezygnację ze stanowiska premierki Nowej Zelandii

„Nie mam już paliwa, aby dobrze wykonywać swoją pracę” – Jacinda Ardern ogłosiła rezygnację ze stanowiska premierki Nowej Zelandii

Jacinda Ardern (Fot. Pool/Getty Images)
Jacinda Ardern (Fot. Pool/Getty Images)
„Kierowanie krajem to najbardziej uprzywilejowana praca, jaką ktokolwiek może mieć, ale także największe wyzwanie. Nie możesz i nie powinieneś wykonywać tej pracy, jeśli nie masz pełnego baku i trochę rezerwy na nieplanowane i nieoczekiwane wyzwania” – wyznała Jacinda Ardern, która na konferencji prasowej poinformowała, że po prawie sześciu latach na stanowisku rezygnuje z pełnienia funkcji premierki Nowej Zelandii.

Kiedy zaczynała jako premierka, miała 37 i była wówczas najmłodszą szefową rządu na świecie. Nie miała łatwo, ponieważ za jej kadencji krajem wstrząsnęły dwie poważne katastrofy: atak terrorystyczny na dwa meczety w Christchurch, w którym zginęło wiele osób, i erupcja wulkanu na Białej Wyspie. Ponadto Jacinda Arden rządziła w czasie pandemii koronawirusa oraz kryzysu gospodarczego.

Przez cały ten czas wykazywała się odwagą w podejmowaniu radykalnych, nowatorskich i korzystnych dla kraju decyzji, za co niezmiernie ją podziwialiśmy. Zwłaszcza że była przy tym nie tylko stanowcza, lecz także niezwykle empatyczna.

Dziś doceniamy jej odwagę w kwestii rezygnacji z urzędu. Była to decyzja, którą Ardern podjęła zarówno z myślą o Nowozelandczykach, jak i o sobie. Jak sama przyznała, nie ma już wystarczająco dużo energii, by uczciwie wykonywać swoją pracę, a tak uprzywilejowane stanowisko jak jej łączy się z ogromną odpowiedzialnością. W emocjonalnym wystąpieniu na konferencji prasowej podkreśliła, że jest tylko człowiekiem i dawała z siebie wszystko tak długo, jak mogła. – Gdybym kontynuowała, wyrządziłabym Nowej Zelandii niedźwiedzią przysługę – przyznała.

Na konferencji prasowej Ardern oznajmiła, że jej kadencja zakończy się 7 lutego. W najbliższych dniach głosowanie wyłoni nowego przewodniczącego Partii Pracy, który do czasu październikowych wyborów obejmie również stanowisko szefa rządu.

Źródło: Jessie Yeung, Hilary Whiteman, CNN, „New Zealand leader Jacinda Ardern announces shock resignation before upcoming election” [dostęp: 19.01.2023].

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze