1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Mobilne kliniki: bliska pomoc w odległych zakątkach

Mobilne kliniki: bliska pomoc w odległych zakątkach

Kholoud Salameh fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.)
Kholoud Salameh fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.)
Polska Akcja Humanitarna od lat niesie pomoc najbardziej potrzebującym osobom na świecie, a jednym z miejsc, w których działa, jest Zachodni Brzeg. Dzięki współfinansowaniu przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych organizacja może prowadzić projekt, który realnie zmienia życie mieszkańców na lepsze. Stworzone przez PAH mobilne kliniki medyczne docierają do najtrudniej dostępnych lokalizacji, oferując nie tylko opiekę medyczną, leki i badania, ale także wsparcie psychologiczne. Potwierdzają to historie Rasmii Abu Aram i Kholoud Salameh.

fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.) fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.)

Nadzieja na lepsze jutro. Działania PAH na Zachodnim Brzegu

Zachodni Brzeg to region, gdzie wielu mieszkańców zmaga się z uzyskaniem podstawowej opieki medycznej. Obszar ten jest podzielony na strefy administracyjne, co w praktyce oznacza bariery w swobodnym poruszaniu się i ograniczony dostęp do usług. Ze względu na liczne wzgórza i półpustynne obszary mieszkańcy mają problem z przemieszczaniem się, a podróże są długie - i kosztowne. Odległość do ośrodków zdrowia, brak infrastruktury i trudne warunki ekonomiczne sprawiają, że walka o zdrowie staje się ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych, a także matek z dziećmi. Dlatego mobilne kliniki finansowane przez Polską Akcję Humanitarną docierają tam, gdzie przebywają ludzie pilnie potrzebujący pomocy medycznej.

Spełnione marzenia o macierzyństwie

Historia Rasmii Abu Aram, rolniczki z Masafer Yatta, pokazuje, jak wielki wpływ mogą mieć działania mobilnych klinik na życie mieszkańców. Rasmia przez trzy lata bezskutecznie starała się zajść w ciążę, co powodowało nie tylko frustrację, ale także ogromne obciążenie emocjonalne. Dzięki opiece, którą otrzymała w mobilnej klinice, przeprowadzono szczegółowe badania, zlecono przyjmowanie suplementów i zapewniono niezbędne wsparcie. Ze względu na odległość i trudności z dostępem do pobliskich ośrodków medycznych mobilna klinika była dla niej jedyną możliwością, aby pozostać pod stałą obserwacją lekarza.

Po dwóch miesiącach regularnych wizyt Rasmia usłyszała wupragnioną iadomość o ciąży. To wydarzenie zmieniło jej życie! „To wydawało się nierealne, jak cud” – wspomina, wyrażając swoją ogromną wdzięczność dla zespołu medycznego. Dziś, jako mama, chętnie dzieli się swoją historią ze światem i próbuje dać nadzieję tym, których spotykają podobne problemy.

Rasmia Abu Aram fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.) Rasmia Abu Aram fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.)

Kiedy wiedza ratuje życie

Równie inspirująca jest historia Kholoud Salameh, 24-letniej mieszkanki Abu Hindi. Dzięki udziałowi w kursie pierwszej pomocy zorganizowanym przez mobilną klinikę Kholoud zdobyła umiejętności, które zadecydowały o czyimś życiu.

Podczas rodzinnego spotkania jej siostrzenica zaczęła dławić się ciałem obcym. Kholoud przypominając sobie techniki z kursu, skutecznie udzieliła pomocy, ratując dziecko przed poważnym zagrożeniem życia. „Jestem niezwykle wdzięczna za ten kurs i instruktorowi, który przekazał mi umiejętności, dzięki którym uratowałam życie mojej siostrzenicy” – mówi.

Dziś Kholoud nie tylko czuje się pewniej w sytuacjach kryzysowych, ale także zachęca innych, żeby brali udział w podobnych szkoleniach. To kluczowe umiejętności, kiedy w pobliżu nie ma pogotowia ani otwartych szpitali.

fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.) fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.)

Nadzieja na przyszłość

Historie Rasmii i Kholoud to tylko dwie spośród wielu takich historii, które są efektem działania mobilnych klinik na Zachodnim Brzegu. Nie tylko leczą, ale także edukują i dają nadzieję. Mobilna klinika może przyjąć dziennie kilkadziesiąt pacjentów cierpiących z na przykład z powodu infekcji sezonowych, chorób przewlekłych lub nagłych urazów. Wsparcie znajdują tam także małe dzieci oraz kobiety, które pragną zostać matkami.

Dzięki zaangażowaniu PAH oraz wsparciu lokalnych organizacji partnerskich: CARE Palestine i Palestinian Medical Relief Society (PMRS) mieszkańcy odległych zakątków Zachodniego Brzegu mają szansę uzyskać podstawową pomoc. Dostęp do opieki zdrowotnej jest szczególnie istotny dla najbardziej narażonych na skutki kryzysu humanitarnego społeczności, które po 7 października 2023 r. muszą mierzyć się z jeszcze trudniejszymi warunkami życiowymi.

„Życie nie zawsze jest łatwe, ale gdy znajdziesz kogoś, kto naprawdę się troszczy, wszystko się zmienia” – podsumowuje Rasmia, która podzieliła się z nami swoją historią o macierzyństwie. A przekazująca dziś dalej wiedzę o pierwszej pomocy Kholoud dodaje: “Jesteśmy tutaj, aby uczyć się, pomagać i chronić życie innych”.

fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.) fot. Mosab Shawer/PAH (grudzień 2024 r.)

Dowiedz się więcej o działaniach PAH w Palestynie i wspieraj je na: https://www.pah.org.pl/palestyna

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze