1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Opanować stres w pracy

123rf.com
123rf.com
Stres w pracy jest nieunikniony. Pytanie, czy potrafisz go opanować na tyle, by móc swobodnie pracować i nie wynosić stresu do domu.

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą ci opanować stres w pracy.

 • bądź dla siebie wyrozumiała. Dopóki nie popełniasz błędów i nie zawalasz terminów, od których może zależeć twoje "być albo nie być" w pracy, staraj się nie denerwować każdą mniejszą pomyłką. Pamiętaj, błędy się zdarzają, na błędach się uczymy. Ważne, byś potrafiła zachować uważność i koncentrację w pracy by jak najmniej ich popełniać.
 • na wszystko co robisz spróbuj spojrzeć z perspektywy "większego obrazka". Czy to co robisz ma sens? Czy zostajesz po godzinach w pracy, bo masz ważny projekt do skończenia albo nie możesz się oderwać do pisania konspektu kolejnego, czy też dlatego, że szef jeszcze siedzi, a tobie głupio wyjść wcześniej? Jakie działania pomagają twojej pracy i karierze? Może warto zrezygnować z tych, które donikąd nie prowadzą?
 • jeśli codziennie musisz wykonać w pracy pewne czynności, np. odpisywanie na maile, postaraj się to robić zawsze o tej samej porze. Zmiana porządku dnia wytrąca z równowagi i wprowadza chaos w działaniu, który trudno opanować. A za tym idzie niepotrzebny stres.
 • badania dowodzą, że jeśli codziennie zrobisz coś, co cię interesuje ale nie jest związane z pracą, wzrasta poziom twojej energii. To tak, jakbyś nagle naładował akumulatory. Nie chodzi o to, żeby zrobić coś przyjemnego, np. siedzieć przez kwadrans na Facebooku, ale jeśli interesuje cię sztuka współczesna czy też polityka zagraniczna na Bliskim Wschodzie, to zajmowanie się tym chociaż przez kwadrans dziennie zdecydowanie poprawi twoje nastawienie do pracy i życia.
 • na swojej liście rzeczy do zrobienia przy każdym punkcie pisz kiedy lub gdzie coś zamierzasz zrobić. Stawiaj przed sobą konkretne zadania, wykonuj je w konkretnym czasie.
 • myśl o swojej pracy, jako ścieżce rozwoju a nie drodze do perfekcji. Jeśli twoim celem jest awans, pomyśl, jaką drogę nauki i doświadczenia musisz przejść, by otrzymać wymarzone stanowisko, zamiast myśleć o drodze na skróty czy liczeniu na łut szczęścia.
 • pamiętaj o tym, jaką drogę już udało ci się przejść, ile potrafisz, jak duże masz doświadczenie. To powinno dodać ci pewności siebie i zmotywować. Poza tym, nie samą pracą człowiek żyje i nie praca jest celem w naszym życiu a środkiem do osiągnięcia satysfakcji i spełnienia. A do tego stres nie jest potrzebny.
Przy pomocy "Psychology Today"

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze