Co najbardziej liczy się w CV?

Co najbardziej liczy się w CV?
123rf.com

Badanie* TNS Polska na zlecenie Pracuj.pl pokazuje różnice w podejściu kobiet i mężczyzn do pisania CV. Dla kobiet treść i zawartość są równie ważne, dla mężczyzn liczy się przede wszystkim treść.
Najważniejsze, aby zawartość aplikacji odpowiadała na potrzeby pracodawcy. Zatem kandydata nie uratuje najpiękniejsza nawet prezentacja, jeśli jego kompetencje nie będą odpowiadać profilowi poszukiwanego pracownika. To nie oznacza jednak, że forma i estetyka CV nie mają żadnego znaczenia. Wprost przeciwnie, przejrzysta aplikacja pozwala rekruterowi łatwiej i szybciej dotrzeć do kluczowych informacji. Chaotyczny opis doświadczenia zawodowego, brak danych, mogą zniechęcić do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajmy, że do rekrutera spływają setki zgłoszeń i pierwsza selekcja odbywa się właśnie na podstawie przesłanych aplikacji. Na rynku obowiązują określone zasady pisania CV, warto skorzystać z gotowych kreatorów, które można bez problemu znaleźć w internecie, między innymi na cv.pracuj.pl.

Z badania wynika, że większość Polaków ma świadomość, iż dobrze przygotowana aplikacja pomaga znaleźć pracę. Większość respondentów (57 %) twierdzi, że w CV liczy się i treść, i forma, ale to kobiety przywiązują większą wagę do estetyki: 63 % uważa oba wyszczególnione aspekty za równoważne. W przypadku mężczyzn ten wskaźnik jest wyraźnie niższy i wynosi 51%.

Na podejście do równowagi formy i treści CV wpływa również grupa zawodowa i wiek:

– 71% pracujących studentów i 65 % badanych w wieku 30-39 lat w uważa, że oba obszary są bardzo istotne;

– natomiast treść dokumentu częściej niż w innych grupach badanych była wskazywana jako najbardziej istotna przez bezrobotnych – 44% oraz osoby w wieku 50-59 lat

* Badanie opinii publicznej, przeprowadzone w kwietniu 2015 roku przez TNS Polska, na zlecenie Pracuj.pl, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pracujących Polaków bądź osób pozostających bez pracy nie dłużej niż pół roku.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze