Najbardziej designerskie ekspresy do kawy

Niewinne zaproszenie na filiżankę kawy może oznaczać ucztę dla zmysłów: smaku, wzroku i powonienia, jeśli gospodarz posiada wyrafinowany ekspres ciśnieniowy. Zwolennicy maszyn tego typu dzielą się na radykałów (kawa tyko ze zmielonych ziaren) i wygodnych (kapsułki lub saszetki kawowe).
Rolls-Royce’m ekspresów jest szwajcarska Jura. Odnotowano to nawet w literaturze. W słynnej serii Stiega Larssona , „Millennium”, bohater buszujący w mieszkaniu wynajmowanym przez Lisbeth Salander „z szacunkiem ogląda ekspres tej marki, stojący na osobnym blacie”. I właśnie on przyrównuje go do luksusowej limuzyny.

Obecnie Szwajcarzy polecają model ENA 9 One Touch przedstawiany jako najmniejszy w pełni automatyczny ekspres do kawy. Spodoba się on zarówno radykałom, jak i wygodnym, zwłaszcza tym żyjącym w parach. Funkcja „One Touch” sprawia, że po naciśnięciu jednego przycisku można przygotować od razu dwie różne kawy np. latte i cappuccino.

Jura ENA 9 One Touch

 

Ciekawsze parametry:
– Moduł oszczędzania energii (E.S.M.): dzięki niemu Ena 9 zużywa do 40% energii mniej. Przycisk Zero-Energy wyłącza ekspres zaraz po przygotowaniu kawy i automatycznym płukaniu.
– Funkcja Aroma Boost: po naciśnięciu przycisku ekspres zaparza bardzo mocne espresso lub lungo, wydobywając ze świeżo zmielonych ziaren kawy maksimum aromatu.
– Programowalne: temperatury zaparzania, ilość wody, moc kawy
– Program płukania i czyszczenia

Porównaj ceny i kup najtaniej!

Ta szczególnie udana seria, wyposażona też w metalowe żarna do mielenia kawy, doczekała się edycji limitowanej: 300 numerowanych egzemplarzy o ściankach wykończonych białą skórą. Wersja… kolekcjonerska – tak chyba należałoby ją nazwać – sygnowana jest nazwiskiem szwajcarskiego super tenisisty, zdobywcy m.in. tegorocznego Pucharu Masters – Rogera Federera. Podobno pomysł podsunął on sam, szukając wyjątkowego prezentu ślubnego dla żony. 30 egzemplarzy z wytłoczonymi w skórze inicjałami tenisisty sprzedano od ręki w trakcie Australian Open. Cena promocyjna wynosiła 1990 dol. Do Polski dotarło 5 sztuk (do każdego dołączony jest certyfikat autentyczności).