Według badań przeprowadzonych przez American Psychological Association samopoczucie pracowników jest kluczowym wskaźnikiem wydajności pracy. To korzyść dla pracodawcy, a jako że spędzamy w pracy tak dużo czasu, dobre samopoczucie w miejscu pracy bezpośrednio przekłada się na stan ciała i ducha pracownika.
Badania wskazują, że trzy czwarte Amerykanów doświadcza w pracy stresu. Połowa twierdzi, że te trudne doświadczenia sprawiły, że ich produktywność spadła. Jednocześnie prawie połowa z nich z powodu niedowartościowania nie zamierza szukać nowej pracy w ciągu kliku najbliższych lat.
Amerykanie zastanawiają się co robić. Zauważają związek między samopoczuciem pracowników a kulturą organizacji pracy.
Jest to tzw. osobowość firmy, czyli wartości i zachowania, które pracodawca promuje i docenia. Najmniejszy poziom stresu występuje w firmach, w których panują:
- sprawiedliwość,
- jasne zasady,
- otwarta komunikacja,
- wspólne cele,
- dobre relacje.
Jeśli atmosfera w twojej pracy jest stresująca i znacząco wpływa to na twoje samopoczucie, nie musisz przyjmować biernej postawy. Jeśli jesteś menedżerem, możesz wprowadzić wyżej wymienione wartości w swoim zespole. Możesz porozmawiać ze swoim przełożonym. Przestawiając swoje odczucia i konstruktywne propozycje zmian, zwiększysz szansę na dobą zmianę w miejscu pracy. Ważne jest także uzyskanie wsparcia innych współpracowników.
Uwolnij się od stresu - nasze sposoby - TUTAJ