fbpx

Jak nauczyć się szukać?

jak dobrze szukac
123rf.com

Pośpiech, nerwy, nieuwaga sprzyjają dekoncentracji. A wtedy łatwo zagubić coś w gąszczu otaczających przedmiotów. Dowiedz się, jak szukać, by znaleźć.
Czy zdarza ci się czasem nie odkładać rzeczy na miejsce, a potem wściekać się, że nie możesz znaleźć… na przykład kluczyków od samochodu pięć minut przed wyjściem z domu? Co gorsza, później zazwyczaj okazuje się, że leżały na półce, którą w nerwach kilka razy przeszukiwałaś wzdłuż i wszerz… Dlaczego szukając rzeczy w pośpiechu, nie „widzimy” ich, pomimo że przerzucamy je z miejsca w miejsce?

Badania przeprowadzone na University of Waterloo dowodzą, że dzieje się tak, ponieważ w takich sytuacjach percepcja nie jest w stanie nadążyć za naszymi ruchami. „Zdolność identyfikacji i nasze ruchy nie są zsynchronizowane” – wyjaśnia Daniel Smilek, naukowiec z University of Waterloo. Poniżej znajdziesz trzy sposoby na zintegrowanie percepcji z motoryką, co usprawni twoje poszukiwania, kiedy znowu zdarzy ci się zgubić igłę w stogu siana.

1. Myśl na głos

„Percepcja, zanim pozwoli nam uświadomić sobie, co wzięliśmy do ręki, już przenosi się na następną rzecz” – twierdzi psycholog Grayden Solman. Dlatego zdarza nam się w kółko przeszukiwać tę samą szafkę, przerzucając poszukiwany przedmiot z kąta w kąt. Ale jest na to sposób: spróbuj nazywać – choćby tylko w myślach – wszystko, co bierzesz do ręki, zanim odłożysz to na bok. Mów w myślach: „Tu jest mój zszywacz, tu są spinacze, tu są moje… kluczyki od samochodu!”.

2. Zaufaj instynktowi

Podczas jednego z eksperymentów zauważono, że uczestnicy, biorąc do ręki poszukiwany przedmiot, pomimo że go nie rozpoznawali, mimowolnie zwalniali. „Wygląda na to, że dochodziło do nieuświadomionego rozpoznania” – zauważa Daniel Silek. Jeśli więc kojarzysz, że twoja karta kredytowa leżała na biurku, przeszukaj je powoli jeszcze raz, zamiast wpadać w panikę i wyrzucać wszystko ze wszystkich szafek.

3. Użyj wszystkich zmysłów

„Bądź uważna na zapachy, teksturę i dźwięki, aby pomóc sobie wyodrębnić poszukiwany przedmiot z otaczającej przestrzeni” – sugeruje Solman. Nie polegaj jedynie na oczach. Odgłos brzęczenia kluczy albo wyczucie chłodnego ekranu smartphone’a mogą szybciej naprowadzić cię na zagubiony przedmiot.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze