Seks Młodych (i zmęczonych) rodziców

fot. GettyImages

Kiedy pojawia się dziecko, wiele par przestaje być już szalonymi kochankami i staje się rozsądnymi wychowawcami. I choć opieka nad maluchem wymaga przeorganizowania codzienności, to nie powinno w niej zabraknąć czułości wobec siebie. – Nie chodzi nawet o sam seks, ale o dotyk, przytulenie, spojrzenie i powiedzenie: „Pięknie dziś wyglądasz” – mówi Jacek Masłowski z Fundacji Masculinum. I jak podkreśla, to wskazówki skierowane głównie do mężczyzn.

Rozmawiałam niedawno z kilkoma młodymi matkami i okazało się, że często nie są zadowolone ze swojego życia erotycznego. Zaskoczyło mnie, że nie widzą w tym problemu. I nie rozmawiają o tym z partnerami.

Nie rozmawiamy z partnerami nie tylko o seksie, ale w ogóle o swoich potrzebach. A jeśli już rozmawiamy, to robimy to w formie pretensji. Komunikowanie potrzeb w związku to kluczowa sprawa. Tak jak w tej anegdocie, gdzie sędzia na rozprawie pyta: „Dlaczego chcą się państwo rozwieść?”. Kobieta na to: „Bo co niedzielę musiałam gotować mężowi rosół”. Mężczyzna: „Bo co niedzielę musiałem jeść rosół, który gotowała mi żona”.

Poza tym, z fizjologicznego punktu widzenia, kobieta ma wystrzał oksytocyny, czyli hormonu budującego bliskość i więź w dwóch przypadkach – gdy przeżywa orgazm i gdy karmi piersią. To po co jej wtedy facet? W relacji z dzieckiem poniekąd zaspokaja swoje potrzeby seksualne. Jednak warto pamiętać, że gdy przestajemy być ze sobą blisko fizycznie, tracimy mechanizmy budujące naszą bliskość.

Jak do tego nie dopuścić?

Trzeba pamiętać, że w okresie połogu, przez sześć-osiem tygodni po urodzeniu dziecka, seksu zazwyczaj nie ma. Mężczyzna – szczególnie, kiedy jest to pierwsze dziecko pary – nie czuje się wtedy pewnie, ma świadomość tego, że kobieta coś przeżyła, zmieniła się. Staje się delikatny i uważny. Nierzadko się też boi, a to wycina go z seksualności. W tym czasie spada mu poziom testosteronu i libido. Z biologicznego punktu widzenia ma to sens – przez pierwsze dwa, trzy miesiące energia pary skupia się przecież na opiece nad noworodkiem. Dopiero potem zaczyna się odbudowa schodów seksualności.

(…)

Więcej w listopadowym numerze magazynu SENS.

Wydanie 11/2018 dostępne jest także w wersji elektroniczne