1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Kolaże” Jana Dziaczkowskiego w barzeStudio

Fundacja Sztuk Wizualnych
Fundacja Sztuk Wizualnych
W najbliższy czwartek Fundacja Sztuk Wizualnych zaprasza na premierę albumu zawierającego wybór kolaży Jana Dziaczkowskiego. Dziaczkowski był malarzem, fotografem, tworzył ilustracje do czasopism, m.in. „Machiny”, „Przekroju”, Ha! artu” oraz okładki książek i płyt. Przede wszystkim jest jednak znany jako twórca kolaży. Wydarzeniu w barzeStudio będzie towarzyszyć koncert Marcina Maseckiego.

Artysta z niezwykłą starannością wykonywał kompilacje realnych przedstawień z abstrakcyjnymi formami, tworzącymi surrealistyczne wizje świata. Korzystał głównie ze starych pocztówek, ilustracji książkowych, wycinków z czasopism. Nierzadko trudne treści, w błyskotliwy sposób łączone z ironicznym komentarzem, podobały się zarówno szerokiej publiczność, jak i kolekcjonerom galerzystom. Błyskawicznie rozwijającą się karierę Dziaczkowskiego przerwała nagła śmierć.

Współpraca kolażysty z Fundacją Sztuk Wizualnych rozpoczęła się w 2008 r. Po jego śmierci, w porozumieniu ze spadkobiercami fundacja objęła opieką twórczość młodego artysty, promując ją oraz archiwizując i digitalizując dokonania Dziaczkowskiego. Wydanie albumu jest zakończeniem pierwszego etapu prac nad jego spuścizną. Tytuł nawiązuje do pierwszego zbioru prac, który ukazał się nakładem Korporacji Ha!art w 2007 r. Publikacja zawiera 148 ilustracji z najważniejszych cykli m.in. „Keine Grenze” czy „Góry dla Warszawy”, jak również teksty znanych krytyków i historyków sztuki. Cały dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony  na dalszą promocję twórczości artysty, w tym organizację wystaw, także poza granicami Polski.

Wydawcy przygotowali również coś specjalnego: limitowaną edycję prac będących produktem ubocznym procesu drukarskiego, czyli arkusze rozbiegowe. Są to nałożone na siebie obrazy, które docelowo miały stanowić ilustracje książki. Te najciekawsze zostały przygotowane do sprzedaży i są dostępne m.in. w ramach Targów Rzemiosła ORNO w Galerii Raster, o których ostatnio pisaliśmy

Jan Dziaczkowski urodził się w 1983 r. w Warszawie. W 2007 r. ukończył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarz, fotograf, rysownik i twórca kolaży – w ciągu zaledwie kilku lat dał się poznać jako jeden z najbardziej utalentowanych młodych polskich twórców. Zginął we wrześniu 2011 r. podczas wspinaczki w Tatrach.

Premiera albumu „Jan Dziaczkowski - Kolaże", 11 września (czwartek), godz. 20.00, barStudio, Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze