Kiedy zapinano marynarkę na pięć, a kiedy na siedem guzików? Czy dziś mężczyźni odważyliby się podwinąć rękawy w garniturze i tak pojawić się na spotkaniu biznesowym? Które elementy damskiej i męskiej garderoby były najbardziej charakterystyczne w każdym dziesięcioleciu?
Zobacz: sukienki damskie ekskluzywne
Wszyscy pamiętają krótką spódniczkę Ally McBeal, prążkowane garnitury w „Wilku z Wall Street” i długie marynarki Aniołków Charliego. Jednak nie wszyscy wiedzą, że to sztandarowe przykłady biznesowych stylizacji z lat, w których toczy się akcja produkcji. Które elementy damskiej i męskiej garderoby były najbardziej charakterystyczne w każdym dziesięcioleciu?
Lata 20., czyli kapelusz muszkietera i fedora
W latach 20. starano się odchodzić od ubrań krępujących ruchy na rzecz swobody. W kobiecej garderobie królowały: kapelusz muszkietera, hełm lub beret, kamizelka i krawat oraz cieliste rękawiczki. Męska garderoba musiała natomiast być wyposażona w: fedorę (kapelusz z wklęsłą fałdą wzdłuż główki), wełniany garnitur, dwurzędową marynarkę i spodnie z flanelowym podszyciem.
Lata 30., czyli kapelusze i podkreślona sylwetka
W latach 30. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni podkreślali sylwetkę. W męskiej i damskiej garderobie musiały znaleźć się duże kapelusze. Kobiety nosiły sukienki z kołnierzykiem lub komplety podkreślające talię, mężczyźni garnitury podkreślające sylwetkę, jednorzędowe marynarki i spodnie z podwiniętymi nogawkami. Co ciekawe, kobiety coraz częściej nosiły kuloty – spódnico-spodnie do połowy łydki, które dziś cieszą się ogromną popularnością.
Sprawdź kapelusze damskie czarne
Lata 40., czyli garnitury i uniformy
Lata 40. to dziesięciolecie podkreślające siłę, niezależność w czasach wojny. Najważniejszymi elementami męskiego ubioru były uniform, czyli koszula z dużymi kieszeniami na piersiach i spodnie w tym samym kolorze oraz masywne buty z zabudowanymi kostkami. Kobiety wybierały dwuczęściowe jednokolorowe garnitury z marynarką zapinaną na siedem guzików i spódnicą do kolan. Ważnym elementem była również biała koszula z kołnierzykiem.
Lata 50., czyli szerokie spódnice i flanela
W latach 50. pojawiła się pierwsza mini, która zyskała popularność później. W tej dekadzie wśród kobiet królowały dopasowane koszule z kołnierzykiem i krótkim rękawem, sukienka lub spódnica – koniecznie rozszerzane i konieczne szyte na kole. Mężczyźni nie mogli obejść się bez jednorzędowej marynarki z trzema guzikami i flanelowego szarego garnituru. W tej dekadzie nogawki męskich spodni były proste i wąskie.
Lata 60., czyli perły, sukienka i styl Kennedych
Lata 60. to perłowe kolczyki i naszyjnik, dopasowana jednokolorowa sukienka, rękawiczki i buty z paskiem na kostce – tak wyglądała kobieca garderoba. W męskich szafach znów pojawiła się fedora, a podstawą stylizacji były dopasowane spodnie garniturowe i jednorzędowa marynarka z dwoma guzikami wzbogacona białą chusteczką w kieszeni.
Lata 70., czyli dzwony, kolor i luz
Dzwony, koszule ze szpiczastymi kołnierzami i marynarki – te elementy garderoby z lat 70. musiały znaleźć się zarówno w męskiej, jak i damskiej szafie. Kobiety wybierały białe koszule, długie marynarki na dwa guziki z szerokimi klapami i kamizelki w stylu hipisowskim. Mężczyźni stawiali na kolorowe koszule, dopasowane kamizelki na pięć guzików, kolorowe garnitury, duże marynarki oraz buty na koturnie lub obcasie. Co ciekawe, dotychczas w męskiej modzie prym wiodły kultowe Oxfordy.
Lata 80., czyli moda rodem z Wall Street
W latach 80. kobiety starały się pokazać strojem swoją siłę, charyzmę i profesjonalizm. W ich szafach dominowały marynarki z poduszkami i poszerzonymi ramionami. Kobiety starały się, aby strój tworzył sylwetkę w kształcie litery T (wąskie biodra i szerokie ramiona), czyli taką, jaką mają mężczyźni. W męskich szafach ważnym elementem były: niebieska koszula, wzorzysty i często czerwony krawat oraz garnitur w szerokie prążki.
Lata 90., czyli mini, t-shirt i luz
Luźny kostium złożony z marynarki i spódniczki mini oraz sandały na obcasie – tak wyglądał kobiecy zestaw idealny z lat 90. Chociaż dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, jeszcze niedawno luźny jednokolorowy garnitur z materiału był najlepszym ubiorem na biznesowe spotkanie. A do tego buty z czubem, t-shirt i podwinięte rękawy w marynarce.
Zobacz również kolczyki koła
Rok 2000 aż do dziś
Dress code to w dzisiejszej modzie biznesowej klucz do kompletowania garderoby. Od blisko 15 lat specjalnych zasad muszą przestrzegać politycy, pracownicy dużych firm czy prawnicy. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wybierają białe lub niebieskie gładkie koszule, garnitury i delikatne dodatki, np. zegarek lub biżuterię.
Zobacz także koszule damskie do biura
Może zainteresują Cię: spodnie damskie alladynki
Źródło:
—