Niestety jesień to nie tylko piękne złociste liście. To również gwałtowne ochłodzenie, coraz krótsze dni, brak słońca, koniec wakacji i deszczowa pogoda. Taka aura zdecydowanie nam nie sprzyja. Dużą część z nas dopada apatia i przygnębienie. To co nam nasuwa się na myśl w pierwszej chwili - chandra. Wszak o tym, że jesienią najwięcej osób zaczyna chorować na depresję oraz odczuwa spadek formy, wiemy nie od dziś.
Jednak nie pomyl sezonowego osłabienia z objawami groźniej choroby. Jeżeli towarzyszą Ci senność, trudność ze wstawaniem, brak entuzjazmu, spadek energii czy przewlekłe zmęczenie - mogą to być objawy niedoczynności tarczycy!
Brak życiowej werwy - powodem może być tarczyca!
Chandra to najkrócej mówiąc stan przygnębienia, któremu często towarzyszy uczucie niezadowolenia z siebie, ospałość i wszechogarniający brak chęci do działania. Jednak pod maską jesiennego spadku energii może chować się choroba, na którą cierpi nawet co dziesiąta z nas. Niedoczynność tarczycy występuje najczęściej u kobiet, które zapadają na tą chorobę nawet 6 razy częściej niż mężczyźni. Przez wiele lat mogłaś nieświadomie borykać się z licznymi objawami, które są spowodowane przez obniżone hormony tarczycy.
Na zaburzenia tarczycy dziś choruje ponad 300 ml ludzi na świecie. Zdecydowana większość z nich o tym nie wie.
Dlaczego? Bo tarczyca sprawuje ‘nadzór’ nad wieloma narządami i procesami zachodzącymi w organizmie. Co za tym idzie daje szerokie spektrum objawów od wypadających włosów, suchej skóry, poprzez zaburzenia metabolizmu (przybieranie na wadze, uczucie chłodnych dłoni i stóp), zaburzeniach cyklu miesiączkowego a na objawach psychicznych kończąc. To wszystko powoduje, że często bagatelizujemy symptomy niedoczynności tarczycy lub podejrzenia padają na inne schorzenia.
Kiedy poziom TSH rośnie, tarczyca zaczyna niedomagać.
Kiedy gruczoł tarczowy jest zdrowy hormony tarczycy są produkowane w sposób ciągły, w takiej ilości aby zapewnić prawidłową pracę całego organizmu. Sygnałem hormonalnym, który reguluję pracę tarczycy jest tyreotropina (TSH). Przysadka mózgowa zmieniając stężenie TSH w krwi reguluje wydzielanie hormonów tarczycy. Jeżeli TSH rośnie, hormonów tarczycy jest mniej. W przypadku kiedy stężenie TSH przekracza górną granice normy, pojawia się problem - ilość hormonów tarczycy niebezpiecznie spada, powodując spowolnienie i zachwianie pracy organizmu. Niedoczynność jest to więc stan, w którym ilość hormonów tarczycy jest niedostateczna.
Niedostatek hormonów tarczycy pogarsza stan psychiczny!
Coraz głośniej mówi się o tym, że niedoczynność powoduje również zachwianie równowagi emocjonalnej, stany depresyjne i inne objawy wpływające negatywnie na nasz stan psychiczny. Wiele z pacjentek poradni psychologicznych i psychiatrycznych w toku terapii słyszy
„Diagnostyka tarczycy wykazała, że ma Pani zbyt wysoki wskaźnik TSH, stąd zachwianie emocjonalne”.
Kiedy powinnaś wykonać badania tarczycy?
- śpisz co najmniej 7 godzin, a nadal czujesz się niewyspana?
- czujesz pogorszenie sprawności intelektualnej - rzeczy i obowiązki, które na co dzień wykonywałaś sprawnie zajmują Ci więcej czasu i wymagają większego skupienia?
- demencja, zapominasz się częściej niż zwykle?
- wszystko Cię rozprasza, masz trudności z koncentracją?
- brakuje Ci motywacji - kiedyś ambitnie podchodziłaś do każdego zadania, teraz częściej odpuszczasz
- czujesz wewnętrzny niepokój, jakby coś niedobrego miało się wydarzyć - choć nie ma to pokrycia w rzeczywistości
- masz wrażenie, że dopadła Cię depresja?
- masz problemy z utratą wagi pomimo diety oraz aktywności fizycznej?
- wypadają Ci włosy, masz suchą skórę pomimo stosowania nawilżenia?
- masz psychozy - w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do pojawienia się zaburzeń psychicznych
Badanie TSH - jak rozpoznać niedoczynność?
Niestety objawy są tylko sygnałem pomocniczym, który powinien zmobilizować nas do wykonania badania tarczycy. Pierwszym badaniem które wykonuje się podczas diagnozowania niedoczynności tarczycy jest . Czasem już na długo przed zmianą w hormonach tarczycy obserwuje się zmiany poziomu TSH. Jest to tzw. badanie przesiewowe, które należy wykonać jeżeli masz objawy zaburzenia pracy tarczycy.
Aby sprawdzić czy TSH nie przekracza normy możemy udać się do laboratorium diagnostycznego, gdzie w punkcie pobrań oddamy krew do badania TSH. Trzeba pamiętać, że oznaczenie TSH najlepiej wykonać rano. Kolejnego dnia musisz udać się po wynik, który powinien mieścić się w normach podanych przez laboratorium.
Badanie na niedoczynność tarczycy do samokontroli w aptece
Jednak część z nas zazwyczaj szerokim łukiem omija placówki medyczne, zaglądamy tam tylko w wyjątkowych sytuacjach kiedy „nie ma już innego wyjścia”. Stąd wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku niedoczynności tarczycy jest na tak niskim poziomie.
Od niedawna alternatywą do badania laboratoryjnego jest test domowy do diagnostyki niedoczynności tarczycy, który możesz kupić w aptece. Test THYRO-Check® pozwala sprawdzić - w krwi pobranej z palca - czy stężenie TSH w krwi nie przekracza normy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które optymalizuje czas i koszty, więc nawet zabiegana kobieta pracująca czy zajęta mama mogą zrobić test na tarczycę w kilka minut. Test wykonasz samodzielnie w domu.
Jak wykonać test na niedoczynność tarczycy w domu?
Jeżeli test pokaże wynik pozytywny, biegiem do lekarza bo to najprawdopodobniej niedoczynność związana z tarczycą, powoduje objawy ciągłego zmęczenia i spadek formy podczas jesiennego przesilenia.