1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Skrajne emocje i fascynujący świat uczuć, które są w każdym z nas – o tym są wyjątkowe powieści: „Chilli” Poli Rewako oraz „Więź” Anny Lewickiej

Zobacz galerię 10 Zdjęć
W księgarniach właśnie ukazała się „Chilli” Poli Rewako, powieść młodej, odważnej debiutantki. Bezkompromisowej jak Dorota Masłowska. Laureatka Nike pisała, przygotowując się do matury, Pola Rewako na początku studiów. Łączy je nie tylko wiek, w którym debiutowały, ale przede wszystkim olbrzymia dojrzałość i wrażliwość na głos pokolenia wstępującego w dorosłość.

W księgarniach właśnie ukazała się Poli Rewako, powieść młodej, odważnej debiutantki. Bezkompromisowej jak Dorota Masłowska. Laureatka Nike pisała, przygotowując się do matury, Pola Rewako na początku studiów. Łączy je nie tylko wiek, w którym debiutowały, ale przede wszystkim olbrzymia dojrzałość i wrażliwość na głos pokolenia wstępującego w dorosłość. Bohaterowie Masłowskiej są zagubieni, zdezorientowani, oddają się narkotycznym eksperymentom. Rewako stworzyła postać młodej kobiety, która nie chce tkwić w marazmie, więc się buntuje. Odrzuca świat wokół niej, nie zgadza się z nim. Wpada też na pomysł, jak wywrócić go do góry nogami. Wybiera do tego metodę bardzo radykalną.

Wszystko zaczyna się od tweeta: „Czujesz agresję w sobie? Zniszcz coś. Nawet nie wiesz, jakie to fantastyczne uczucie wyzwolić ten gniew”.
 

„Mój cel? Zmienić ten świat. I uda mi się”

to bogactwo rozmyślań podpartych psychologicznymi teoriami i ciekawostkami, sporo w książce numerologii i symboli. Mea decyduje się na kilka prób samobójczych, bo – jak twierdzi – na chwilę przed śmiercią żyje się „prawdziwiej”. Doznania wzrokowe, słuchowe i somatyczne się intensyfikują, ponieważ mózg pracuje na najwyższych obrotach. Jej abstrakcyjne sny warto analizować, trzymając sennik w ręce. Próba ich interpretacji dostarcza sporej satysfakcji podczas lektury. Powieść jest także niezwykle aktualna. Autorka przemyca w niej artykuły na temat problemów i wyzwań współczesności. Dla melomanów atrakcyjne będą również wątki muzyczne. W książce pobrzmiewają echa popularnej powieści „Atlas zbuntowany” Ayn Rand. Można dostrzec też inspiracje „Fight Clubem” Chucka Palahniuka, brawurowo zekranizowanym przez Davida Finchera z Bradem Pittem i Edwardem Nortonem w rolach głównych. Bohaterowie tak jak członkowie Podziemnego Kręgu żyją w niezgodzie wobec mainstreamu, nie chcą uczestniczyć w wyścigu szczurów. Pytanie brzmi: czy zdołają wyładować swoją frustrację i agresję w bezpieczny sposób. A może każda radykalna forma buntu wymaga ofiar?

„Każdy z nas ma prędzej czy później jakiś pomysł na swoje życie. Mea miała po prostu inny niż większość społeczeństwa. Nie chciała być pisarką czy piosenkarką, chciała zmienić świat.”

Grupa Demolka pod wodzą Mei wychodzi na ulice Gdańska, by wyrwać mieszkańców z letargu, zatrzymać ich w gonitwie za kolejnym drogim samochodem. Nie chcą żyć dłużej w egoistycznym społeczeństwie nastawionym wyłącznie na materialny sukces. Niestety ich akcje są… mocno kontrowersyjne.

Bunt, nienawiść, desperacja, agresja – czy warto?

Czy bohaterce uda się zapanować nad spiralą nienawiści i złości? Każdy czytelnik musi sprawdzić sam, do czego doprowadzi ją rewolucja, którą sama wznieciła.  to książka ostra, wciągająca, kłująca niewygodnymi pytaniami. Wbija szpilę, przekuwa balon obojętności i konformizmu. Każe inaczej spojrzeć na to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i przestajemy zauważać na co dzień.  Dawno na polskim rynku nie było tak mocnej powieści.

 Pola Rewako, fot. Wojtek Biały Pola Rewako, fot. Wojtek Biały
„Chcę nakłonić czytelnika, by zastanowił się nad sobą, nad swoim życiem” – mówi Pola Rewako.
Dlaczego jeszcze napisała tę książkę, warto zapytać autorkę na żywo podczas spotkań autorskich: w Warszawie 22 lutego o godz. 18:00 w Empik Junior oraz w Gdańsku 25 lutego o godz. 18:00 w Empik Galeria Bałtycka.

Miłość, dziki magnetyzm i lęk

Mocne, skrajne uczucia, które pochłaniają bohaterów, to także temat kolejnej nowości wydawniczej – Anny Lewickiej. Alicję i Wiktora łączy miłość „silniejsza niż czas”. Autorka powieści przekonuje, że taka miłość jest możliwa poza literaturą, a za przykład podaje własny związek i osobiste doświadczenia.

to pierwszy tom trylogii „Mocy i Szału”. Jest pełną magii opowieścią o miłości i przeznaczeniu rozgrywającą się w malowniczym otoczeniu zimowych, zasypanych śniegiem Bieszczad. Fascynacje Anny Lewickiej mitologią nordycką oraz wierzeniami słowiańskimi nadają powieści niepowtarzalny klimat. Ponadrzeczywiste siły podsycają namiętność i magnetyzm, z którymi ludzka wola może nie mieć szans. To idealna książka na zimowe wieczory, bo zdecydowanie rozgrzeje wyobraźnię.

Czy bronić się przed miłością

Alicja postanawia wybrać się w Bieszczady. Zupełnie nie spodziewa się skrajnej zmiany pogody i przez swoją lekkomyślność ulega poważnemu wypadkowi. Na szczęście zostaje uratowana przez Wiktora, mężczyznę żyjącego samotnie w okolicy. Oboje, odcięci przez wielodniową śnieżycę, żyją w bieszczadzkiej chacie z dala od reszty świata. Z dnia na dzień zauważają, że choć pochodzą z kompletnie różnych światów, to łączy ich o wiele więcej, niż na początku przypuszczali. Zaczynają walczyć z rodzącym się między nimi uczuciem. Gdzieś w tle czai się mrok i niebezpieczeństwo. Każde z nich nosi w sobie tajemnicę i dziedzictwo, które mogą okazać się zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. To historia o silnej więzi i kryjących się za nią sekretach.
wciąga jak najlepszy serial.
Czytelnicy ciekawi dalszych losów bohaterów, będą mogli je poznać jeszcze w tym roku.  Autorka już zapowiedziała kontynuację.

 Anna Lewicka, fot. Wojtek Biały Anna Lewicka, fot. Wojtek Biały

Książki towarzyszyły Annie Lewickiej od zawsze. Jak sama podkreśla, to właśnie nim zawdzięcza bogatą wyobraźnię. Ma w głowie wiele nowych, ciekawych pomysłów i opowieści, a inspiracje czerpie z mitologii, baśni i legend z całego świata. Literatura to nie jej jedyna pasja. Kiedy akurat nie pisze - szyje i projektuje ubrania. Hoduje ziarna kefirowe i uprawia miętę balkonową. Nie kryje swojego zamiłowania do seriali Netflixa. Kobieta-orkiestra: pisarka, księgowa, żona, matka, feministka. Jako tłumacz przełożyła z języka angielskiego kilkanaście tytułów.

Poli Rewako oraz Anny Lewickiej ukazały się nakładem wydawnictwa Jaguar.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze