1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak wybrać odpowiedni materac? Porady doboru materacy do sypialni prosto od ekspertów z Hilding Anders

Odpowiedni materac musi być wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, by właściwie pełnił swoje funkcje. (Fot. materiały partnera)
Odpowiedni materac musi być wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, by właściwie pełnił swoje funkcje. (Fot. materiały partnera)
Materac powinien być precyzyjnie dopasowany do indywidualnych potrzeb, aby zapewnić zdrowy i komfortowy sen. Jak prawidłowo dobrać rozwiązanie do łóżka? - oddajemy głos specjalistom z Hilding Anders.

Rozmiar materaca

To podstawowa kwestia, z którą musisz się zmierzyć, wybierając nowe rozwiązanie do sypialni. Ogólnie, im większa powierzchnia do snu, tym lepiej. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie na ogromne łóżko - duży mebel jest problematyczny zwłaszcza w małych i wąskich sypialniach, które łatwo zagracić. Materac musi być na tyle duży, by był wygodny, a równocześnie nie blokował dostępu do drzwi, innych mebli czy swobodnego poruszania się po pokoju.

Wybierając rozmiar materaca, warto wziąć pod uwagę dwie kluczowe kwestie:

a) przeznaczenie Szukasz materaca dla jednej czy dwóch osób? Standardowe materace do pojedynczego łóżka są dostępne w wymiarach 80x200, 90x200, 100x200, a nawet 120x200 cm, przy czym za najbardziej optymalny uznaje się ten o szerokości min. 90 cm. W przypadku dwóch użytkowników należy postawić na szersze , 180x200, 200x200 lub najmniejszy wariant podwójny 140x200. Dobierając rozmiar sprzętu, kieruj się przede wszystkim tym, ile miejsca potrzebujesz, by dobrze się wyspać. Na zbyt wąskim materacu partnerzy mogą na siebie wpadać, wybudzać się lub przyjmować niezdrową, skurczoną pozycję snu.

b) gabaryty ciała Rozmiar materaca powinien być dopasowany do wagi i wzrostu użytkownika. Spanie na łóżku, z którego wystają nam ręce lub nogi jest nie tyle niewygodne, co ryzykowne dla zdrowia. Dla osób o wysokiej masie ciała polecane są najszersze rozwiązania (min. 100 cm w przypadku pojedynczych łóżek i 180 cm w sypialniach małżeńskich), które umożliwią swobodne zmiany pozycji snu. Drugi wymiar, długość materaca, jest warunkowany wzrostem. Przyjmuje się, że dobry sprzęt będzie większy o 15-20 cm od długości ciała.

Biorąc pod uwagę wielość rozmaitych potrzeb, Hilding oferuje każdy model materaca w różnych wariantach. Flagowe materace, np. Cha-cha, Rumba czy Melody można nabyć aż w 7-8 rozmiarach.

Twardość materaca

Dobrze dobrany materac to taki - nie za miękki, nie za twardy - który idealnie balansuje komfort i wsparcie ciała. Na podłożu o prawidłowej twardości kręgosłup nie zapada się ani nie wygina w niepożądany sposób. Sylwetka, odpowiednio podparta, ma doskonałe warunki do relaksacji - odciążone mięśnie i stawy odprężają się, a nocne procesy regeneracji ulegają przyspieszeniu.

Twardość materaca jest najważniejszym parametrem, jeśli chodzi o wygodę wypoczynku. Warto jednak zauważyć, że odczucie to jest bardzo subiektywne. Ten sam materac w zależności od preferencji może być bowiem za twardy, za miękki lub optymalnie twardy.

W doborze odpowiedniej sztywności należy kierować się takimi parametrami jak ciężar ciała (na bazie tej charakterystyki powstała umowna skala twardości materaca), wzrost, wiek, preferowana pozycja snu czy osobiste upodobania, i tak:

  • materace o średniej twardości (np. dwustronny model Zorba) są polecane dla osób, które ważą 50-80 kg, a także tych, którzy zazwyczaj śpią na boku;
  • materace twarde (Hilding Melody) będą dobrym wyborem dla cięższych użytkowników ponad 80 kg, par o dużej różnicy wagi oraz osób, które lubią spać na plecach bądź brzuchu,
  • materace bardzo twarde (np. Hilding Modern H3/H4) są dedykowane dla najbardziej wymagających konsumentów (+100-110 kg) i użytkowników, którzy cenią sztywne podłoże do snu.
Znaczą trudnością w doborze materaca jest fakt, że ciało dynamicznie się zmienia, a sprzęt, który początkowo spełniał nasze oczekiwania, już po kilku latach może być niewystarczający. W odpowiedzi na te problemy Hilding zaproponował materac hybrydowy Electro z mechanizmem regulacji twardości na 6 poziomach i serię modeli dwustronnych, które posiadają różny stopień twardości po obu stronach rozwiązania.

Rodzaj wkładu

Po określeniu rozmiaru i twardości materaca, przychodzi czas na wybór wypełnienia w rozwiązaniu. Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś, że materace dzielą się na piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Każdy z nich buduje inny rodzaj wkładu, a co za tym idzie - każdy model działa w nieco inny sposób.

Jeśli zależy ci na klasycznym odczuciu sprężystości, wybierz materace sprężynowe. Nowa generacja materacy w niczym nie przypomina staromodnych rozwiązań rodem z sypialni naszych dziadków. Sprężyny kieszeniowe są wysoko elastyczne, to znaczy, że uginają się wyłącznie w miejscu nacisku, doskonale wspierając ciało, a przy tym nie skrzypiąc i nie wprawiając powierzchni w drgania.

Dla osób, które lubią wrażenie otulenia przez tkaninę polecane są rozwiązania piankowe. Modele wysokoelastyczne i precyzyjnie odwzorowują krzywizny ciała, dzięki czemu stabilizują sylwetkę na całej długości. W tej kategorii znajdziemy także specjalistyczny o właściwościach antyalergicznych i przeciwgrzybiczych, który zapewnia przyjazne środowisko snu dla wrażliwych użytkowników.

Bez względu na rodzaj wypełnienia, materac musi być wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, by właściwie pełnił swoje funkcje. Rozwiązania Hilding Anders, jeszcze przed dopuszczeniem do sprzedaży, przechodzą szereg restrykcyjnych testów, co gwarantuje wysoką jakość ich wykonania. Troska o zachowanie najwyższych standardów sprawiła, że modele Hilding zostały oznaczone międzynarodowymi certyfikatami Oeko-Tex i Znakiem Jakości AEH.

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze