1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Materiał partnera
  4. >
  5. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - gdzie kupić i ile kosztuje polisa?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - gdzie kupić i ile kosztuje polisa?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Kwestie związane z ochroną środowiska nabierają obecnie szczególnego znaczenia. W kontekście tym wiele się mówi o korzystaniu z zielonych źródeł energii takich jak m.in. energia słoneczna. Na popularności zyskują instalacje fotowoltaiczne, których zakup jest kosztowny, ale ubezpieczenie już niekoniecznie.

Instalacja fotowoltaiczna – co to takiego?

Instalacja fotowoltaiczna zamienia energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Przyłącza się ją do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Stosowana jest zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na użytek komercyjny. Największą wydajnością odznacza się w miesiącach zimowych.

Nie należy jej mylić z instalacją solarną, dzięki której możliwe jest ogrzewanie wody i wspomaganie instalacji centralnego ogrzewania. Jednak przez ubezpieczycieli panele solarne i fotowoltaiczne są traktowane praktycznie tak samo, więc obowiązują jednakowe zasady ich ubezpieczania.

Na czym polega ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne można objąć ochroną w ramach polisy zakupionej na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl. W zależności od ubezpieczyciela panele uwzględniane są w podstawowej polisie lub funkcjonują jako dodatkowo płatne rozszerzenie. Jeżeli są zamontowane na dachu lub umieszczone wewnątrz budynku mieszkalnego, mają zwykle charakter stałych elementów nieruchomości.

Jeśli natomiast są budowlami na trwałe związanymi z gruntem, występują przeważnie jako dodatek do polisy. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej ma na celu jej ochronę przed różnymi zdarzeniami losowymi oraz stratami spowodowanymi przestojem uszkodzonej instalacji.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – jaki to koszt?

 W przypadku przeciętnego domu wolnostojącego o powierzchni 120 m kw. średni koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW wynosi ok. 30 tys. zł. Przy założeniu, że polisa obejmuje mury i elementy stałe oraz takie ryzyka jak powódź, kradzież z włamaniem, stłuczenia elementów szklanych oraz wandalizm i dewastacja, za ubezpieczenie trzeba zapłacić średnio ok. 392 zł rocznie. Najtańsza polisa kosztuje 275 zł, a najdroższa 508 zł.

Brak ubezpieczenia może narazić właściciela nieruchomości na spore wydatki w razie szkody.

Gdzie ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Polisę odpowiadającą indywidualnym potrzebom można znaleźć dzięki porównaniu ofert różnych ubezpieczycieli. Z rankingu opracowanego przez serwis ubezpieczeniemieszkania.pl wynika, że najlepsze polisy proponują poniższe towarzystwa ubezpieczeniowe:

1. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej w PZU

W ramach polisy Dom ochroną można objąć panele fotowoltaiczne o mocy do 20 kW. Świadczenie wypłacane jest w przypadku szkód spowodowanych m.in. pożarem, upadkiem drzew i masztów oraz silnym wiatrem, nie przysługuje natomiast w razie stłuczenia lub pęknięcia paneli będącego efektem nieprawidłowego montażu.

2. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej w TU Warta

W Warcie ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych wchodzi w rachubę tylko wtedy, gdy instalacja znajduje się na terenie posesji albo jest zamontowana na stałe na nieruchomości. Zakres ochrony uwzględnia m.in. stłuczenia paneli.

3. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej w Link4

Link4 pozwala ubezpieczyć panele fotowoltaiczne na trwale zamontowane na posesji, a także na terenie domku letniskowego. Chronione są w takim samym zakresie, co np. budynki mieszkalne.

4. Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej w TU Concordia

Polisa w Concordii chroni panele przed wieloma ryzykami, a odszkodowanie wypłacane jest na podstawie wartości odtworzeniowej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze