Pierwsza miesiączka to przełomowy moment w życiu każdej dziewczynki. Brak w szkole wyczerpującej edukacji seksualnej i czynniki kulturowe powodują, że okres wciąż pozostaje tematem tabu, zwłaszcza wśród dzieci. Jak i kiedy zacząć rozmawiać z dziewczynką o menstruacji?
Wraz z pierwszą miesiączką w ciele dziewczynki pojawiają się inne zmiany związane z dojrzewaniem i burzą hormonów – powiększanie gruczołów piersiowych, trądzik, zmiana sylwetki, wahania nastroju. To wyjątkowo trudny czas dla osiągających dojrzałość płciową dziewczynek. Brak rozmowy w domu na tematy związane z menstruacją powoduje, że dziewczynki zaczynają szukać odpowiedzi na swoje pytania w miejscach o niskiej rzetelności i wiarygodności – na przypadkowych stronach internetowych, forach dla nastolatek czy czasopism dla młodzieży. Dlatego lepiej wcześniej samemu przygotować córkę na nowe doświadczenie.
Im wcześniej, tym lepiej
Wielu rodziców odwleka rozmowę na tematy płciowe i seksualne z dziećmi. W przypadku okresu zwykle oznacza to odwlekanie pierwszej rozmowy o miesiączce do momentu, jak dziewczynka zacznie miesiączkować. To błąd! Trzeba też pamiętać, że wiek, w którym dziewczynki zaczynają miesiączkować, wciąż się obniża (źródło: ). W Europie, wśród dziewczynek rasy białej, pierwszy okres występuje między 12. a 13. rokiem życia, ale coraz częściej pojawia się u dziewczynek 10-letnich czy 16-letnich. Ważne jest, aby w domu nie robić z okresu tematu tabu - nie ukrywać przed dzieckiem opakowań tamponów i podpasek. Jeśli dziecko nas o nie zapyta albo zetknie się z reklamą środków higienicznych w sklepie czy w telewizji, nie zbywajmy go. Odpowiadajmy bieżąco na pytania, traktując to jako dobrą okazję do wprowadzenia w temat menstruacji. Na tak przygotowanym gruncie łatwiej będzie Wam przejść do rozmowy o tym, czego córka może się spodziewać przed pierwszym okresem.
Przygotuj córkę o na pierwszy okres
Często dziewczynki w okresie dojrzewania, spodziewające się pierwszego okresu rozmawiają o tym, jak wygląda okres. Zwykle są to jedynie wyobrażenia oparte na strachu przed nieznanym doświadczeniem, często podsycane opowieściami o doświadczeniu innych kobiet. Niestety opowieści te więcej mają wspólnego z legendami miejskimi i zabawą w głuchy telefon niż merytorycznymi informacjami. Z tego powodu lepiej samemu zapoznać dziewczynkę (już ok. 10 r.ż.) z symptomami, które będą świadczyły o zbliżającej się miesiączce. Należą do nich: ból w okolicy podbrzusza, nudności, plamienia z dróg rodnych. Warto uprzedzić córkę, że pierwszy okres może różnić się od takiego, jakiego będzie doświadczała przez resztę życia – krwawienie może być bardzo skąpe (bliższe plamieniu niż krwawieniu) i mieć różne zabarwienie: od jasnej czerwieni po brąz. Żeby dziewczynka czuła się pewnie, daj jej na początek podpaskę, którą zawsze będzie miała przy sobie, np. w plecaku. Przed pierwszym okresem wygodniejsza i praktyczniejsza będzie podpaska niż tampon. Pierwszy okres jest wystarczająco stresującym przeżyciem, by narażać dziewczynkę na stres związany z prawidłową aplikację tamponu. Na wybór odpowiedniego dla siebie środka higienicznego jeszcze będzie miała czas.