Polski rząd rezygnuje z finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Na ten cel instytucja nie dostanie już od państwa ani złotówki. Losem infolinii zainteresowali się więc internauci, którzy poprzez specjalną zbiórkę zgromadzili już przeszło milion złotych. I to zaledwie w kilka dni.
Ze strony specjalistów płyną alarmujące informacje dotyczące kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Liczba samobójstw i prób samobójczych wśród młodych ludzi wciąż rośnie. Co roku blisko 1000 dzieci próbuje odebrać sobie życie, z czego w ostatnim roku 107 zrobiło to niestety skutecznie. Podczas pandemii nastąpił również gwałtowny i drastyczny wzrost liczby młodych osób cierpiących na depresję.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ciągu trzynastu lat działalności odebrała ponad 1,4 mln połączeń i przeprowadziła ponad 3,3 tys. interwencji wśród młodzieży i dzieci, co tylko obrazuje, jak bardzo potrzebna jest ta pomoc dzisiaj. Nie dziwi więc fakt, że gdy w poniedziałek 17 stycznia Fundacja ogłosiła, że polski rząd rezygnuje z finansowania prowadzonego przez nią Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, w Internecie rozpętała się burza.
Jeszcze tego samego dnia przedsiębiorca i aktywista Aleksander Twardowski utworzył , która uratowała infolinię przed wygaśnięciem. W jej opisie czytamy: „Rocznie ponad 1200 dzieciaków próbuje odebrać sobie życie. To czworo dzieci dziennie. Dziecięca psychiatria leży – w aż pięciu województwach nie było w 2020 choćby jednego dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej”.
Początkowym celem zbiórki było uzbieranie 350 tys. złotych – to suma, która umożliwiłaby dalsze działanie Telefonu Zaufania, jednak wyłączając godziny nocne, tj. od 3:00 do 7:00. To mimo wszystko i tak duża strata, bo to właśnie w tym czasie infolinia przyjmuje najwięcej zgłoszeń.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu internautów potrzebną kwotę udało się zebrać już pierwszego dnia. Na chwilę obecną zebrano już ponad milion osiemset tysięcy złotych, dzięki czemu telefon będzie działał 24 godziny na dobę, a specjaliści spod numeru 116 111 będą dalej odpowiadać na wszystkie maile i połączenia, aby pomagać młodym bez względu na porę dnia i nocy.
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 od 12 lat prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga młodym ludziom doświadczającym różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny. Pracują w nim psycholodzy i pedagodzy – łącznie 65 osób (w tym 18 na umowie o pracę, pozostali na zlecenie lub B2B, a także 14 stażystów, absolwentów lub studentów ostatniego roku psychologii i pokrewnych kierunków). Wszyscy konsultanci są profesjonalnie przygotowani do udzielania pomocy psychologicznej przez telefon oraz online.