1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Endometrioza – najnowocześniejsze metody leczenia dostępne w Polsce

Wczesna diagnoza i zastosowanie nowoczesnych metod leczenia dają szansę na zminimalizowanie objawów endometriozy. (Fot. iStock)
Wczesna diagnoza i zastosowanie nowoczesnych metod leczenia dają szansę na zminimalizowanie objawów endometriozy. (Fot. iStock)
Marzec to miesiąc świadomości endometriozy – choroby, która dotyka wiele kobiet i wiąże się z bólem fizycznym, ale również z cierpieniem psychicznym – zarówno ze względu na przewlekły ból towarzyszący każdego dnia jak i niepłodność. I choć wciąż do końca nie znamy przyczyn endometriozy, można ją jednak coraz skuteczniej diagnozować i leczyć. Wczesna diagnoza i zastosowanie nowoczesnych metod leczenia dają szansę na zminimalizowanie objawów endometriozy.

Endometrium to błona śluzowa macicy. Ma różną grubość w zależności od fazy cyklu, w czasie miesiączki złuszcza się i zostaje wydalona z organizmu. Bywa jednak, że przedostaje się wraz z krwią miesiączkową do jamy brzusznej i podlega dalszym przemianom pod wpływem hormonów. Umiejscawia się ona w okolicy jajników i jajowodów, jelit, pęcherza moczowego, a także odległych narządów, takich jak wątroba czy mózg. W ten sposób rozwija się stan chorobowy zwany endometriozą.

Choroba dotyczy ok. 10%-15% kobiet, a wśród pacjentek leczonych z powodu niepłodności jest diagnozowana nawet u 50-60%. Na endometriozę chorują najczęściej kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Jednak rozpoznaje się ją także u ok. 6% kobiet w wieku pomenopauzalnym.

Wczesna diagnoza – szansą na skuteczne leczenie

Endometrioza rozwija się powoli - bóle z nią związane, często są przypisywane dolegliwościom menstruacyjnym, co usypia czujność zarówno kobiety, jak i lekarzy. Dolegliwości towarzyszące endometriozie mogą mieć jednak różny charakter – od wymiotów, wzdęć, biegunki, bolesnych wypróżnień i parć na pęcherz moczowy, po promieniujące bóle w okolicy kręgosłupa, pachwin i kończyn dolnych. Pacjentki opisują ból jako rwący, przeszywający, szarpiący, opasujący, wręcz obezwładniający, promieniujący do nóg, pośladków, krzyża, odbytu. Zgłaszają również osłabienie, silne poty, a niekiedy duszność. Wiele z nich odczuwa ból przy stosunku płciowym.

Nie wykryta na wczesnym etapie choroba może powodować wiele komplikacji zdrowotnych. Powstające guzy endometrialne oraz zrosty naciekają i uszkadzają narządy objęte chorobą. Konsekwencją jest dokuczliwy ból, obniżenie jakości życia, a także niepłodność.

Nowoczesne metody leczenia

Patogeneza endometriozy jest wciąż przedmiotem badań naukowych. Specjaliści wciąż poszukują czynników, które sprzyjają rozwojowi choroby, gdyż im wcześniej się je wykryje , tym większe szanse na skuteczne leczenie. I choć endometriozy nie da się w pełni wyleczyć, można doprowadzić do remisji i znacznego złagodzenia objawów.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarze proponują leczenie farmakologiczne lub operacyjne oraz leczenie uzupełniające np. fizjoterapia, odpowiednia dieta . Wskazaniem do leczenia operacyjnego są najczęściej bardzo silne dolegliwości bólowe, duże zmiany w narządach oraz trudności w zajściu w ciążę. Operację przeprowadza się metodą laparoskopową. W trakcie zabiegu lekarz, posługując się nowoczesną optyką z kamerą 3D, przy pomocy której precyzyjnie lokalizuje i usuwa zmiany chorobowe, oszczędzając zdrowe tkanki.

Zaledwie w kilku miejscach w Polsce (między innymi ) oprócz laparoskopii 3D, w leczeniu operacyjnym endometriozy stosuje się zabiegi w asyście robota da Vinci. W Szpitalu Medicover wykonuje je zespół pod kierunkiem dr Joanny Bubak-Dawidziuk, która jako jedna z niewielu specjalistów w Polsce jest certyfikowaną operatorką robota da Vinci. Urządzenie to, dzięki 10-krotnemu powiększeniu, ma wyjątkowe możliwości wizualizowania operowanych struktur, a także unikatową precyzję dzięki technologii „EndoWrist”, imitującą pracę nadgarstka lekarza.

„Kluczowe w leczeniu endometriozy jest zidentyfikowanie ognisk. (...) Narzędzia robota da Vinci posiadają 7 stopni swobody, co umożliwia ich pracę we wszystkich kierunkach. (...) Robot posiada 4 ramiona. W trzech ramionach instalowane są narzędzia, którymi ginekolog operuje.. W czwartym zamocowana jest kamera przez którą obserwuje się wnętrze jamy brzusznej. Kamera przesyła sygnał do konsoli, gdzie ginekolog odbiera obraz z pola operacyjnego. W konsoli widoczny jest trójwymiarowy obraz jamy brzusznej. Lekarz poruszając rękami umieszczonymi w manetkach steruje ruchami robota, który wykonuje zalecone zadania. W trakcie operacji używane są również sterowniki nożne, które pozwalają między innymi na zmianę narzędzi, czy też przybliżanie i oddalanie obrazu.” - tłumaczy dr n.med. Joanna Bubak-Dawidziuk.

Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci to jedne z najnowocześniejszych zabiegów chirurgii małoinwazyjnej. „Dzięki operacji w asyście robota możliwa jest precyzyjna preparatyka tkanek, co przekłada się na mniejszy uraz struktur operowanych, a tym samym na szybsze gojenie się ” - dodaje dr Bubak-Dawidziuk.

Więcej informacji na stronie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze