1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak skutecznie walczyć z chrapaniem? Przeczytaj!

Jak skutecznie walczyć z chrapaniem? Przeczytaj!

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Wysokiej jakości sen w ogromnym stopniu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odpoczynek jest niezwykle potrzebny do regeneracji tkanek, mięśni, a także mózgu człowieka. Głośne charczenie bardzo utrudnia relaks nie tylko chrapiącym, lecz również osobom spędzającym z nimi noce. Ta nieprzyjemna przypadłość często bywa obiektem drwin i żartów, niemniej jednak nie powinno się jej bagatelizować ze względu na szereg towarzyszących chorób. Jak efektywnie walczyć z chrapaniem?

Współpraca reklamowa

Uciążliwe chrapanie – czym jest i kogo dotyczy?

Irytujące dźwięki dobiegające z gardła podczas snu to nic innego jak wibracje podniebienia miękkiego i języczka podczas wdechu. Jest to najczęściej spowodowane zapadaniem się tkanek miękkich tylnej części gardła i zbyt niskim przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Szacuje się, że nocne chrapanie pojawia się co najmniej raz w życiu u każdego człowieka. Należy również wspomnieć, że drganie gardzieli może osiągnąć głośność nawet do 90 decybeli.

Z reguły chrapanie nie jest objawem złego stanu zdrowia, jednakże w niektórych przypadkach może zwiastować rozwój poważniejszych schorzeń (zwłaszcza gdy jest ściśle związane z bezdechem sennym). OBS - obturacyjny bezdech senny to w dużym skrócie niebezpieczna choroba, której wyznacznikiem są powtarzające się epizody spłycenia lub całkowitego zatrzymania przepływu powietrza w czasie snu. Warto zaznaczyć, że wymienione symptomy bezdechu sennego trwają dłużej niż 10 sekund i mogą występować nawet kilkanaście razy w ciągu jednej nocy.

Problem chrapania dotyka najczęściej mężczyzn po czterdziestym roku życia, a także kobiet po pięćdziesiątce z zaburzoną gospodarką hormonalną. Na wydawanie głośnych dźwięków podczas nocnego spoczynku są szczególnie narażone osoby z nadwagą i nadciśnieniem tętniczym, a także uzależnieni od nikotyny i pijący alkohol bezpośrednio przed snem. Częstotliwość chrapania wzrasta też w okresie podatności organizmu na infekcje, zapalenie zatok etc.

Główne objawy chrapania

Najczęstszymi objawami chrapania, którego przyczyną jest zwiotczenie mięśni gardła, są nie tylko wibracyjne dźwięki, towarzyszące każdemu wdechowi. Ludzie borykający się z nocnym chrapaniem mogą doświadczyć między innymi:

  • nadmiernej senności w ciągu dnia,
  • problemów z pamięcią i koncentracją,
  • porannych bólów głowy,
  • bólu gardła po przebudzeniu,
  • przerw w oddychaniu w czasie snu,
  • wysokiego ciśnienia krwi.

Nocne chrapanie – przyczyny

Regularne i głośne chrapanie jest najczęściej spowodowane wadami anatomicznymi w budowie górnych dróg oddechowych. Częstą przyczyną chrapania mogą być także:

  • przerośnięte migdałki podniebienne,
  • krzywa przegroda nosowa,
  • obrzęk śluzówki i małżowin nosowych,
  • nadwaga i otyłość,
  • długotrwałe palenie papierosów,
  • wiotczenie mięśni gardła i języka,
  • przyjmowanie leków nasennych, uspokajających etc.,
  • duży wysiłek fizyczny w ciągu dnia,
  • duży poziom zmęczenia,
  • spożywanie alkoholu bezpośrednio przed snem.

Jak wygląda leczenie chrapania w domu?

Należy pamiętać, że chrapanie (nawet jak nie idzie w parze z bezdechem sennym) może być bardzo uciążliwe nie tylko dla osoby cierpiącej na tę dolegliwość, lecz również dla partnera lub innych domowników. Obecnie istnieje wiele strategii pozwalających zwalczyć wydawanie irytujących odgłosów w tracie snu. Sprawdź jak skutecznie pozbyć się chrapania na stronie !

Właściwe wyleczenie infekcji

Gdy chrapanie występuje nieregularnie, najczęściej w okresie zainfekowania organizmu, zwykle jest skutkiem niedrożności górnych dróg oddechowych. Zapalenie gardła, zatoki lub zwykły katar zmuszają osobę chorą do oddychania przez usta, co przyczynia się do charczenia i wydawania nieprzyjemnych dźwięków. Dlatego bezpośrednio przed spaniem warto zadbać o odpowiednie udrożnienie dróg oddechowych np. za pomocą olejków eterycznych.

Prawidłowe podparcie głowy

Odpowiednio dobrana, dopasowująca się do kształtu głowy poduszka anatomiczna zapewnia prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe dzięki właściwemu podparciu głowy, szyi i kręgosłupa. Jeśli poduszka będzie zbyt wysoka, może przyczynić się do zwężenia kanału oddychania, co potęguje chrapanie.

Eliminacja wszelkich używek

Nikotyna zawarta w papierosach jest głównym powodem odkładania się śliny w krtani i tchawicy, co podrażnia gardło i powoduje obrzęk śluzówki. Środki nasenne, a także alkohol spożywany bezpośrednio przed snem zakłócają pracę ośrodka oddechowego w mózgu oraz przyczyniają się do zwiotczenia mięśni języka i gardzieli. Chcąc poprawić jakość snu i raz na zawsze pożegnać chrapanie, warto rzucić palenie i ograniczyć napoje wysokoprocentowe.

Redukcja tkanki tłuszczowej

Osoby z nadwagą z reguły chrapią o wiele częściej i głośniej. Dzieje się tak, ponieważ gromadzący się w okolicach szyi tłuszcz powoduje ucisk na drogi oddechowe. Regularne ćwiczenia oraz odpowiednia dieta z pewnością pomoże w zminimalizowaniu problemu chrapania.

Odpowiednie warunki do spania i wygodna pozycja

Chcąc zmniejszyć ryzyko chrapania, należy zadbać, aby powietrze w sypialni zawsze było świeże i nie za suche. W tym celu warto stosować nawilżacze powietrza lub często wietrzyć pomieszczenie. Istotną rolę odgrywa również temperatura, która w nocy nie powinna przekraczać 21°C. Nie ulega wątpliwości, że spanie na wznak jest ulubioną pozycją osób chrapiących. Najlepiej jest zasypiać na boku lub brzuchu, aby pożegnać chrapanie.

Podsumowanie

Chrapanie do powszechny problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Domowe sposoby na chrapanie mogą w dużym stopniu zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość, jednakże w niektórych przypadkach warto udać się do specjalisty. Wejdź na stronę i sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze