fbpx

Sposób na kolkę

Sposób na kolkę
Aby pomóc dziecku cierpiącemu na kolkę, rodzice chwytają się najrozmaitszych sposobów. (Fot. Getty Images)

Kolka to przypadłość, na którą cierpi nie tylko niemowlę, ale cała jego rodzina. Potrafi zatruć pierwsze miesiące życia z dzieckiem. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą przetrwać ten trudny czas.

Ratunku, kolka

To nie jest zwykły ból brzuszka. Pojawia się zazwyczaj pod wieczór i utrzymuje długo, nawet 3 godziny. Niemowlę rozpaczliwie płacze, podkula nóżki, ma napięty brzuszek. Napady powtarzają się regularnie, bywa że męczą dziecko dzień w dzień.
Przyczyny kolki nie są do końca znane. Obok wzdęć równie prawdopodobną przyczyną płaczu i bólu brzucha może być nadmiar bodźców i związane z tym rozdrażnienie malucha.
Kolki to niestety przypadłość mniejszych niemowląt, przypada na czas, kiedy rodzice są wyjątkowo zmęczeni i jeszcze niedoświadczeni – jest to trudne doświadczenie dla całej młodej rodziny. Chcąc ukoić przejmujący płacz dziecka, mama i tata chwytają się różnych metod – noszą, kołyszą, śpiewają masują… I słusznie, bo to dobre metody na łagodzenie kolkowych dolegliwości.

Sprawdzone sposoby na kolkę

Wątki o kolce na forach internetowych dla rodziców pękają w szwach od porad dotyczących łagodzenia objawów kolki. Można z nich wręcz stworzyć cały poradnik antykolkowy. Doświadczenia rodziców często potwierdzają lekarze, położne i fizjoterapeuci, do których z tym problem zwracają się zdesperowani rodzice.

Oto kilka sprawdzonych sposobów na kolkę:

  • noszenie i kołysanie

Płacz dziecka może ukoić noszenie i rytmiczne kołysanie. Pomaga zwłaszcza tak zwana pozycja leniwca – dziecko układamy na przedramieniu, tak, aby jego główka była niżej niż reszta ciała. Ta pozycja pomaga w odprowadzaniu gazów z brzucha.

  • ciepłe okłady

Ciepła pieluszka lub termofor owinięty w pieluszkę położony na brzuchu dziecka pomaga mu się rozluźnić.

  • masaż

Kojący dotyk ciepłych rąk mamy lub taty pomoże dziecku, ale najskuteczniejszy na kolkowy ból brzuszka jest specjalistyczny masaż antykolkowy (warto poprosić o instrukcję lekarza lub położną).

  • leżenie na brzuchu

Leżąc na brzuchu, maluch najlepiej pozbywa się gazów, które go męczą. Można położyć go w łóżeczku, ale również na własnym brzuchu lub kolanach. Bliskość rodzica da mu poczucie bezpieczeństwa.

  • modyfikacja sposobu karmienia

Jedną z możliwych przyczyn kolek jest połykanie przez dziecko powietrza w czasie karmienia. Zaleca się wtedy wolniejsze karmienie, unikanie sytuacji, gdy maluch zbyt łapczywie je oraz pilnowanie, aby po karmieniu się mu się odbiło.

  • zmiana diety

Jeśli dziecko ma kolkę, a mama karmi je piersią, powinna przyjrzeć się temu, co je. Kolka może być bowiem objawem nietolerancji czy nawet alergii pokarmowej.

Pomoc z apteki

Kiedy wszystkie polecane sposoby zawodzą, a cierpliwość rodziców się kończy, najlepiej pójść do lekarza. Pediatra może polecić podawanie środków o działaniu rozkurczowym i wiatropędnym (głównie te wyprodukowane na bazie kopru włoskiego i rumianku), delikatnie uspokajającym (z dodatkiem melisy lub rumianku), a także specyfiki stworzone na bazie simetikonu lub dimetikonu, które zapobiegają zlepianiu się pęcherzyków powietrza w jelitach.
Ciekawym produktem, o potwierdzonym działaniu w przypadku kolek, jest Vivomixx, preparat zawierający mieszaninę 8 szczepów bakterii probiotycznych (Formuła De Simone) do podawania w kroplach. Bakterie probiotyczne umieszczone w nakrętce, są aktywowane dopiero przy pierwszym otwarciu, co zapewnia ich świeżość i wyróżnia preparat wśród innych dostępnych na rynku. Produkt jest przeznaczony dla noworodków już od 1 dnia życia.

(Fot. materiały prasowe)

Vivomixx działa skutecznie nie tylko w przypadku kolek, ale również bólach brzucha innego pochodzenia, zapobiega biegunce poantybiotykowej, skraca czas trwania biegunki infekcyjnej. Wspomaga również odporność.