1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Dezodorant czy antyperspirant?

Dezodorant czy antyperspirant?

123RF.com
Dla wielu kobiet wybór między dezodorantem a antyperspirantem wydaje się być skomplikowany, a jest on naprawdę prosty.

Kiedy wybrać dezodorant?

Dezodorant to produkt dla osób nie mających problemu z nadmiernym poceniem się. Jak działają dezodoranty? Dezodoranty hamują przez krótki okres czasu namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń potu. Pot ludzki jest bezwonny, dopiero pod wpływem działania bakterii zaczynamy odczuwać nieprzyjemny zapach. Dezodoranty zawierają również specjalnie dobrane substancje zapachowe maskujące zapach potu.

W swoim składzie dezodoranty najczęściej zawierają alkohol, będący przyczyną podrażnień po depilacji i u osób wrażliwych. Na szczęście pojawia coraz więcej dezodorantów nie zawierających alkoholu.

Przy wyborze dezodorantu należy sprawdzić również jego zapach, bo w połączeniu z perfumami może okazać się nie do zniesienia.

Jak działają antyperspiranty?

Antyperspirant działa mocniej i na innej zasadzie niż dezodorant. Antyperspiranty działają przez redukowanie ilości wydzielanego potu oraz hamowanie namnażania się bakterii.

Kosmetyki te rzadko kiedy zawierają alkohol, przez co nie podrażniają tak wrażliwej skóry. Polecane są one osobom borykającym się z nadmiernym poceniem, w upalne dni, przy dużym wysiłku fizycznym lub w stresujących sytuacjach.

Największa wada antyperspirantów to fakt pozostawiania śladów na ubraniach. Plamy te powstaje poprzez sole glinu lub ałunu, o działaniu higroskopijnym .Coraz więcej antyperspirantów modyfikowanych jest jednak, by jak najbardziej ograniczyć powstawanie plam.

Jedną z kontrowersji wokół antyperspirantów jest rzekome zapychanie porów, ale stosowane tylko w jednym miejscu i codziennie zmywane nie powinny wywoływać takich efektów.

Stwierdzenie, iż  hamują  wydzielanie toksyn i w związku z tym powodują  zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi też jest mocno na wyrost. Za eliminacje toksyn odpowiada układ wydalniczy czyli nerki w powiązaniu z wątrobą. Pot służy do termoregulacji, a tylko w minimalnym stopniu do wydalania toksyn z organizmu.

Dezodorant czy antyperspirant?

Wybór ten jest kwestią indywidualną. Sam dezodorant polecany jest przy niewielkich problemach z poceniem się a antyperspirant przy wzmożonej potliwości.

Nawet jeśli dezodorant wystarcza Ci do codziennego stosowania, warto też mieć pod ręką antyperspirant. Może się bowiem okazać potrzebny przy okazji stresujących sytuacji.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze