Jakie choroby przyczyniają się do powstawania przebarwień?
Jak dochodzi do powstania przebarwień?
Większość przebarwień powstaje pod wpływem promieniowania UV, przede wszystkim słonecznego, ale „winę” za ten proces ponosi także np. solarium. Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej syntezy naturalnego brązowego barwnika skóry – melaniny i jego nieregularnego rozmieszczenia. Oczywiście mamy też wyjątki od tych sytuacji, takie jak wrodzona plama soczewicowata.
Przyczyny przebarwień a genetyka
Są także schorzenia genetyczne związane z występowaniem przebarwień. Należą do nich na przykład:
- zespół Peutza-Jeghersa,
- zespół Carneya,
- zespół Rothmunda-Thomsona,
- czy xeroderma pigmentosum (tzw. pergaminowa skóra).
Jednak tego typu schorzenia wiążą się z wieloma innymi problemami zdrowotnymi i ich leczeniem zajmują się w zdecydowanej większości przypadków inne dziedziny medycyny.
Hormony i choroby zwiększające ryzyko powstania przebarwień
Istnieją również czynniki powiększające ryzyko wystąpienia przebarwień, wśród nich w pierwszej kolejności należy wymienić te hormonalne, czyli na przykład: ciążę, menopauzę, antykoncepcję. Mamy także wiele chorób, które wpływają na ten problem skóry:
- nadczynność tarczycy,
- schorzenia jajników, w tym zespół policystycznych jajników,
- choroby wątroby,
- schorzenia układowe (choroba Addisona, chemochromatoza, porfirie),
- zmiany zapalne skóry (np. trądzik)
Leki i inne czynniki stanowiące przyczyny powstawania przebarwień
Bardzo często do pojawienia przebarwień przyczyniają się również styl życia i stosowanie środków uwrażliwiających na promieniowanie UV, które są zawarte w kosmetykach oraz niektórych lekach:
- zioła – dziurawiec, nagietek, rumianek, pietruszka,
- niektóre antybiotyki,
- środki przeciwdepresyjne,
- NLPZ – aspiryna, ketoprofen, naproxen, ibuprofen, piroxicam,
- zanieczyszczenia środowiska,
- a nawet stres.
Mechanizm powstawania przebarwień jest złożony i różny w zależności od rodzaju przebarwień. Badanie tego typu zmian jest utrudnione, ponieważ nie jest łatwo pozyskiwać materiał do badań. Nikt nie podejmie się np. wykonywania biopsji skóry objętej przebarwieniami w celu prowadzenia na pobranym materiale badań naukowych. Niemniej jednak opisano kilka czynników odgrywających rolę w patogenezie omawianego problemu.