Diana: Ikona stylu wiecznie żywa

fot.123rf

Była jedną z najlepiej ubranych kobiet swoich czasów. Przełamywała schematy i z klasą bagatelizowała dworską etykietę, przez co stała się nieśmiertelną ikoną mody. W tym roku mija 20 lat od jej tragicznej śmierci. Mimo to, niepowtarzalny styl Księżnej Diany do dziś zachwyca i inspiruje miliony kobiet na całym świecie.

Ach, co to był za ślub!

Wszystko zaczęło się w 1981 roku. Ceremonia zaślubin Diany Spencer i księcia Karola była niezwykłym wydarzeniem dla brytyjskiej monarchii, a suknia którą panna młoda ubrała w tym dniu na zawsze zmieniła historię mody. Początkowo dobór kreacji wywołał falę krytyki, gdyż nie odpowiadała ona ogólnym standardom ślubnego stroju królewskiego. Z czasem jednak okrzyknięto ją suknią stulecia. Jedwab w kolorze kości słoniowej, perły oraz ośmiometrowy tren robiły niesamowite wrażenie.

Niepowtarzalny styl

Na początku małżeństwa wybierała zachowawcze i grzeczne looki. Były to głównie proste kostiumy, garsonki oraz wąskie sukienki. Z czasem zaczęła bawić się modą i polubiła efektowne fasony – duże dekolty, asymetrię, ekstrawaganckie kroje oraz mocne kolory. Nie bała się też krzykliwych printów. Zachwycała strojem zarówno podczas oficjalnych spotkań, jak i na co dzień. Dzięki Lady Di wizerunek brytyjskiej monarchii całkowicie się zmienił. Księżna z uwagą śledziła panujące trendy i zawsze stawiała na topowych projektantów. Szybko stała się muzą jednego z nich – Johna Galliano. Jej ulubionym kreatorem był jednak Gianni Versace. Wizerunkiem Diany zachwycił się także dyrektor kreatywny domu mody Dior, który w 1994 roku zaprojektował specjalnie dla niej elegancką i ponadczasową torbę.

Buntowniczka z wyboru

Diana była buntowniczką i kochała eksperymentować z modą. Nie dała się ograniczyć sztywnemu, królewskiemu dress codowi – nosiła co chciała i jak chciała. Jej ubrania ciążowe i sportowe zestawy z lat 90 są dziś niezwykle aktualne i inspirują dzisiejszy streetwear. Uwielbiała sukienki przed kolano, kreacje off shoulder, chokery, a także płaszcze z przerysowaną linią ramion. Często stawiała na total look. W codziennych stylizacjach wykorzystywała oversize’owe bluzy z nadrukiem, legginsy czy bomberki. Nosiła również czapki z daszkiem i adidasy. Większość z tych zestawów można ubierać także dzisiaj – na tym polega siła jej stylu.

Kultowe kreacje

Poza kultową suknią ślubną, warto zwrócić też uwagę na kilka innych kreacji księżnej. Wśród nich z pewnością wyróżnia się aksamitna, czarna suknia założona na wizytę w Białym Domu, a także długa z jedwabnej tafty, od Elżbiety i Dawida Emanuel. Innym znakowym strojem Lady Di stała się biała garsonka na uroczystości British Fashion Awards. Najbardziej charakterystyczna jest jednak tzw. „sukienka zemsty”, którą Diana założyła w 1994 roku, dzień po ogłoszeniu romansu księcia Karola i Camilli Parker-Bowles. W ten sposób odciągnęła dziennikarzy od medialnej sensacji i skupiła całą uwagę na sobie.

Styl Królowej Ludzkich Serc, choć bez wątpienia wyjątkowy i niepowtarzalny, bardzo często był powodem sporów i plotek. Nigdy jednak nie mówiono o braku gustu lub złym doborze stylizacji. Księżna Diana była i pozostanie nieśmiertelną ikoną mody, na której będziemy się wzorować jeszcze przez wiele lat.